Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Běžte hledat meteorit!

Otevřený dopis pracovníka brněnské hvězdárny, doktora Jana Hollana.

Ilustrační foto...Vážení mí učitelé a kolegové,
ptal jsem se teď Jirky Duška, jak hledali u Morávky meteority a co je kolem toho nového, a připadlo mi, že snad teď nikdo z vás rozsáhlé výpravy k nalezení byť jen jednoho dalšího kousku nechystá. Já mám ale dojem, že hledat by se mělo, dokud to ještě hodně lidí zajímá.

Dozvěděl jsem se také o názoru Tomáše Sokola, že když někdo na svém pozemku najde meteorit, tak mu patří, a docela mne to potěšilo. Byl bych pro takový výklad propagovat, snad by to nálezce odvedlo od pokušení s ním nakládat ilegálně.

Teď jde ještě o to, jak to může být v případě, že někdo najde meteorit na pozemku nikoliv svém. Jde-li o pozemek volně přístupný, snad by to mohlo být jako s lesními plodinami. Vlastníky by to mohlo vést k tomu, aby si co nejdřív své pozemky důkladně prohlédli, např. teď hned teď šli a nizoučko pokosili, a ostatní pak k tomu, aby hledali a hledali.

To, že jim meteorit bude patřit, by je nemělo odradit od jeho propůjčení k výzkumu, ostatně teprve jako prozkoumaný a ověřený vzorek se asi stává takový kámen plně cenným a případně výhodněji obchodovatelným. Nejsem si jistý, jak dokonalé skladování takový případný druhý, třetí atd. kus stejného tělesa vyžaduje, aby se neznehodnocoval pro další výzkum za desítky či stovky let, tj. byla-li by věčná škoda, kdyby neležel v komůrce s inertním plynem a stálou teplotou, ale třeba jen v polici u někoho doma.

Vzpomínám, jak jsem se před čtvrtstoletím účastnil hledání zbytků Kamýku a méně dávno na dvou expedicích s převahou mladých hvězdářů z Brna prohledával okolí mostu přes Dalešickou nádrž kvůli zbytkům Valče, a říkám si, že takovou milou zábavu by bylo vhodné umožnit i dnešním studentům. Aby to bylo účinnější a uspokojivé pro účastníky, asi by se postupně na Internetu měly vyznačovat na detailních mapách (1:10000) plochy již pečlivě pročesané i pročesané málo spolehlivě (třeba ve vysokém nepřehledném podrostu).

Předpokládám, že u expedic by mohlo být předem vhodné stanovit, jak to bude s vlastnickými nároky (nějakou zásluhu má jistě nejen ten, kdo kámen najde, ale i jeho spoluhledači a organizátoři), ale rozhodně by to mělo být pro účastníky co možná motivující. Úspěch by jistě problémy způsobil, jak to popisuje dobrodružná literatura u všech pokladů.

Zájem o hledání projevil např. nějaký Marcin Cima z Polska (ptal se, kde hledat, mou tehdejší vyhýbavou odpověď) a když někdo hledat chce, asi by bylo vhodné, aby to dělal. Nechat meteority v přírodě pro příští generace je asi méně rozumné řešení, na rozdíl od památek dobře schovaných v zemi.

Pokud byste tedy už nechtěli hájit dopadové oblasti pro své vlastní výpravy, přimlouval bych se za co nejširší publicitu a otevřenou spolupráci.

Zveřejněný statut stupně prohledání ploch by asi měl měnit nějaký geograficky zdatný koordinátor, který snad odfiltruje možné podvodné claimy formou nepravdivých hlášení o důkladném prohledání nadějných oblastí. Ke každé vyznačené plošce by měl být i doprovodný text hledačů, popisující okolnosti hledání.

Tož co vy na to?

Srdečně zdraví

Jeník Hollan

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ze soboty na neděli se mění čas
Ilustrační foto...
Mrkněte na ISS!
Ilustrační foto...
Messenger u Venuše II
Ilustrační foto...
Instantní galerie 23 – kometa na jižní poloko
Ilustrační foto...
Jak se pozná meteorit?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691