Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 39

Zdá se, že LBT byl konečně dostavěn. Začíná být zajímavá také kometa Machholz. Vládu nad oblohou přebírá nízko položený Měsíc kolem první čtvrti.

Large Binocular Telescope (LBT)

Že by nějaká velká událost? Dostala se až na titulní stránku iDNES. Ve skutečnosti se jen zdá, že partneři projektu Large Binocular Telescope uspořádali 15. října slavnostní večeři při příležitosti dostavění LBT. Z pohledu nadšence proastronomii skutečně významná událost. Pohled ochránce přírody či krajináře bude nejspíš odlišný. Tak už to v životěastronoma bývá, že musí utíkat za oblohou na vysoké hory a tím i do krásné přírody. Snad to příroda na Mt. Graham unese i tentokrát a ani indiánští bohové zde sídlící se nebudou cítit uraženi. Již v létě nám to možná svými požáry v nedaleké blízkosti dali najevo..

Ilustrační foto...

Large Binocular Telscope v září 2004. Zdroj: Web LBT

Určitě lze souhlasit, že se jedná o významnou událost. Dalekohled prostě vypadá jako velký triedr. Spíš neuvěřitelněobrovský triedr. Zajímavostí bude určitě také využití adaptivní optiky na sekundárních zrcadlech a vůbec další možnostizde umístěných přístrojů. Pracovat se bude jak v optickém, tak v infračeveném oboru. Zrcadla o průměru 8,4 m jsou tak tenká, že by se dalo hovořit spíše o dvou skořápkách. Rozlišovací schopnost bude opravdu skvělá - na úrovni přístroje o průměru 22,8 metru. Kdybychom chtěli pozorovat dalekohledem s jedním zrcadlem, které by mělo mít ekvivalentní sběrnou plochu, muselo by mít průměr 11,8 m. Jsou to pěkná čísla. Uvidíme, jak dopadne srovnání s VLT v Chile. Až bude vše otestováno a uvedeno příští rok do plného provozu,určitě by bylo vhodné se k tomuto přístroji na stránkách IAN vrátit podrobněji.

Kometa Machholz

Před několika týdny byla objevena zajímavá kometa. Měla by totiž projít nejblíže Slunci v tak výhodné pozici vůči Zemi, že bychom ji měli v nejvyšším jasu vidět vysoko na zimním nebi. Nyní ji může aktivní český pozorovatel komet naléztpouze velice nízko nad jižním obzorem nad ránem. Tato nešťastná pozice kometu neopustí dříve než v prosinci, kdy konečnězačne stoupat výše. Protože se již ale objevují hlášení o jasu komety mezi 8 až 9 mag, je dobré na ni upozornit.
Všeobecně uváděné odhady maximálního jasu se pohybují lehce nad hranicí 4. hvězdné velikosti. Taková kometa, umístěnávysoko na nebi, bude pravděpodobně vcelku hezkým objektem. Pokud by se však stalo něco příjemného, jako že by např. kometazjasňovala rychleji (což se prý v současných dnech děje), bylo by to vše možná ještě zajímavější. Bohužel, zjasňování komety mimo původní očekávání může být kdykoli opět pozastaveno a nic není jisté.

Ilustrační foto...

Protože všeobecně známým se stal průlet této komety kolem Plejád, přináším pro zajímavost upřesněnou mapku, která sesnaží demonstrovat možný vzhled komety u této hvězdokupy s ohledem na současný vývoj jasu a ohonu komety. Zdá se, že sezatím máme opravdu na co těšit.

Měsíc je ve čtvrti

Ilustrační foto...Já osobně jsem se vyprofiloval jako příznivec velmi tenkého Měsíce, kdy je možné vidět také popelavý svit a vznikají zajímavé scenérie s okolní krajinou. Toho si bylo možné užít minulý týden ráno, pokud to zrovna nepokazily mraky. Nyní dorůstá Měsíc do první čtvrti, což je ze všech dalších fází Měsíce má druhá nejoblíbenější. Nikdy jindy nelze tak pohodlně pozorovat tolik krásných podrobností. Měsíc je na nebi vidět již od soumraku, není nutno brzy vstávat, není nutno dlít dlouho do noci u dalekohledu. Stačí se jen kochat útvary na rozhraní světla a stínu.
První čtvrť nastává ve středu, dle oficiálních údajů ve 23:58 SELČ. Když se však na tuto čtvrť zaměříme, zjistíme, že je pro pozorovatele nevýhodná. Měsíc prochází vůbec nejnižšími výškami nad obzorem za celý rok. Jestliže toto zkombinujemes faktem, že se ocitáme v období roku typickém špatným počasím, bude to spíše o soutěži, kdo Měsíc spatřil a kdo ne.

Ranní náměty

Toto období v roce je zajímavé mimo jiné i tím, že ještě v rozumnou ranní hodinu může být venku tma. Toho se dá využít k pozorování, nebo i jen ke krátkému kouknutí na něco neobvyklého. Člověk pak získá jinou náladu do práce. Celé se to na chvíli opět překlopí s přechodem zpět ke středoevropskému času v něděli 30. října. V zimě bude ale takových příležitostí ještě dost.
Jedním z námětů je planeta Saturn. Ráno září vysoko na nebi a jak jsem se dověděl, bude tento týden v západní kvadratuře, vychází tedy již o půlnoci. Úhel mezi planetou a Sluncem je 90°. Na Saturn se díváme ve směru pohybu Země najejí oběžné dráze (ve směru tečny). Pozorování v tomto období nabízí velmi plastický pohled na planetu i její prstence.

Ilustrační foto...

Dalším vděčným námětem jsou přelety ISS. Budete-li mít cestu ven v tu správnou dobu, jistě nepřehlédnete jasnou hvězdušinoucí se od obzoru k obzoru. Nejzajímavější přelety jsou uvedeny v tabulce.
Jak jsem byl upozorněn, je tu jistá šance vidět na stejné dráze ještě jednu - slabší - hvězdičku. V neděli 24. října bude přistávat Sojuz TMA-4, jeho pozorování proto přichází do úvahy možná v sobotu, či v neděli ráno (??).

Orionidy

Halleyova kometa je původcem dvou významných rojů, jarních Éta Aquarid a podzimních Orionid. Budete-li se dívat po půlnoci 21. 10., mohli byste vidět v průměru asi 20 meteorů za hodinu. Jejich radiant by měl být někde mezi Betelgeuse a Prokyonem a ideální je prý dívat se směrem na jih, nikoli k radiantu. Info v angličtině .. Další hezká zmínka je na webu APO.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 93
Ilustrační foto...
Výprava do srdce Mlhoviny v Orionu
Ilustrační foto...
Instantní galerie 30 - noční svítící oblaka
Ilustrační foto...
Pohled jedním okem
Ilustrační foto...
Velmi hmotná dvojhvězda
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691