Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 32

Nad hlavou mi jasně svítí Měsíc a hlásí se tak k úplňku. Tolik se toho pozorovat nedá a přece se pořád něco děje. Vracím se k objevu dvou zajímavých komet, nechybí ani troška historie, tentokrát o Williamu Herschelovi a další..

Nové komety

Pakliže jsme si již zvykli na "lineáry" či "NEAT", nyní nám trochu nostalgie do kometárního světa přináší dvěkomety, které nenesou jméno po žádné z velkých robotizovaných přehlídek oblohy.
První úlovek dostal jméno C/2004 Q1 (Tucker). Objvil ji 22. srpna 2004 Roy Tucker na Observatoři Goodricke-Pigottv Arizoně (USA). Využil chvíle, kdy nepozoroval projekt LINEAR. Za úspěch vděčí svému úspěšnému systému MOTESS (Moving Object and Transient Event Search System), díky němuž objevil také několik blízkozemních asteroidů.

Ilustrační foto...

Kometa C/2004 Q1 (Tucker) na snímku Great Shefford Observatory

Zatímco od komety Tucker se neočekává zjasnění přliš veliké (v maximu 11 až 12 mag), druhá kometa vypadá mnohem lépe.
Hned 27. srpna 2004 ohlásil objev své jubilejní desáté komety Don Machholz. Zahlédl ji přes 15-cm dalekohled CriterionDynascope na své pozorovatelně v Kalifornii.
Jak sám říká, kometu objevil po 1457 hodinách hledání od svého předchozího objevu v roce 1994, kdy však během čtyř měsíců našel hned tři komety. Celkově se věnuje hledání komet od 1. ledna 1970 a pozoruje víceméně pravidelně každý měsíc,přičemž již napozoroval 7046 hodin a jak bylo řečeno, objevil, nebo spoluobjevil během nich 10 komet.

Ilustrační foto...

Kometa C/2004 Q2 (Macholz) a popis k objevu, Great Shefford Observatory

Upřesňování dráhy této komety je dosti složité. Od doby objevu uplynulo příliš málo času a tak se během dvou posledních dnů objevily tři dosti odlišné efemeridy. Ani ta poslední, uvedená v pondělí večer ještě nemusí být dostatečně přesná.Jak se ale zdá, bude to kometa poměrně jasná. Čím blíže Slunci bude v perihelu a čím blíže zároveň k Zemi, tím lépe pronás. Momentálně se zdá, že by mohla být viditelná dokonce okem.

Ilustrační foto...

Mapka dle poslední efemeridy pro kometu C/2004 Q2 (Macholz)

Nejjasnější by měla být zhruba od prosince do února. Přestože vypadá na možnou vánoční kometu, je třeba si uvědomit, že tou dobou ji hravě přezáří nedaleký Měsíc, blížící se do úplňku (26. 12. 2004). Dovolil bych si proto nazvat ji spíše kometou silvestrovskou nebo lépe novoroční :-) Zkrátka nejlépe bude pozorovatelná v době kdy již nebude rušit svit Měsíce, tedy od 30. prosince 2004. Nejjasnější by pak kometa mohla být 5. až 13. ledna 2005, kdy podle posledních výpočtů možná dosáhne 4,1 mag. Berte prosím údaj o jasu s velkou rezervou. Může se klidně stát, že ji okem ani neuvidíme, ale naopak bychom si jistě přáli, aby tomu tak bylo, i to se stává.

Nyní je pozorovatelná velmi nízko nad obzorem kdesi v řece Eridanu, aneb pod souhvězdím Oriona. Nízko bude setrvávat ještě několik měsíců. Hodina nejlepší viditelnosti se však z ranních hodin bude přesouvat k půlnoci. Teprve od půlkyprosince začne být viditelná výše než 20 stupňů nad obzorem a pak to bude již velmi rychle stále lepší a lepší. Především možnost vidět ji velmi vysoko na obloze, zvláště počátkem ledna na bezměsíčném nebi, dává naději na zajímavou a možná i krásou kometku.

Venuše a Saturn

Dalo by se říci, že Venuše navštívila Saturn. Ve skutečnosti jsou tyto planety velmi daleko od sebe a Venuše se doblízkosti Saturnu dostává jen zdánlivě na obloze. Skutečný pohyb vůči hvězdnému pozadí má Saturn tak malý, že si jej dobře všimneme až po několika týdnech, zatímco Venuše mezi hvězdami docela pospíchá. Zatímco nedávno byla ještě u Aldebaranu, nejjasnější hvězdy Býka, nyní je poblíž Polluxe z Blíženců. Saturn tedy brzy předstihne a bude se od něj vzdalovat. Již 5. září budou planety od sebe asi jako Castor a Pollux z Blíženců. Již za měsíc navštíví Venuše hvězdu Regulus, srdce Lva.

William Herschel

Významný astronom 18. století je ústřední postavou několika výročí posledních dnů.
Friedrich Wilhelm Herschel se narodil v Hannoveru (Německo) v roce 1738. Protože od svých dvaceti let žil v Anglii,přijal jméno William. Do svých třiatřiceti se spíše věnoval hudbě, jako jeho otec. Jeho život změnila kniha Jamese Fergusona, jež by se do češtiny přeložila asi jako "Astronomie vysvětlená na základě Principií Sira Isaaca Newtona a toi pro nestudující matematiku" Také by vás to tak nadchlo pro astronomii? raději přidám originální název a těším se na lepší překlady.. Astronomy Explained Upon Sir Isaac Newton's Principles and Made Easy to Those Who Have Not Studied Mathematics.

Ilustrační foto...

Herschel se v astronomii velmi rychle vzdělával a stal se také zdatným stavitelem dalekohledů, s nimiž uskutečnil mnoho objevů. Když mu bylo 42 let, objevil planetu Uran, která se nacházela vysoko na nebi v souhvězdí Býka (13. března 1781, viz. Objevitelé vzdálených planet, Týden s vesmírem 7).
Když mu bylo 51 let, dokončil svůj největší dalekohled. Měl kovové zrcadlo o průměru 40 palců (1 metr) a délku tubusu40 stop (12,2 m). V první noci, kdy měl k dispozici kompletní dalekohled, objevil Saturnův měsíc Enceladus. To bylo 28.srpna 1789 a více se o tomto zmiňuje Tomáš Metelka z Hvězdárny Uherský Brod. Herschelův dalekohled byl největším dalekohledem na světě 56 let, kdy jej překonal monstrózní LeviathanLorda Rosse o průměru 72 palců (183 cm). Byl to poslední pokus stavět velký dalekohled s kovovým zrcadlem. Později sezačaly dělat veliké dalekohledy s čočkami (Alvan Clark, Týden s vesmírem 7) a posléze na přelomu 19. a 20. století bylo jasné, že budoucnost patří zrcadlům, ovšem ze skla.

ISS

Patříte mezi ty, co ráno nemohou dospat? (Já bohužel ne, asi proto jsem se dal na amatérskou astronomii).. Nad hlavou mi létá ISS a mě se o ní snad i zdá. Přivstanete si na Venuši, Saturn a ISS?

Ilustrační foto...

Přelet ISS jak jej uvidíte z Budějic 2. září 2004

Přelet 2. září ve 4:40 se uskuteční opravdu blízko těchto dvou planet. Čím jižněji bydlíte, tím lépe. Například v mých oblíbených Českých Budějovicích to bude snad přímo přes Venuši :-)
Přelety najdete na serveru Heavens-above.com

Smutná zpráva o úmrtí Freda Whipplea mi přišla dnes poštou. Více na www.komety.cz

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Výsledky vyšetřování havárie Columbie
Ilustrační foto...
inAstroPoradna: Jak zjisit letopočet z pozorován
Ilustrační foto...
Život na Marsu
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 20
Ilustrační foto...
V Brňenském planetáriu bude vybrána dětská v
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691