Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ve stínu Q4

V poslední době se stále častěji mluví o kometě s označením C/2001 Q4 Linear, která v příštím roce dosáhne jasnosti přibližně 1 – 3 mag. a bude v dobré poloze pro pozorovatele na severní polokouli. Ve stínu této vlasatice nicméně neprávem zůstává jiná kometa 2P Encke, která bude mít koncem letošního roku velmi příznivý návrat s velkým přiblížením k naší planetě zřejmě dosáhne jasnosti kolem 5.5 mag.

Na začátek si však zopakujme něco z historie této komety. Jedná se o krátkoperiodickou kometu s nejkratší známou dobou oběhu – pouhé 3.3 roku. Poprvé byla pozorována v lednu 1786 Pierrem Machainem z Paříže, aby byla později znovuobjevena v listopadu 1795 K. L. Herschelovou v anglickém Buckinghamshire a nezávisle na ní dalšími pěti astronomy z Francie a Německa. Avšak až čtvrtý objev J. L.Ponse z listopadu 1818 napomohl tomu, aby o rok později zjistil německý astronom Johann. F. Encke její netypicky krátkou periodu. Vlasatice se tak stala jednou z mála komet nenesoucí jméno po svém objeviteli. Od této doby byla pozorovatelná při každém ze svých celkem 58 návratů s jedinou výjimkou v roce 1944. Její pohyb ale není úplně pravidelný, v letech 1819 - 1927 se její oběžná doba zkrátila dokonce o tři dny. Díky tomuto zjištění byl objeven raketový efekt kometárního jádra, jež zapříčinil zkrácení oběžné doby. Ve skutečnosti jde o plyny uvolňované z povrchu kometárního jádra, které v důsledku rotace proti směru oběhu kometu brzdí.

Časem byly s kometou Encke ztotožněné některé meteorické roje (například Tauridy) a několik asteroidů na stejné dráze. Zajímavostí je i podobnost dráhy s Tunguzským meteoritem, kterou zveřejnil slovenský astronom Kresak. Encke je zkrátka vedle Halleyovy komety nejlépe známá kometa, a to především díky své rekordně krátké periodě.

A jak vypadaly její minulé návraty? V roce 1994 dosáhla 7.0 mag. a byla proto velmi dobře pozorovatelná večer na severní obloze. Pak přišly bohužel pro nás dva nepříznivé návraty. V roce 1997 se kometa přiblížila na 0.19 AU k Zemi (což je v „normálních“ mírách 28 500 000 km) a dosáhla 6.5 mag. Než se ale dostala z jižní na severní oblohu, její jasnost hluboko klesla na 14mag. Roku 2000 měla kometa malou elongaci, dosáhla jen 9 mag. a od nás byla pozorována jen sporadicky. Jak je vidět, Encke má příznivý každý třetí návrat a tak je možnost pozitivních pozorování prodloužena na 10 let dopředu.

Jak bude kometa vypadat letos? Měla by dosáhnout v maximu přibližně 5.5 mag, avšak pozorovatelnost bude více ovlivňovat snižující se elongace a výška nad obzorem. 25. října projde kometa necelé 2° od galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy. Počátkem listopadu, kdy vstoupí do souhvězdí Ještěrky (kometa bude kolem půlnoci v zenitu), by měla dosáhnout jasnosti kolem 10 mag. Pak 17. listopadu projde souhvězdím Labutě a vstoupí do sousední Lišky.V té době se Encke nejvíce přiblíží k Zemi (0.219 au), její jasnost stoupne na 8.5 mag s elongací 87°. Kometa bude mít stále ještě vzdálenost od Slunce přes 1 AU a do perihela jí bude zbývat jeden a půl měsíce. Poté projde souhvězdím Šípu a kolem 25. listopadu překročí hranici do souhvězdí Orla a později ještě do souhvězdí Herkula. Dál si to už namíří k Slunci a 4. prosince v souhvězdí Hadonoše dosáhne elongace 29° a jasnosti 7 mag. Její pozorovatelnost končí kolem 10. prosince při jasnosti 6.5 mag a po průchodu perihelem se kometa Encke objeví na jižní obloze.

Update

Ilustrační foto...

Martin Popek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 16
Ilustrační foto...
STS-116: Discovery – online přenos startu raket
Ilustrační foto...
O svícení 60
Ilustrační foto...
Můj největší a nejtajnější průšvih
Ilustrační foto...
Zmařená meteorářská expedice – srpen 1968
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691