Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Přistáli Američané na Měsíci?

Možná si řeknete, že je to již otřepané téma. Možná si řeknete, že to na stránky IAN ani nepatří. Od přistání Apolla 11 na Měsíci uplyne 35 let a tak se opět vyrojili pověstní „měsíční skeptikové“. V tomto článku se pokusím toto téma zachytit pomocí fiktivního rozhovoru mezi oběma tábory…

Možná si řeknete, že je to již otřepané téma. Možná si řeknete, že to na stránky IAN ani nepatří. Od přistání Apolla 11 na Měsíci uplyne 35 let a tak se opět vyrojili pověstní „měsíční skeptikové“. V tomto článku se pokusím toto téma zachytit pomocí fiktivního rozhovoru mezi oběma tábory…

Rozhovor je sice vymyšlený, avšak argumenty odpovídají názorům obou stran. Na jedné straně tedy bude NASA a na straně druhé měsíční pochybovači.

Stručné představení obou táborů:

Měsíční skeptik: člověk, který má většinou jen základní znalosti astronomie a kosmonautiky, ale je si zcela jist, že přistání Apolla na Měsíci bylo nafilmováno a jedná se tedy o podvod. Někteří lunární pochybovači dokonce ani neznají datum přistání Apolla 11 na Měsíci!

NASA: Americký úřad pro letectví a vesmír. Byl to právě on, kdo vyslal člověka na Měsíc.

Ilustrační foto...

Rozhovor:

Měsíční skeptik:

Pokud se podíváme na vaše fotografie. Sluneční světlo dopadající na povrch bychom si mohli představit jako rovnoběžné paprsky. Snímky, které údajně pořídila vaši astronauti však ukazují rozbíhající se stíny. Tento efekt nastává pokud předmět nasvítíte pomocí velmi blízkého zdroje a takový zdroj na Měsíci nebyl.

NASA:

Ano. Je pravda, že na některých naších fotografiích z Apolla jsou chyby. Tyto chyby byly způsobeny zkreslením, což nastává hlavně tehdy, jeli Slunce nízko nad Měsíčním obzorem. Kamery, jenž měli astronauti na povrchu byli velmi citlivé na sluneční světlo odrážející se o povrch Měsíce. Netypická hra světla a stínů se vyskytuje i na Zemi a jsou zde i optické vady kamery,atd. Drtivá většina fotografií pořízených na Měsíci je naprosto v pořádku. Vy jste vybrali jen nepatrný zlomek fotografií, který odpovídá počtu snímků na kterých by mohly ony zvláštní efekty být. Tak např. ona tvář na Marsu-to je také hra světel a stínů.

Měsíční skeptik:

Máme lidi jako např. David Percy, jenž pracovali jako filmaři nebo fotografové a mají jasné důkazy o tom, že fotografie byly pořízeny na Zemi někde v ateliéru.

NASA:

Oni „odborníci“ jsou možná dobří a zkušení ve svém oboru, ale ve svém oboru na Zemi. Na Měsíci jsou však naprosto odlišné podmínky. Není tam atmosféra a tak se tam sluneční světlo chová jinak než na Zemi. Tak například: pokud je den (Slunce je nad obzorem) a vy si stoupnete za kámen, který vrhá stín. Na Zemi je díky odrazu světla o atmosféru za tímto kamenem světlo, ale na Měsíci je za ním úplná tma.

Měsíční skeptik:

Dobrá, dostaňme se nyní k samotnému letu. Podle nás to bylo asi takto: Raketa Saturn V sice odstartovala, ale byla prázdná a po chvíli letu dopadla někam do moře, anebo se dostala na oběžnou dráhu a pak shořela. Astronauti si zatím užívali volna a pak byli převezeni na tajnou vojenskou základnu, kde jste s nimi nafilmovali výstup na Měsíc a pak je hodili do moře v údajné kabině. Zkrátka v té době nebyla kosmonautika na takové úrovni, aby se vám to povedlo!

NASA:

Dobře. Přiznáváme! Všechno jsme natočili v Oblasti 51, kde nyní ukrýváme také UFO a pět mimozemšťanů. Tak a teď vážně. Jak bychom tak asi nafilmovali například stav beztíže? Vidím, že jste velikým příznivcem Hollywoodských filmů. Myslím, že posuzování stavu kosmonautiky v 60. letech vám nepřísluší, vždyť tomu ani nerozumíte. A myslíte si, že v té době byla na takové úrovni filmová technika, abychom to tak úžasně nafilmovali? Na projektu Apollo pracovaly tisíce lidí, to si vážně myslíte, že bychom to utajili. Navíc se sověty v zádech?

Měsíční skeptik:

A co škodlivé sluneční záření? To by astronauty zabilo. Vždyť o tom teď pořád mluvíte v souvislosti s letem na Mars!

NASA:

Ano. Radiace je velmi nebezpečná. Běžná úroveň radiace však až tak nebezpečná není. Nebezpečná je pouze při slunečních erupcích, jenž probíhají velmi vzácně. Let na Měsíc trval několik dní, takže pravděpodobnost erupce byly malá, kdežto let na Mars potrvá několik měsíců. Ale teď my. Odkud si myslíte, že máme ty kilogramy vzorků?

Měsíční skeptik:

A kde ty vzorky jsou? Údajně jich má být několik kilo, ale kde jsou? University a vědecké ústavy dostaly jen pár gramů?!

NASA:

Je pravda, že každá z univerzit dostala jen pár gramů. To má dva důvody. Zaprvé: těch vědců, kteří vzorky dostali (často i natrvalo) je spousta a za druhé měsíční vzorek je velice drahý, takže je snad jasné, že s ním nebudeme plýtvat! Vzorky jsou nyní po celém světě, ale jejich úhrnná hmotnost je přesně taková jakou přivezly posádky. O tom, že jsou vzorky pravé nemůže být ani pochyb. Zkoumali a zkoumají je desítky mezinárodních týmů, které by asi těžko lhali.

Měsíční skeptik:

Mohli jste vzorky přivést pomocí sond?

NASA:

Na sběr tak velkého množství vzorků by byla potřeba spousta kosmických sond! Vždyť jen Apollo 11 jich přivezlo 22 kg. Lety tolika sond bychom asi těžko ututlali. A navíc: Na misi Apollo se podílelo strašně mnoho lidí. Myslíte si, že kdybychom to nafilmovali, že by nás ještě někdo nepráskl?

Měsíční skeptik:

Možná, že vám se vzorky pomohli Rusové?

NASA:

Tak to je dobrý vtip! Rusové, že by nám v té době pomáhali? Ti kdyby zjistili, že jsme to nafilmovali, byli by první, kteří by to s chutí zveřejnili!

Měsíční skeptik:

A co americké vlajky, které jste na Měsíci vztyčili? Na fotografiích i záznamech to vypadá, jako když vlají ve větru a na Měsíci žádný vítr není. A proč nejdou na fotografiích vidět hvězdy?

NASA:

Vlajky opravdu vypadají, že vlají-což byl účel. Všechny vlajky vztyčené na Měsíci tak byly speciálně vyrobeny, aby to vypadalo, že vlají ve větru, jenž na Měsíci pochopitelně není. Hvězdy na snímcích vidět nelze, protože je přezářila svým jasem Země a hlavně pak Slunce.

Měsíční skeptik:

Po letu Apolla zkoumaly Měsíc další sondy. Proč ani jedna nepořídila snímek zbytku lunárního modulu? Nebo proč jste je nevyfotografovali tím vaším slavným Hubblovým dalekohledem?

NASA:

Je pravda, že na Měsíci část lunárního modulu zůstala. Tato část je však natolik malá a nevýrazná, že ani pozemskými dalekohledy, ani sondami a dokonce ne ani pomocí Hublova kosmického dalekohledu nejsme schopni je na fotografiích rozlišit. A je zde i další důkaz - přístroje, které pracovaly na měsíci i po odletu astronautů.

Měsíční skeptik:

Ty přístroje tam mohly taky dopravit sondy.

NASA:

I v šedesátých letech muselo být všem jasné, že se člověk na Měsíc vrátí. A kdyby tam nenalezl ani části lunárních modulů, ani stopy astronautů v měsíčním prachu, ani americké vlajky, tak by to přece prasklo! Myslíte si, že by USA riskovaly takovou ostudu? Obrovskou ostudu, která by si stejně jednoho dne dostavila? I když předložíme hromadu důkazů: vzorky, záznamy, fotografie, atd. vy stejně neuvěříte.

Měsíční skeptik:

Neuvěřím …

Závěr:

Já osobně patřím k lidem, kteří věří a nebo spíše nemají důvod nevěřit tomu, že Apolla na Měsíci přistála. Definitivní „KO“ skeptikům asi dají až další výpravy člověka na Měsíc a nalezení těch zmíněných zbytků modulů i stop kosmonautů, jenž jsou němým svědkem památné a historické události. Když se dnes zeptáte Američanů, zda věří přistání Apolla na Měsíci, odpoví každý pátý, že to bylo nafilmováno! A to je myslím trochu špatné poděkování oněm astronautům, jenž letěli k Měsíci, ale i těm kteří položili život v kabině Apolla 1. Dne 20. července oslavíme 35. výročí přistání prvních lidí na našem kosmickém sousedovi. Oslavte tento den po svém a těch skeptiků… těch si nevšímejte …

Více informací o misi Apollo: http://spaceflight.nasa.gov

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Záhada Merkuru vyřešena?
Ilustrační foto...
Astronauti vystoupili do kosmu
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-10 – návrat domů online
Ilustrační foto...
Vesmír: zázrak stvoření
Ilustrační foto...
O svícení 50
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691