Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 38

Zrovna jsem studoval Slunce. Je sice hezky vidět, ale není na něm žádná skvrnka. Jestli vám vyjde počasí, zkuste si ráno přivstat na starý Měsíc a planety. Co se dělo a bude dít s kometou ASAS? Ráno po páté lze zkusit i zvířetníkové světlo..

Slunce a komety kolem něj

Musím se krátce ohlédnout za děním v korónografu v právě uplynulém týdnu. Nestává se často, aby bylo možné pozorovatv něm dvě různé komety. Obě byly poměrně nenápadné, ale na snímcích se daly vyhledat a v animaci snímků jejich pohybmezi okolními hvězdami nelze přehlédnout.
Pro doplnění tedy přidávám odkaz na stránku SoHO s animacemi a také jeden snímek.

Ilustrační foto...

Snímek korónografu LASCO C3 naznačuje pozici obou komet. Zdroj: SoHO

Pozici komety C/2003 K4 (LINEAR) nebylo jednoduché určovat, ale s pomocí animace či hvězdné mapy to problém nebyl.Nakonec jsem zjistil, že snímky prohlížím asi až moc pečlivě, protože špatné označení komety K4 mají i na doprovodnémsnímku na webu SoHO. Inu, každý se někdy spleteme a rozlišit jednu "hvězdičku" mezi dalšími, včetně stop od energetickýchčástic, nebylo jednoduché..
Co bude s kometou C/2004 R2 (ASAS)? Na to bych si měl pozvat spíše odborníka. Poslední snímky ze SoHO ji ukazovaly jako rychle slábnoucí objekt. Zdá se, že se jednalo o kometu starší, která průlet kolem Slunce přežila, ačkoli být nová, nejspíš bydošlo k jejímu rozpadu. Nyní asi velmi rychle zeslábne, což mě mrzí, neboť jsem se na ni chystal. Takto ji nebude asi vůbec snadné ze severní polokoule pozorovat. Měla by však zůstat v dosahu CCD a tak se o ní možná ještě něco dovíme.

V posledních dnech je Slunce stále méně aktivní. Zatímco loni touto dobou se schylovalo k nezvykle vysoké aktivitě, která vyvrcholila jasnými polárními zářemi, letos je klid. Je to sice obvyklé, jestliže se Slunce blíží k minimu aktivity, ale naučil jsem se již být velmi obezřetný v hodnocení dalšího vývoje. Stačí jen vzpomenout na červenec a srpen letošního roku. Mít jen trochu více štěstí, opakovalo by se krásné divadlo znovu. Tentokrát jej zažili hlavně v Americe.

Pozorovatelská lahůdka

Současný vývoj počasí nahrává tomu, že bychom měli zkusit "starý Měsíc". Velmi tenký srpek Měsíce byl k vidění již vmrazivém pondělním ránu. Poblíž zářila Venuše. Divím se, že mě zase nenapadlo pozorovat tento pár ve dne. Nemusí to být problém, zvláště když je taková modrá obloha, jako teď byla. Co jsem měl možnost, tak bez obtíží jsem tuto dvojici sledoval až do osmé ráno. Pak už mi to práce nedovolila.

Ilustrační foto...

Na výše uvedeném obrázku alespoň nabízím možnou pozorovatelskou lahůdku. Čím více se blíží středa, tím více mám pocit,že by to třeba zase mohlo vyjít. K vidění budou Jupiter, Mars a Měsíc velmi nízko nad východem. Budou vidět alespoň v triedru?

Zvířetníkové světlo

Opakování je matkou moudrosti. Rána posledních dnů skýtají jedinečnou šanci spatřit zvířetníkové světlo. Dívat semusíme k východu, kde by mohl těsně před svítáním (asi po páté ráno) vystupovat šikmo doprava položený kužel jemného bílého světla. Bude-li sahat alespoň do výšky 30° a nemáte v tom směru nějaké světlo měst, není pochyb o tom, co je tok vidění. Snad se mi také podaří přivstat si a poreferovat, jaké to ráno bylo. Nezapomeňte zimní oblečení!

Astronomické vtipy

Ne že by tento druh zábavy neexistoval. Z posledních setkání s astronomy pod noční oblohou i v restauracích jsem nabyldojmu, že někteří astronomové přímo srší vtipem. Na stránkách ČAS se k tomu ještě objevil odkaz na stránky Hvězdárny ve Valašském Meziříčí, které mimo klasických informací přináší jednou za čas nějaký ten vtip. Protože na pana Šmelcera jsem již slyšel dobré reference, velmi jsem se těšil. Já mám rád v poslední době hlavně novinky z Marsu, takže vám sem jednu věc přihodím, ale najdou se tam i další "špeky" ;-)

Ilustrační foto...

P.S. u mě to vyhrála Těreškovová :-)

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Apophis 9 - Press Kit k STS-122 v češtině
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2003 (XXXVIII.) - díl F a G
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl třetí
Ilustrační foto...
STS-120: Discovery – online přenos ze čtvrtéh
Ilustrační foto...
Leonidy 2007
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691