Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný diář Pedro Duquea IV

26. říjen 2003 - Ztracen ve vesmíru

V uklizeném domě nebo kanceláři, kde je čistá zem, si okamžitě všimnete, když někdo něco pohodí nebo upustí. Kupříkladu brýle. Objekt ležící na podlaze přitahuje pohled a tak každý kdo jde kolem si jej jistě všimne. Na vesmírné stanici je však několik faktorů, které vám hledání ztracených věcí značně ztíží.

Jako první je to nulová gravitace. Posledně jsem měl na mých kalhotách připnutou propisku, a když jsem se o něco otřel, tak jsem ji vytratil. Všiml jsem si toho okamžitě a tak jsem se rychle otočil, abych ji zachytil. Nic. Moje propiska nebyla nikde k nalezení, kamsi odletěla a já neměl ani v nejmenším tušení, v kterém asi směru. Nahoru, dolu? Mohla být kdekoliv.

Ilustrační foto...

Už jsem se pomalu smířil s její ztrátou, a obrátil jsem se zpátky, že půjdu pokračovat v dalších úkolech, když jsem ji uviděl. Byla přímo přede mnou a letěla ve stejném směru v jakém jsem předtím letěl i já. Když jsem ji ztratil a ona odletěla, musela se od něčeho odrazit a letěla dál, aniž by na mne počkala.

Mezinárodní vesmírná stanice se skládá z mnoha modulů, které mají uvnitř prostor, více či méně, obdélníkového průřezu. Jenže před a za vámi, nad a pod a také napravo a nalevo od vás je spousta adaptérů s dvířky. Následkém toho je zde spousta koutů, kde se vám věci mohou schovat.

Vedle to všeho, která stěna je vlastně podlaha? A která je strop? Na mnoha místech jsou stěny modulu, tvořící jakoby tvar "roury", v podstatě stejné a tak je těžké zde cokoliv najít.

Kupříkladu, pracuji velmi často v modulu, který není v hlavní chodbě, ale je k ní bočně připojen. To znamená, že když do něj vstupujete z druhého modulu, musíte se otočit o devadesát stupňů. Až do teď je vše v pohodě. Když vstoupíte, to co je pod vámi, nazýváte "podlahou" a to co je nad vámi "stropem".

Jenže se stává, že přicházíte v hlavní chodbě z druhého směru než obvykle. Když pak zatočíte, zjistíte, že strop je podlahou a naopak. Díky tomu, když tu nechám na stěně pověšený zapnutý počítač, musím se otočit kolem dokola, abych ho vůbec našel.

Ilustrační foto...

A nakonec, ke všem čtyřem stěnám je přidělána velká hromada věcí. Se všemi věcmi v cestě to tu vypadá dost nepořádně, ale to už je zde nutnost. Fotoaparáty se nemohou nikam uklidit, protože se neustále dělá spousta snímků různých experimentů a také se fotí Země. Všechny foťáky jsou připevněny pomocí suchých zipů dohromady s různými čočkami a blesky atd. Občas se musíte i třikrát otočit než najdete fotoaparát, který právě hledáte.

Další věci, které máte také ve výhledu, jsou náhradní součástky, balení s potravinami, pytle plné oblečení a další. Není to proto, že bychom tyto věci potřebovali každý den, ale prostě zde není už další místo, kam je dát. Stanice ještě stále není dokončena, a tak zde nebude dost místa pro všechny tyto věci, dokud nedojde k připojení i ostatních modulů.

Jedna z věcí, kterou stále používám je můj notebook, kde si píšu všechny informace o experimentech. Nosím ho s sebou všude, zapisuji do něj přesný čas, kdy měním vzorky, výsledky, věci na které si musím dát pozor a tak dále.

Tento notebook se vrátí zpátky na Zem a s ním i všechna data, která pak pomohou vědcům přesně zrekonstruovat jak se co událo. První dny mne tento malý notebook přiváděl doslova k šílenství. Přilepil jsem na něj samozřejmě velký suchý zip, abych ho mohl přidělat a nelétal mi tu všude kolem. Jenže na konci dne, jestliže jsem ho nenašel na prvním místě, kde jsem ho čekal, tak mi dalo dost času, než jsem ho nakonec našel.

Teď už jsem si zvykl nechávat ho jen na třech různých místech, ale na začátku to byla dost protivné, protože jsem nevěděl zda jsem ho nechal někde jinde nebo jestli se jen neoddělal od suchého zipu a nelétá zde někde kolem, přičemž v tom případě mohl být naprosto kdekoliv.

Jednou jsem prováděl své "slavné" zatočení a přitom jsem v ruce držel svůj notebook, několik knih a pár věcí. Když jsem se dostal na své pracoviště, už jsem notebook neměl. Věděl jsem, že jsem ho musel ztratit, když jsem lehce zavadil o roh a tak jsem se tam okamžitě vrátil. Notebook nebyl nikde k nalezení. Po několika zoufalých minutách, kdy jsem měl strach, že za tohle zpoždění hořce zaplatím na konci dne, jsem ho našel schovaný v malém rohu. Díky bohu.

Zapomněl jsem zmínit ještě jednu důležitou věc týkající se ztrácení věcí, a to vzdušné proudy. Protože vzduch se zde obnovuje a čistí ventilátory a filtry, vše co se zde vznáší, má tendenci sledovat směr proudu vzduchu. Ve skutečnosti tento proud v hledání více pomáhá než překáží, jak by jste si mohli na první pohled myslet. Pokud jste ztratili něco malého, tak musíte jen počkat několik hodin a víte přesně kam jít - k filtrům, kde vzduch vstupuje do cirkulačního systému. Už jsme si zvykli je tu a tam zkontrolovat. Dá se v nich najít spousta zajímavých věcí.

Pedro Duque - Astronaut ESA
Předchozí díly:
 • Vesmírný diář Pedro Duquea III
 • Vesmírný diář Pedro Duquea II
 • Vesmírný diář Pedro Duquea I
 • redakce

  | Zdroj: ISS@Astronomy.cz IAN.cz
  Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
  archiv zdroj
  RULETA
  Co se stalo před 13 000 lety nad Severní Ameriko
  Ilustrační foto...
  Pohled druhým okem
  Ilustrační foto...
  Co nového u Orionu?
  Ilustrační foto...
  Mars Global Surveyor – smutný konec legendy
  Ilustrační foto...
  Rosetta má v neděli rande s Marsem
  Ilustrační foto...
  STALO SE
  4.12.2012 -
  Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

  WEBKAMERA
   Upice webcam / widecam
  UPICE WEBCAM

  Add to Google

   

  Pridej na Seznam
   

    © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691