Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Výsledky vyšetřování havárie Columbie

Tragický osud raketoplánu Columbia poznamenal nejen společnost, ale také kosmonautiku. Zaniklo tak, byť jen dočasně, osvědčené spojení s Mezinárodní stanicí ISS, padaly hlavy v NASA. Jak tedy s raketoplánem dál?

Již při startu šestnáctého ledna toho roku, v 15:40 UT, zjistily dálkové kamery utržení půlmetrové části (pěnové) tepelné izolace nádrže ET, který zasáhl levé křídlo družicového stupně v oblasti náběžné hrany. Všichni diskutovali o možném poškození dlaždic přední či zadní strany křídla. Ale asi nikoho v té době nenapadlo, že poškozena může být také uhlíková tepelná ochrana na náběžné hraně křídla. Druhý den zaregistrovaly radiolokátory objekt asi 25x25 cm, vzdalující se od družicového stupně rychlostí kolem 5 m/s.

Ilustrační foto...

Protože nikdo nevěděl jak závažné a rozsáhlé je poškození raketoplánu, byly zahájeny prvního února přípravy k přistání. V 13:15 UT provedl raketoplán brzdící manévr, ve 13:44 vstupuje do atmosféry. Od 13:50:00 do 13:50:43 bylo pětkrát spojení neočekávaně přerušeno. 13:50:53 – začátek období maxima aerodynamického ohřevu raketoplánu. O minutu později přicházejí od senzorů měřících teplotu první neočekávané údaje. Teplota u levého podvozku roste přibližně o dva stupně Celsia za minutu. Poté další nečekané přerušení spojení. Ve 13:52:41 UT už roste teplota u levého podvozku. Následuje několik dalších přerušení spojení. V následujících minutách je pozorováno od raketoplánu několik úlomků. Ve 14:00:04 jsou zachycena družicí TDRSS poslední data z Columbie. Ve směru raketoplánu jsou pozorovány tři velké úlomky. Ve 14:00:21 UT začal rozpad samotného trupu raketoplánu.

Bylo vytvořeno schéma asi 3000 možných příčin havárie. Postupovalo se vylučovací metodou. Na maketu náběžné hrany křídla byly vystřelovány vzorky pěny z nádrže ET. Na konci srpna byla vydána závěrečná zpráva o necelých tři sta stranách. Vyšetřování ukázalo, že v průběhu startu se od nádrže ET utrhl kus izolační pěny o rozměrech přibližně 610x380x130 mm, hmotnosti 0,75 kg a do uhlíkové tepelné ochrany osmého segmentu RCC náběžné hrany levého křídla narazil rychlostí zhruba 200 metrů za sekundu pod úhlem 2-10 stupňů vzhledem k rovině křídla. Ukázalo se, že vzdalující se předmět, objevený 2. dne letu byl zřejmě materiál z poškozeného osmého panelu. K vyšetřování pomohl i magnetický záznam jednotky MADS, na kterou bylo zaznamenáno ještě dalších 30 sekund od ztracení spojení s družicí. Samozřejmě nastal problém, na čem tento záznam přehrát. Uvědomme si, že tato zařízení byla konstruována v 70. letech.

Ilustrační foto...

V průběhu přistání vnikl dírou v poškozeného segmentu horký plyn o teplotě 1800 °C. Pronikl až do šachty levého podvozku, kde natavil podvozkovou vidlici. Tento horký plyn se pak rychle šířil dál.

Samozřejmě, že do příštího startu raketoplánu musí být provedeno několik opatření. Celkem bylo sepsáno 29 doporučení pro NASA. Mezi prvními bylo např. odstranění příčiny odpadávání tepelné izolace ET. Což zřejmě způsobuje zkapalnělý dusík v prostorách nádrže. Dále má být zahájen program pro zvýšení odolnosti družicového stupně proti nárazu cizích objektů vylepšením vlastností RCC a dlaždic tepelné ochrany. Mezi další opatření patří také zajištění fotografování startujícího raketoplánu nejméně ze tří míst, a to nejméně do oddělení SRB (urychlovacích motorů); zvlášť možnost fotografování z lodí nebo letadel. Ke každému segmentu RCC by měl být k dispozici náhradní díl, aby se při případném poškození mohl co nejrychleji vyměnit. A spoustu dalších doporučení...

Velký problém je nyní vinou zrušení letů raketoplánů se zásobováním kosmické stanice ISS. O provoz stanice se musí starat ruské Progresy a Sojuzy. Jejich tzv. užitečné zatížení se ale vůbec nedá srovnat s raketoplánem. Takže se např. na stanici nemůže dodat nový gyroskop (protože jeden se na ISS pokazil). Zatím to vypadá, že další raketoplán by se měl vydat k ISS nejdříve koncem roku 2004. Vše záleží na tom, jak rychle se NASA povede splnit nové podmínky pro raketoplány.

Lukáš Turek

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s Vesmírem 10
Ilustrační foto...
Pár bleskovek…
Ilustrační foto...
Historie dobývání Slunce
Ilustrační foto...
Soutěž o nejlepší letecké snímky
Ilustrační foto...
9. leden 2001: Večer, kdy zmizí Měsíc
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691