Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Druhý úlovek

Kolegové z Ostravy našli už druhý kousek po bolidu ze soboty šestého května. Na naší stránce přináši exkluzivně své svědectví Tomáš Gráf, ředitel hvězdárny v Ostravě.

Dnes ráno nám asi o půl deváté telefonoval člověk, který se velmi nesměle dotazoval, zda je možné, aby jeho zeť nalezl na pozemku své chaty meteorit. Pak nalezený kámen stručně popsal. Měl jsem v tu chvíli pocit, že muž na druhé straně telefonu drží v ruce již nalezený úlomek meteoritu z Morávky.

Ilustrační foto... Po zkušenostech z předchozího případu jsem se zeptal, zda jsou ochotni zapůjčit onen kámen k vědeckému výzkumu. Muž odpověděl kladně. Byl navíc ihned ochoten vyzvednout od zetě klíče od chaty, uvolnit se z práce a jet s námi. Pokud se ptáte kam, pak kam jinam než na starou dobrou Morávku! Opět chalupa na samotě uprostřed lesů, v chalupě stoleček, na stolečku ošatka na chleba a v ní šutr!

Nejprve jsme si jej s Ivanou nedůvěřivě prohlíželi, ale pak nám to naskočilo! Druhý fragment je tady!! Nalezli jsme dokonce i neporušenou jamku, ze které jej po dopadu vyndali. Kámen jsme tam vrátili a i s měřítkem nafotili ze všech stran. Bohužel na klasický film, ale fotky budou brzy. Kandidát na meteorit pak jel s námi do Ostravy, pan xy číslo 2 také. Na hvězdárně nám pomohl zakreslit na speciálku polohu své chaty. Respektujeme jeho přání i dohodu s jeho zetěm, že chtějí zůstat v anonymitě až do 100% potvrzení, že se jedná o meteorit. Pak svá jména zveřejní.

Nález tohoto asi 340 g hmotného úlomku je velmi kuriózní podobně jako důvod, proč nám telefonovali až dnes.Nálezce pobýval v sobotu 6. května na své chatě a celou situaci popisuje takto: „ Kolem 14. hodiny jsem slyšel výrazný hluk, ale na obloze se nic nedělo. Tak jsem tomu nevěnoval pozornost a šel jsem se slunit na lehátko před chatou. Asi po 10 minutách nebo možná o něco dříve, jsem ale uslyšel vysoký, svištivý zvuk. Pak se ozvalo takové plácnutí o zem, jak by řekl Kainar - jako kus masa když pleskne o zem. Měl jsem pocit, že to bylo jen pár metrů ode mne. Hledal jsem tam, ale nic jsem nenašel. Pak jsme se vrátili do civilizace a já se v novinách dočetl, že se jednalo o pád meteoritu. O dalším víkendu jsem tu příjezdovou cestu znovu prohledal a našel tam zabodnutý ten zvláštní kámen.“

Jeho tchán doplňuje, že to spíše považovali za žert. Také neměli odvahu se zesměšnit nějakým telefonováním na hvězdárnu. Ale včera vyšel v Dnes článek, kde redaktor zveličil slova pozorovatele z Ondřejova, pana Bočka. Titulek zněl asi v tom smyslu, že šance nalézt další úlomek meteoritu po bolidu Beskydy je roven nule. A to rozhodlo, hned ráno nám starší pán zavolal.

Potvrzení, že se jedná o meteorit, bude asi opět v rukou dr. Jakeše. Pošleme mu jej při plánované úterní návštěvě dr. Spurného a dr. Borovičky u nás.Stránka bolidu hvězdárny v Ostravě.

Tomáš Gráf, Ivana Marková

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Výzkum planetek kosmickými sondami
Ilustrační foto...
Jsou všechny hvězdy stejné?
Ilustrační foto...
Vlhký a teplý Mars!
Ilustrační foto...
Příliš horká superzemě COROT-Exo-7b
Ilustrační foto...
Budou polární záře?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691