Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pozor! Přichází Kvé čtyřka!

Tak tuhle sekvenci čísel a písmen -- 2001 Q4 (NEAT) -- si více než dobře zapamatujte! Už brzo se o ní bude nejspíš hodně mluvit. Pod nic neříkajícím označením se totiž ukrývá koule špinavého sněhu, která by mohla koncem jara příštího roku předvést parádní podívanou!

Příběh této staronové vlasatice začal už 24. srpna roku 2001. Právě tehdy totiž uvízla v křemíkové síti observatoře projektu NEAT (Near Earth Asteroid Tracking) dosud neznámá kruhová skvrnka o průměru osm úhlových minut s celkovou jasností kolem 20 magnitud. Projekt NEAT, jak známo, patří mezi několik observatoří, které každou jasnou noc systematicky prohledávají oblohu a snaží se ulovit planetky mířící někdy v budoucnu směrem k naší Zemi. Konkrétně tento pracuje s kamerou o průměru 1,2 metru na známé hoře Palomar v Kalifornii.

Pro další osud 2001 Q4 (NEAT) byla rozhodující i následná pozorovaní, provedená na jiných místech naší planety jinými dalekohledy, například na české observatoři na Kleti. Sekvence čísel a písmen, které si pak vysloužilo nové kometární jádro, přitom značí rok objevu, pořadí objevu a "název objevitele", v tomto případě projektu NEAT. Ostatně díky vysoce důmyslným automatickým prohlídkám oblohy se dnes už jenom málo komu podaří objevit nějakou vlasatici tak říkajíc na vlastní oči. Dominance dvou novodobých projektů systematicky monitorujících nebe -- NEAT a LINEAR -- je více než zjevná.

Ilustrační foto...

Další a další měření polohy kometárního jádra, která jsou nezbytná k přesnému spočítání trajektorie 2001 Q4 (NEAT), nakonec vedla k zajímavému výsledku: Vlasatice se na sklonku května 2004 přiblíží ke Slunci na vzdálenost jen kolem jedné astronomické jednotky. To pak vedlo Daniela Green z centrály pro Mezinárodní astronomické telegramy k zajímavé prognóze: "i když je to stále ještě nejisté, zdá se, že kometa by mohla být v květnu a červnu 2004 snadno viditelná triedrem a možná i bez něj."

Od té doby uplynulo už něco času a předpovědi vypadají čím dál tím optimističtěji. Další zpřesnění dráhy komety 2001 Q4 (NEAT) ukázala, že si to kolem Slunce prosviští už 16. května 2004. Pro nás Evropany je pak více než skvělé, že se v té době ocitne na večerní obloze. I když dobu maximální jasnosti utopí záře Slunce i nízkého obzoru, v průběhu května uvidíme, jak vyrazí od Jednorožce, přes Raka a nevýrazného Rysa až do Velké medvědice, kde se dokonce stane cirkumpolární! To vše ozdobí přítomnost Venuše chystající se na přechod slunečního disku a také zářivého Jupiteru.

Ilustrační foto...

V současnosti se 2001 Q4 (NEAT) utápí hluboko na jižní, od nás nepozorovatelné obloze. Stále ještě vypadá jako skvrnka s nápadným centrálním zjasněním, jejíž celkovou jasnost přirovnávají astronomové k 13. velikosti. Modelové výpočty však ukazují, že se bude pozvolna zjasňovat. O kolik? Pesimisté dnes hovoří o třech magnitudách, optimisté dokonce o jedné magnitudě. Ať tak, či onak, 2001 Q4 (NEAT) slibuje v maximu jasnosti v květnu a v červnu příštího roku skutečně zajímavou podívanou. Podívanou srovnatelnou s kometou Hyakutake na jaře 1996. I když, znáte to přísloví: "Komety jsou jako kočky. -- Mají ocas a dělají si jen to, co samy uznají za vhodné."

Jiří Dušek

| Zdroj: Astronomický deník IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
I astronomové budou mít svůj svátek
Ilustrační foto...
Jupiterův srpek na rozloučenou
Ilustrační foto...
Budeme ještě vídat hvězdy na obloze?
Ilustrační foto...
Leonidy: Jaké byly?
Ilustrační foto...
Sombrero vmáčklé do čela
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691