Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

MGS - Viking 2! a Mars Polar Lander?

Na webu Malin Space Science Systems se objevily zajímavé záběry povrchu Marsu, které byly dlouho očekávány. Na jednom z nich je oblast Utopia Planitia a na druhém detail z jižní polární oblasti. Viking 2 lander byl konečně nalezen, ale dost možná i ztracený Mars Polar Lander.

Mars Polar Lander?

Rok 1999 nebyl právě úspěšný pro NASA, která u Marsu ztratila nejprve Mars Climate Orbiter a v prosinci 1999 při přistání i Mars Polar Lander.
Vyšetřování ukázala, že MCO v podstatě havaroval kvůli tomu, že na misi spolupracujícífirmy používaly odlišné jednotky (kilometry a míle). Důsledkem bylo, že brždění o atmosféru (aerobraking) proběhloblíže k povrchu a Mars Climate Orbiter zřejmě shořel.
Mars Polar Lander přistával zcela podle harmonogramu, ale v době po přistání se již neozval. Z roje spekulacíse jako pravděpodobná jevila varianta, že 40 metrů nad povrchem byly vypnuty motory, které jej měly zbrzdit a MPL tvrdědopadl. Nikdo neví kam dopadl a jak dopadl. Známa je pouze přibližná oblast dopadu (přistávací elipsa).

Snímky uvedené níže vnáší do případu trochu světla. Možná se totiž podařilo vyfotografovat jak jej, tak přistávacípadák. Hledání doposud nebylo úspěšné, protože hledat lander někde v obrovské elipse přistávací oblasti je velmi obtížné. V podstatě to znamenalo hledat světlou skvrnu kruhového či oválného tvaru (padák) a poblíž (nejdále do 1 km) nějakou tmavou skvrnu, jež by měla světlou tečku uprosřed (přistávací modul). Snímek níže je však klasický s rozlišením 3 metry na pixel. Nyní tým plánuje udělat cProto snímek (viz. níže) dané oblasti s rozlišením 0,5 m/px na němž by šlo bez problémů rozlišit objekty 1,5 až 2 metry veliké..

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Mars Global Surveyor je sonda, která operuje u Marsu již od roku 1997 a pokud to půjde, bude v provozu asi do roku 2006, kdy by jej měl nahradit Mars Recconaissance Orbiter, jenž se již chystá k letošnímu startu.Kamera MCO na sondě MGS dokáže obvykle snímat s rozlišením až 3 metry na obrazový bod. Speciální technikou snímání, kdypři fotografování zároveň rotuje (viz. technika cPROTO česky, anglicky), umožňuje snímky s vynikajícím rozlišením až 0,5 metru na pixel. A právě snímky míst přistání Mars Exploration Roverů(Spirit a Opportunity) daly lepší představu, jak by mohl vypadat padák a stopy od přistávacích raket..

Viking Lander 2

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Případ přistávacího modulu Viking 2 je jiný. Ten totiž přistál v natolik nepřehledné oblasti, že známa byla pouze přibližná poloha určená z detekce signálu sondy. Povrch na snímcích je prost výrazných hor či kráterových valů, podlenichž by bylo možné polohu blíže detekovat, jako se to zdařilo u Vikingu 1 či Mars Pathfinderu. Nyní byl tedy konečněnalezen s pomocí Mars Global Surveyoru.

Martin Gembec

| Zdroj: podle www.msss.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 43
Ilustrační foto...
Situace vozítek na Marsu
Ilustrační foto...
Obloha v květnu
Ilustrační foto...
Tři planetky
Ilustrační foto...
David a goliáš
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691