Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Souhvězdí: Orion

První díl nového seriálu na IAN. V každém vydání si představíme jedno souhvězdí a upozorníme na zajímavé objekty, které se v něm nacházejí. Věříme, že pro některé to bude jako námět na pozorování.

Orion je nejkrásnější a nejvýraznější souhvězdí zimní oblohy. Na nápadném obrazci vynikají obě ramena s hvězdami Betelgeuze a Bellatrix, tři hvězdy pásu a dvě hvězdy nohou, z nichž jasnější je pravá a jmenuje se Rigel. Akorát hvězdy značící orionův štít nejsou příliš jasné. To se týká i hlavy Oriona. Orion nabízí mnoho zajímavých objektů o kterých se zde zmíním.

Ilustrační foto...

Hvězda alfa Ori (Betelgeuze) je nepravidelně proměnná. Její jasnost dosahuje 0,7mag, v extrémním případě dosáhne jasnosti 0,2mag, tehdy je jasnější než Rigel. Betelgeuze je od nás vzdálená 520 sv.r. Je to červený veleobr - zabarvení je poměrně nápadné.

Hvězda beta Ori (Rigel) narozdíl od Betelgeuze má Rigel modrobílou barvu. Má jasnost 0,3mag. Ve skutečnosti jde o dvojhvězdu. Ve vzdálenosti 9,4 uhlové vteřiny od hlavní složky uvidíme průvodce s jasností 6,7mag. Jelikož jasná hvězda přezařuje slabší, tak pro spatřění slabého průvodce potřebujeme dalekohled o průměru asi 150mm.

Delta Ori (Mintaka) je snadněji rozlišitelná dvojhvězda. Jasnější složka má 2,4mag a vedlejší složka 6,8mag a jsou od sebe vzdáleny 53 úhlových vteřin. Tento pár nám rozliší dalekohled o průměru 50mm.

Sigma Ori je čtyřnásobná hvězda. Již v 80mm dalekohledu spatříme bezpečně všechny 4 složky 4., 10., 6. a 7. hvězdné velikosti, vzdálené od sebe 11, 13 a 41 úhlových vteřin. Tři z jasnějších hvězd spatříme již v dalekohledu o průměru 50mm. Ve skutečnosti jde však o 5násobný systém, ale pátá hvězda 6. hvězdné velikosti je od nejjasnější hvězdy vzdálená jen 0,2 úhlové vteřiny, tedy nic pro amatérské dalekohledy.

Lambda Ori - dvojhvězda, sestává ze složek 3,7 a 5,6mag, vzdálených 4,4 úhlové vteřiny. Bezpečně nám je rozliší 60mm dalekohled.

Jota Ori - tvořená hvězdami 2,9 a 7,4mag ve vzdálenosti 11,4 úhlové vteřiny.

Ró Ori - dvojice 4,6 a 8,6mag úhlově vzdálené 7 vteřin, 60mmm dalekohled ji ukáže.

Dzéta Ori - levá hvězda pásu, vedle hlavní složky 2. velikosti svítí průvodce o jasnosti 4,2 mag ve vzdálenosti 2,1 úhlové vteřiny a 57 vteřin daleko najdeme hvězdičku 9. hvězdné velikosti.

Velká mlhovina M42 - za příznivých podmínek ji lze spatřit i pouhým okem jako rozmazanou hvězdičku. Je vhodná pro všechny typy přístrojů tzn. od triedrů až po velké dalekohledy. Dalekohledem průměru přes 80mm zřetelně zahlédneme struktury ve vnitřní části mlhoviny, např. temné zálivy, které od severu vnikají do zářící oblasti. Ve středu mlhoviny vyniká čtveřice hvězd zvaná Trapéz. Spolehlivě nám ji ukáže 60mm dalekohled.

Koňská hlava - jižně od dzéta Ori se nachází tato mlhovina. Jde o temnou mlhovinu prakticky ve stejné vzdálenosti jako Velká mlhovina. Bohužel na pozorování koňské hlavy je třeba velkých přístrojů za použití speciálních filtrů. Nejlépe vyniká na fotografiích.

Mlhovina M43 - viditelná těsně u M42, jako by byla od ní vytržena.

Mlhovina M78 - patří k malým mlhovinám, nachází se asi 2 a půl stupně severovýchodně od dzéta Ori.

Hvězdokupa NGC 2112 - otevřená hvězdokupa, asi 90 slabých hvězd.

Hvězdokupa NGC 2194 - v severovýchodní oblasti souhvězdí, ukazuje asi 100 hvězd 10. až 12. velikosti. Je třeba asi 80mm dalekohledu.

Petr Sklář

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Tanec planet
Ilustrační foto...
Science fiction v astronomickém vzdělávání
Ilustrační foto...
Podrobnější pohled za dráhu Neptunu
Ilustrační foto...
MGS - Viking 2! a Mars Polar Lander?
Ilustrační foto...
Čierne Slnko nad Apolónovým chrámom
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691