Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Přechod Venuše a mexická expedice

Za posledním přechodem Venuše přes sluneční disk podniklo expudici mnoho států. Jedním z nich bylo také Mexiko. Do dalekého Japonska vyslalo pět badatelů.

Za pár dnů budeme svědky velmi vzácného úkazu - přechodu planety Venuše přes sluneční kotouč. Tento jev nastává vždy ve dvojci po osmi letech, přičemž jednotlivé dvojice dělí 121,5 a 105,5 let. Poslední přechod Venuše nastal 6.prosince 1882 a předtím dne 9. prosince 1874. V roce 1874 vyslalo mnoho zemí své vědce do míst, kde bylo možno úkaz pozorovat. Nejvíce jich vyslala Anglie a to na ostrov Rodriguez, Hawaii, Nový Zéland a do Egypta. Mnoho států poslalo své vědce do Asie, především pak do Japonska. Mezi státy, které podnikly za přechodem Venuše expedici, bylo v roce 1874 i Mexiko, které poslalo pětici badatelů právě do země vycházejícího slunce.

Psal se 11.duben roku 1874 a Francisko Diaz Covarrubias (jeden z nejváženějších vědců Mexika a také předseda vědecké společnosti Cientifica), přednesl před touto společností svůj projev o novém cíli mexické vědy - vyslání expedice, jež bude pozorovat přechod Venuše přes sluneční disk. Hlavním úkolem výpravy bude pořízení fotogarafií tohoto úkazu a také co nejpřesnější změření všech čtyř kontaktů. Mexická vláda jmenovala vedoucím výpravy již výše jmenovaného Franciska Diaze Covarrubiase (1833-1889), inženýra, absolventa Vysoké školy hornictví (1853) a především pak výborného zeměpisce, jenž se proslavil přesným určením zeměpisné polohy hlavního města i dalších měst a míst na území své vlasti. Dalšími členy expedice byli Francisco Jiménez - technik výpravy a astronom, Manuel Fernández Leal - astronom, který sestavil plán expedice, Agustín Barroso - zeměpisec a geograf výpravy a Francisco Bulnes - kronikář výpravy. Všichni se naposledy před odjezdem sešli ráno 18. září 1874, aby se dohodli na posledních podrobnostech. Před cestou je také přijal tehdejší mexický prezident Lerdo de Tejado.

Členové expedice se nejdříve zastavili v New Yorku a odtud se vydali do San Franciska, kde zůstali několik dní, aby mohli vyřešit některé formality související s cestou do Asie. V San Francisku se pak nalodili na cestu do Japonska, svého cíle - japonského přístavu Yokohama dosáhli 9. listopadu. Expedice tak měla přesně měsíc na to, aby vybrala místo pozorování a vyřídila potřebná povolení s japonskou vládou. Výprava sebou měla dva dalekohledy. Jeden čočkový od firmy Troughton & Simms o průměru 7 cm a druhý zapůjčený od vojenské školy o průměru 10 cm, který sloužil k fotografování. Oficiální přípravy byly zahájeny 25.listopadu, kdy byla nad dvěma vybranými stanovišti slavnostně vztyčena Mexická vlajka.

Ilustrační foto...

Den "D":
Kvůli přesnějšímu změření údajů (a také větší šanci na jasnou oblohu) byly vytvořeny dvě pozorovací stanoviště. První u města Nogueneyama, kde zůstal Barroso a Leal s 10 cm dalekohledem určeným k fotografování a druhé stanoviště u města Nagasaki, kde byl Covarrubias a Bulnes s dalekohledem o průměru objektivu 7 cm. Nad Nagasaki to však ráno 9.prosince - několik hodin před úkazem - nevypadalo s počasím vůbec dobře. Dokonce zde byla předpověď deště. Nakonec se takřka vyjasnilo a tak se mohlo i přes několik mraků úspěšně pozorovat. Opačná situace byla na druhém stanovišti ve městě Nogueneyama, kde bylo jasno po celý den.

Údaje naměřené mexickou expedicí:
Pozorovací místo: Nogueneyama
První kontakt: 8. prosinec 1874 23h 4m 7,0s
Druhý kontakt: 8. prosinec 1874 23h 29m 24,0s
Třetí kontakt: 9.prosinec 1874 3h 21m 45,4s
Čtvrtý kontakt: 9.prosinec 1874 3h 48m 58,5 s

Pozorovací místo: Nagasaki
První kontakt: 8. prosince 1874 23h 3m 59,0s
Druhý kontakt: 8. prosince 1874 23h 29m 50,0s
Třetí kontakt: 9. prosince 1874 3h 21m 50,9s
Čtvrtý kontakt: 9. prosince 1874 3h 48m 4,0s

Ilustrační foto...

Covarrubias odeslal okamžitě po úkazu telegram, kde informoval nejen vědeckou obec, ale také mexickou vládu o úspěchu celé výpravy. Tyto noviny pak v Mexiku vzbudily veliké nadšení. Účastníci expedice se velice rychle sbalili a vydali se na dalekou cestu domů. Po cestě do Mexika se ještě zastavili ve Francii, kde informovali o svých výsledcích a z Francie pak vypluli domů do Mexika. Tato expedice, která podnikla dalekou a náročnou cestu za přechodem Venuše přes sluneční disk v roce 1874, vytvořila potřebný impuls pro vědu v Mexiku a samozřejmě byla významná z vědeckého hlediska. Po expedici pak vyšly knihy (především v Mexiku a Francii), jež celou expedici i její výsledky mapovaly.

Petr Kubala

| Zdroj: Viaje de la Comisión mexicana a japón para la observación del transito de Venus de 1874, Marco A. Moreno IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zajímavosti z povrchu Marsu
Ilustrační foto...
Jules Verne se spojil s ISS
Ilustrační foto...
Nové oko do vesmíru
Ilustrační foto...
Polibek na dobrou noc
Ilustrační foto...
Mars Odyssey: úvod
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691