Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Neúspěšná mise Nozomi

Japonsko v úterý 9. prosince přerušilo svoji misi k Marsu za bezmála 100 milionů dolarů. Stalo se tak poté, co selhaly všechny pokusy dostat kosmickou sondu Nozomi zpět na dráhu, která by ji navedla k Marsu.

Hmotnost sondy při startu v červenci 1998 činila 541 kg, z toho 282 kg připadlo na palivo. Základ sondy tvoří osmiboký hranol s průměrem dva metry a výškou šedesát centimetrů. Na horní časti je parabolická anténa o průměru 1,6 metru; na spodní straně je raketový motor. Pohonný systém má hlavní motor s tahem 500 N, palivo tvoří směs dusíku, kyslíku a hydrazín.

Ilustrační foto...

Nozomi byla první Japonskou meziplanetární kosmickou sondou. Za týden měla doletět ke svému cíli – planetě Mars, ke které už míří necelých 5 let. Jednalo se o první misi tohoto druhu placenou jinou zemí než Ruskem či USA.

Oficiální představitelé Japonské vesmírné agentury JAXA však oznámili, že Nozomi letěla mimo správný kurs. Vědci se snažili kosmickou sondu zachránit zažehnutím korekčních raketových motorů. Ty ovšem měly velmi malou zásobu paliva. „Naše mise průzkumu Marsu skončila.“ prohlásil mluvčí JAXA, Junichi Moriuma. „Téměř všechno palivo na sondě už je vyčerpáno.“

Nozomi, což v překladu znamená „naděje“, byla konstruována tak, aby obíhala kolem Marsu ve výšce asi 880 km nad povrchem a vyjasnila otázku existence magnetického pole této planety. Dále měla zkoumat vliv interakce slunečního větru na atmosféru Marsu a poskytnout detailní průzkum dvou satelitů rudé planety - Phobose a Deimose.

Porucha sondy Nozomi odklonila sondu z plánované trasy a vzrostly obavy, že Nozomi může narazit a možná i kontaminovat povrch planety. S více než čtyřletým zpožděním, téměř bez paliva a se silně poškozenou komunikační technikou od slunečních erupcí, putovala sonda sluneční soustavou.

Minulý měsíc musela být japonská nosná raketa H-2A, určená pro vynesení dvojice špionážních družic na oběžnou dráhu, po několika minutách letu zničena. Předpokládá se, že tyto neúspěchy pozastaví vývoj několika připravovaných japonských misí.

Kosmická sonda Nozomi zůstává nadále na své oběžné dráze. Junichi Moriuma říká, že se vědci budou snažit zařadit alternativní program, jako je monitorování sluneční aktivity a její průřez sluneční soustavou. Nozomi je součástí mezinárodní flotily kosmických sond vypuštěných k Marsu.

Lukáš Turek

| Zdroj: www.space.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vědecké experimenty v Mezinárodní vesmírné s
Ilustrační foto...
Odhalený Epimetheus
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 27
Ilustrační foto...
Létající observatoř SOFIA
Ilustrační foto...
Finální přípravy sondy MESSENGER
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691