Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 11

Opravdu bude tak ošklivo? - Dobrá, dejme si pauzu, pozorovat budeme jen když to náhodou aprílové počasí dovolí.. a mezitím se můžeme podívat, co se tento týden ve světě astronomickém třeba bude dít.

Planety

Na Merkur okem raději zapomeňme. Máte-li možnost najít jej dalekohledem, uvidíte docela pěkný srpek, který se bude velmi rychle zužovat. Budeme-li jej hledat od pondělí do středy, máme jistou naději jej vidět. Od pátku 9. dubna jej považuji za nepozorovatelný. Při jasnosti téměř 3 mag nízko nad obzorem bude neviditelný i bez ohledu na počasí. Jakákolipozitivní pozorování z tohoto týdne budou velmi žádaná v jednom z témat Astrofóra.

Ostatní planety uvidíme stále dobře. Jen to stálé vysvětlování, jak to s těmi planetami vlastně je, bylo trochu únavné.Naštěstí ruch kolem nich už utichá a tak máme na měsíc klid. Kometa a zatmění Měsíce opět vyblázní veřejnost na nejvyššíobrátky. Měli bychom být za takovou popularitu rádi? Přináší-li peníze, pak určitě ano.
Minulý týden jsme se ochotně nechali oslnit Venuší, když jsme na ni brali triedr. Návštěva Kuřátek byl pěkný úkaz.Nyní se od nich opět vzdaluje a pomalu dohání Mars. Ten je už velmi slabý (asi 1,5 mag) a jeho malý úlový průměr nezaručuje kvalitní podívanou. Však je od nás již 2 astronomické jednotky (300 mil. km). O to více vyniká obrovitý Jupiter,zářící k nám z dálav 4,5 AU. Jeho jas -2,5 mag je ohromující. A což teprve Saturn - vzdálený 9 AU a přitom stále výrazně jasnější než Mars. U něj za to mohou i prstence, jež přispívají k jasu Saturnu nemalou měrou díky velkému náklonu.Pro jistotu připojuji tabulku zajímavých úkazů jupiterových měsíčků a červené skvrny, kdyby snad bylo chvilku hezky..

Ilustrační foto...

O tom, jak vypadalo všech pět okem viditelných planet minulý týden vás nejlépe přesvědčí kompozice Toma Williamsona, uveřejněná na Sky & Telescope.

Spirit

4. dubna končí primární mise. Spirit je na Marsu už 90 solů (asi 88 dní). Napínavé přistání 5. ledna 2004 přineslo ještě napínavější příběh. První snímky, stavění na kolečka, sjetí z přistávacího modulu. Výzkum kamenů v okolí. A pak to přišlo - "Duch" se odmlčel. Pracovníci z JPL měli před sebou pár bezesných nocí a my mohli jen doufat. Mezitím se k Marsu nezadržitelně blížila Opportunity ("Příležitost"). Naštěstí ještě před jejím přistáním 25. ledna se podařilo vyřešit i nejhorší obtíže a brzy mohl Spirit opět naplno pracovat.

Ilustrační foto...

Kompozice snímků Spirit, Zdroj: NASA/JPL

28. ledna jsme se opět dočkali. Spirit poslal snímek robotické ruky, stále spočívající na kameni Adirondack. V následujících solech byla vyzkoušena RAT (Rock Abrasion Tool). Vyhloubeninu do pyramidovitého kamene poté zkoumaly dalšípřístroje. 10. února následovala první velká jízda. Spousta dalších solů pak byla věnována popojíždění a zastávkám, při nichž byly zkoumány různé kameny a marsovská půda. Polovina primární mise, sol 46, byla ve znamení zastávky v prohlubni nazvané Laguna. Zde (podobně jako o něco dříve Opportunity na druhé straně planety) vyhloubil Spirit menší jámu, aby bylo možné prozkoumat také podpovrchové vrstvy marsovské půdy. Psal se 24. únor, když jsme Lagunu nechali za sebou a vše již bylo směřováno dál k okraji kráteru nazvaného Bonneville. Mezitím ale ještě došlo k významné zastávce u kamene Humphrey, který vědce zaujal pro možné stopy činnosti vody a na řadu přišla opět RAT (přelom února a března). 10. březen (sol 65) přinesl první pohledy do kráteru Bonneville, na jehož okraji strávilo vozítko většinu času zbývajícího do konce primární mise. Nyní již sjelo z okraje kráteru a vydalo se směrem ke kopcům na východě nazývaným Collumbia hills. Půjde-livše dobře a vydrží baterie, měl by Spirit zhruba za dva měsíce dosáhnout okraje kopců. V ideálním případě se máme tedy na co těšit.

Krátce

Měsíc - obávám se že to bude jediný objekt, který bude v noci dobře viditelný. Na pondělí 5. 4. ve 13:03 připadá úplněk.
Charles Messier - jeho jméno bylo skloňováno už dříve v souvislosti s maratónem, který lze vždy kolembřeznového novu absolovovat. K Messierovi se nyní váže ještě výročí jeho narození, připadající na 12. duben a jak jsem se dověděl na Sky & Telescope, slavíme také 100 000 dní od jeho narození (10. 4.). Toto číslo souvisí s počítáním dnů podle kalendáře, jenž za Messierova života chvíli platil po francouzské revoluci.
J. A. Gagarin - 12. dubna si připomeneme, že do vesmíru se poprvé vydal člověk. Na palubě lodi Vostok 1 strávil jeden oblet Země trvající asi 90 minut.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 77
Ilustrační foto...
Pluto má tři měsíce!
Ilustrační foto...
Polární záře 20. listopadu 2003: Presto con fu
Ilustrační foto...
Exotická dvojčata
Ilustrační foto...
Čekání na Venuši II
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691