Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jídelníček z červené planety

V odlehlém koutě Cornellovy Univerzity ve Spojených státech před nedávnem došlo k zajímavému experimentu. Šestnáct vybraných dobrovolníků bylo po třicet dnů odkázáno na speciální stravu, jaká by se podávala v plánované marťanské kolonii.

Ilustrační foto...Nároky na složení takovéto stravy jsou vyšší, než se na první pohled zdá. Nesmí obsahovat maso ani zvířecí produkty jako mléko, vejce apod. (v podstatě se jedná o ortodoxnější obdobu vegetariánského menu). Všechny potraviny byly vyrobeny z takových rostlin, které výslednému produktu zajistily dostatečnou chuť, výživnost a zároveň jejich příprava nebyla příliš nákladná. Kosmická krmě musí navíc splňovat přísné nároky na obsah některých minerálů. Jednou z podmínek je nízký obsah soli, velké množství sodíku jako jedné z jejích složek by se při recyklaci moči na marťanské kolonii negativně podepsalo na úrodě zde pěstovaných rostlin. Dalším kritériem je nízký obsah železa, jednoduchá stravitelnost a také malé nároky na přípravu v marťanské kolonii kvůli snaze minimalizovat hmotnost nákladu přepravovaného na planetu.

Samotná strava také musí vznikat z velmi omezeného množství surovin, zejména rýže, sojových bobů a několika dalších rostlin, které by byly schopny existovat na budoucích farmách na povrchu rudé planety.

Celý pokus sledoval početný tým vědců, jenž zjistil některé zajímavé skutečnosti. Sledovaní dobrovolníci například zpočátku nekonzumovali s příliš velkým nadšením některé rostlinné náhražky zvířecích produktů, jako například sojové nebo rýžové mléko. Po nějaké době ale došlo ke zlomu a začali je jíst pravidelně. Účastnící pokusu také během celého testu ztratili na váze v rozmezí od dvou do čtyř kilogramů.

Experiment tak pomohl odhalit zajímavé skutečnosti, důležité nejenom pro budoucí kosmický výzkum. Výsledky pokusu jsou použitelné také pro pozemskou medicínu, vždyť mimo jiné potvrdil důvody neúspěchu velkého množství vychvalovaných diet. Ztráta na váze během pokusu byla totiž způsobena jednotvárností celé stravy, podobně je tomu u většiny prostředků na hubnutí, po uplynutí určité doby se ale organismus přizpůsobil a opět vrátil do normálu. Tým vědců navíc vyvinul během tohoto pokusu celou škálu postupů a receptů důležitých pro zásobování během budoucích dlouhodobých misí. Tato často opomíjená část života každého astronauta je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: Cornell University IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
6. března 2001: Konec Miru
Ilustrační foto...
Body pro astronomii na IX. valném shromáždění
Ilustrační foto...
Kvark-gluonové plazma aneb Malý třesk
Ilustrační foto...
Chandra určila nezávisle Hubblovu konstantu
Ilustrační foto...
Tyflografika užitá při astronomickém vzděláv
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691