Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný diář Pedro Duquea I

23. říjen 2003 - Píšu tyto řádky na palubě vesmírné lodě Sojuz. Píšu je obyčejnou propiskou. Proč je tohle důležité? Pracuji v různých vesmírných programech už více než sedmnáct let, jedenáct z nich jako astronaut a vždy jsem věřil, protože mi to bylo vždy opakováno, že normální kuličková pera ve vesmíru prostě nefungují.

"Inkoust tam nepadá," říkali. "Jen si zkus chvilku psát s propiskou obráceně a uvidíš, že mám pravdu."

Během mého prvního letu jsem si s sebou vzal jedno z těch velmi drahých kuličkových per, která mají inkoustovou náplň pod tlakem. Stejné jako mají ostatní astronauté na raketoplánu. Nedávno jsem ale byl s mým ruským instruktorem a viděl ho jak na let připravuje knihy a k nim, na provázku, přidělával obyčejné propisky, abychom si na orbitě mohli dělat poznámky. Když viděl můj úžas, vysvětlil mi, že Rusové odjakživa používali ve vesmíru obyčejná kuličková pera.

Tak jsem si na tuto misi vzal také jedno - propagační se znakem Evropské vesmírné agentury (jen pro případ, že by ruské byly přeci jen speciální). A teď tady sedím a píšu. Propiska nepřestává psát, nedělá kaňky ani nic podobného. Jak je vidět občas je člověk příliš opatrný, než aby něco prostě jen zkusil a tak dělá věci mnohem složitější než by bylo nutné.

Ale to není hlavní předmět této zprávy. Z výšky 215 kilometrů (v Moskvě je v tuto chvíli 11:07) vypadají mraky naprosto úchvatně. Mají třírozměrnou kvalitu, kterou jsem nemohl při minulém letu, z výšky 550 km, vidět.

V teplých oblastech (právě jsme nad Filipínami) vypadají mraky jako pole plná hub. O několik sekund později vidíme vysoké mraky, vypadající jako nevěstin závoj. Několik dalších sekund letu a můžeme pozorovat bouřku. Vysoké mraky pronikají z ostatních a stoupají, až to vypadá, že se nás chtějí dotknout. V útržcích oceánu, které můžeme vidět, se slunce odráží v intenzivní oranžové barvě, zatímco atmosféra obklopující zakřivený horizont je jako tlustý modrý závoj. Jeho okraj je trochu rozostřený, takže to vypadá jako voda pokrytá vrstvou páry.

Za dvě minuty je východ slunce (nyní je 12:10). Země pod námi je již černá a lidé zde spí. Slunce, uprostřed modrého oblouku atmosféry, je obklopeno černí. Zbývá jen 30 sekund. Spodní strana atmosféry začíná být oranžová a slunce se zplošťuje. Oranžový jas zůstává, pak je zploštělá koule světla, pak jen oranžová a modrý oblouk atmosféry a potom a jen potom, se vyšší vrstvy atmosféry stávají viditelné. Oblouk dvakrát silnější, ale méně znatelný, se objevuje na předchozím, prchavém oblouku. A pak oba náhle mizí v naprosto dokonalé temnotě. Oči si začínají přivykat a začínají rozeznávat Zemi a oblohu. Když budeme mít štěstí uvidíme světla měst nebo Aurora Borealis (polární záře). Pokud ne, bude to vhodný čas k pozorování hvězd. Tohle je práce s opravdu dobrým výhledem.

Pedro Duque - astronaut ESA

Více o misi Cervantes

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kometa C/2006 P1 McNaught očima SOHO
Ilustrační foto...
Nanebevstoupení snadno a rychle
Ilustrační foto...
Legislativní vývoj regulace světelného zneči
Ilustrační foto...
SVĚTOVÝ KOSMICKÝ TÝDEN 2003 V ČESKÉ REPUBLIC
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 5
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691