Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jupiterův měsíc Io nejteplejším místem v blízkosti Slunce

Nejžhavějším tělesem ve Sluneční soustavě je bezpochyby Slunce. Komu však patří druhé místo? Je to Merkur či Venuše? Rozhodně ne! Při pátrání po nejteplejším tělese ve sluneční soustavě (mimo Slunce) se musíme podívat až k planetě Jupiter - tento rekord totiž drží Jupiterův měsíc Io, objevený již před čtyřmi sty lety italským astronomem G. Galileem.

Vulkanickou činnost na Io odhalila před dvaceti lety sonda Voyager. Z pozdějších pozorování pak bylo zřejmé, že sopečná činnost je na tomto tělese největší v celé sluneční soustavě. Mise Galileo zde našla horké oblasti s teplotami až 1600 °C.

Počítačové modely sopečných výbuchů na Io ukazují, že lávy jsou zde velmi horké, což má za následek vypařování sodíku, draslíku, křemíku, železa (a pravděpodobně ještě dalších plynů) do atmosféry. Aktualizovanou verzí programu MAGMA, vyvinutého již před patnácti lety, bylo zjištěno, že některé z těchto elementů se vypařují jako jednotlivé atomy, ostatní se vypařují v různých molekulových strukturách, například oxid křemičitý, apod. Reakce těchto plynů se sírou a chlorem mohou vést k tvorbě neobvyklých plynů jako je chlorid sodný, chlorid draselný, chlorid hořečnatý či chlorid železnatý.

Ilustrační foto...

V roce 2000 Bruce Fegley a jeho bývalý kolega Mikhail Zolotov tvorbu chloridu sodného a chloridu draselného v sopečných plynech na Io předpovídali. O tři roky později astronomové chlorid sodný na tomto tělese opravdu nalezli. Pozorování bohužel nebyla dostatečně citlivá, aby objevila i méně hojné výpary chloridu draselného. Nyní Fegley sodík i draslík v ionizovaných sopečných plynech nalezl. Využita byla data ze sondy Galileo a pozorování velkými teleskopy ze Země. Své výsledky publikovali v květnovém vydání Ikarosu letošního roku.

Sopečná aktivita na tomto úžasně žhavém tělese je 30x vyšší než na Zemi. Tím se stalo Io nejteplejším objektem ve Sluneční soustavě mimo Slunce. Příčinou vulkanických projevů jsou zde obrovské slapové síly, způsobené gravitační interakcí s planetou Jupiter. Podobně jako Měsíc způsobuje na Zemi příliv a odliv. Jenže Jupiter je mnohokrát hmotnější a má navíc nejsilnější magnetické pole ze všech planet sluneční soustavy a Io obíhá v malé vzdálenosti od planety. Identifikováno zde bylo přes 100 aktivních sopek. Nejvyšší teploty dosahují 1600 °C, což je o několik set stupňů více než pozemské vulkány jako Kilauea na Havaji se teplotou asi 1000 °C.

Zajímavé ovšem je, že oxid křemičitý, který se zde zřejmě v poměrně velkém množství vyskytuje, pozorují vědci především v atmosféře velmi chladných hvězd. Fegley doporučuje vyslat na Io misi, jenž by měla za úkol změřit tlak, teploty a složení plynů velmi aktivního vulkánu Pele. Tím bychom si znalosti o velmi aktivním tělese sluneční soustavy značně rozšířili.

Lukáš Turek

| Zdroj: http://spaceflightnow.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hnědý trpaslík v planetárním systému
Ilustrační foto...
Neviditelná supernova
Ilustrační foto...
Odešel Jindra Šilhán
Ilustrační foto...
T7
Ilustrační foto...
Zprávy z kosmonautiky
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691