Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Co ukrývá jádro galaxie?

Centrum Galaxie --- dá se říci místo, kolem kterého se vše točí. Na obloze ho můžeme pozorovat v létě nad jižním obzorem jako hustou část Mléčné dráhy ve Střelci s množstvím rozmanitých objektů. Přímo na něj však pohlédnout nemůžeme, ale víme, jak si poradit. Jednou z možností je i observatoř H.E.S.S. v Namibii.

H.E.S.S. (High Energy Stereoscopic System) je čtveřice dalekohledů, každý s plochou přes 100 m2 osazených citlivými a rychlými detektory v jejich ohnisku. Tyto teleskopy registrují Čerenkovovo záření, což jsou fotony vznikající vysoko v atmosféře při příletu nejenergetičtějšího záření a částic z, nám z doposud zvětší části neznámých, vesmírných urychlovačů, které při kontaktu s naší atmosférou dávají vzniknout částicím, které se v ten okamžik pohybují rychleji, než je rychlost světla v atmosféře (což není v rozporu s teorií relativity) a vzniká elektromagnetická obdoba rázové vlny, jako při přechodu letadla na rychlost zvuku.

Ilustrační foto...

Vědcům z týmu pracujícím na této observatoři se podařilo velice přesně lokalizovat jeden zdroj velice energetického záření, přicházejícího k nám z kosmu. Jedná se o zdroj v blízkosti centrální supermasivní černé díry označované jako Sagittarius A*, avšak jeho samotná podstata zatím není přesně známá. Ve středu galaxie se může nacházet několik různých útvarů odpovědných za vznik takto energetického záření. Ať už samotná černá díra nebo horký plyn v jejím okolí, který je zahříván při dopadu na ni. Populární temná, nebo chcete-li skrytá hmota, však nepřichází v úvahu, i když se tam taky nachází, neboť energie vznikající při její anihilaci nejsou dostatečné, vzhledem k těm které pozorujeme. Jako nejpravděpodobnější, se jeví pozůstatek po výbuchu obří supernovy, což koresponduje i se získaným energetickým spektrem.

Vědci o takové obři supernově vědí. Měla explodovat v téhle oblasti před 10 tisíci lety a při jejím výbuchu vzniklo natolik energetické gama záření, které svou energií miliardkrát převyšuje rentgenové paprsky, kterým jsme vystaveni, při vyšetřeních v nemocnici.

Tento zdroj záření byl pozorován už několika jinými projekty dříve. Ty však nedokázaly určit jeho pozici s takovou přesností jako H.E.S.S. Ten navíc podal i odlišné výsledky, než měření prováděné před ním v letech 1995-2000. To může být způsobeno časovou proměnnosti zdroje, jaká je typická pro černé díry požírající okolní hmotu.

Na definitivní odhalení tajemsví objektu ukrytého v těch nejvnitřnějších útrobách naší Galaxie si podle vědeckého týmu pracujícím na observatoři v Namibii budeme muset ještě tak dva roky počkat. Další informace přinese čas a hlavně další pozorování.

Zdeněk Janák

| Zdroj: PPARC News Release IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Marsovská obloha se trochu pročistila
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 73
Ilustrační foto...
Volby 2008 vs. světelné znečištění
Ilustrační foto...
Instantní galerie 16 (STS-115)
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 59
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691