Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 20

Polární záře nakonec byla. ISS zakončí své přelety přes Měsíc a přidá jeden bonus. Měsíc je poblíž Jupiteru..

Přeci jen polární záře

Ilustrační foto...Když jsem minulý týden upozornil na možnost polární záře, ještě jsem netušil, že dojde k tak silné erupci, jako tomubylo 13. května. Erupce M 8 (tedy velmi silná) byla doprovázena nádherným výronem hmoty z koróny. (Náhoda tomu chtěla,že v korónografu SoHO je vidět také Plejády a tatáž náhoda nám bohužel přihrála mezeru mezi doručenými snímky koróny.Většina z nádherné CME nebyla tedy vidět). Oblak nabitých částic uháněl k Zemi a dostihl ji v neděli v dopoledních hodinách našeho času. Poté došlo ke krátkodobé, ale velmi silné polární záři, která souvisela s velkým narušením geomagnetického pole. Brzy došlo k ustálení a zemské magnetické pole bylo sice narušené, ale již poměrně v klidu. Polární záři tedy mohli pozorovat na řadě míst amerického kontinentu.

Ilustrační foto...

Snímky Solar and Heliospheric Observatory (SoHO), NASA/ESA

Ano, tyto květnové záře, jako by už byly mými dobrými známými, jen jim stále nedůvěřuji.. Když už na ni máte štěstí, uvidíte během několika minut nádherné pruhy pohybující se, objevující se a zase mizící. Vše bude mít různé barvy - bílou, růžovou, červenou, žlutou i oranžovou, dole zelenou. Někdy i modrou a fialovou. Zkrátka chvíli hraje záře všemibarvami a posléze rychle uvadá a máte-li štěstí, uvidíte ještě alespoň nenápadnou červenou či růžovou záři. To všeúměrně tomu, jak klesá výchylka magnetometru.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Vic & Jen Winter, Icstars Ranch / Douglas Observatory near Warrensburg, Missouri, USA

Také tato záře byla právě taková - nejprve naprosto úchvatná, během desítek minut však uvadající. Nezapomenutelná.I tak ji popisují lidé z USA či Kanady. Vybral jsem výše dva snímky, na nichž můžete vidět nejen to, jak zrovna vypadalav Missouri, ale hlavně je podobná tomu, co bychom asi viděli u nás, neboť ležíme na podobné magnetické šířce jako tento stát.

Tak snad se ještě dočkáme i my, třeba v tom (z hlediska aktivity Slunce) méně zajímavém roce 2006.

Jaké nás čekají přelety ISS?

Tak z hlediska večerních přeletů již jen ty nezajímavé (poslední 18. 5. ve 21:45 nad JZ), ale jistě očekáváte, zda ještě nepoletí ISS přes Měsíc. Ano, ještě je tu možnost 17. května večer. Ta ale naštěstí nevyjde kvůli počasí, tak si nedělejte hlavu z toho, že jste jej opět propásli..

Jako odměnu za to, že jste vydrželi vám nabízím přelet přes Slunce! Z našeho území bude viditelný tzv. dvojpřelet přes Slunce. To znamená, že jestliže uvidíte z určité lokality přelet přes Slunce, máte naději, že při dalším přeletu se ISS ocitne před Sluncem opět a vy tak uvidíte vlastně přelety dva. Stačí jen být na tom správném místě a mít jasno. Jakprimitivní, že?

Takže kde je ono místo? V Bělé pod Bezdězem. Á tam to přece znám, ale nyní je to pro mně z Jablonce jaksi víc z ruky.. A co jinde? Bohužel. Zatímco první přelet směřuje k Bělé od Roudnice nad Labem, druhý od Litoměřic. U Bělé setedy protínají. Alespoň je však větší šance vidět jeden přelet na více místech našeho území. Zatímco první pás přeletumíří od Bělé do Krkonoš (prochází jižně nedaleko Vrchlabí), druhý míří jižněji. Ten tak zasáhne nejprve Hořice čiJaroměř a poté ještě Jeseníky (Praděd) a území opouští u Krnova.

Časové údaje přeletů 19. 5. 2005:
1. přelet - zhruba od 17:26 do 17:27 (SELČ) dle lokality.
2. přelet - zhruba od 19:00 do 19:01.

Přesné údaje pro vaše stanoviště hledejte na www.calsky.com.

Měsíc zakryje Jupiter

Když jsem se na počátku roku bavil s kamarádem (po mailu a nikdy jsme se neviděli, ó jak výmluvné pro dnešní dobu),povšiml jsem si, že rok 2005 je opravdu výhodný pro zákryty Jupiteru Měsícem. Nicméně mé nadšení poněkud opadlo, kdyžjsem si situace nasimuloval v planetáriu a zjistil, že žádný z těchto úkazů nebude u nás viditelný. Ani ten čtvrteční.

Alespoň můžeme říci, že Měsíc bude velmi blízko Jupitera - v noci z 19. na 20. května. Na jižní polokouli pak paralaxazpůsobí, že budou mít více štěstí. (Paralaxou jsem měl na mysli, že zatímco u nás se Měsíc promítá "pod" Jupiter (vůčihvězdnému pozadí), jim se promítne o něco výše a tedy Jupiter bude zakryt - Jupiter se mezi hvězdami promítá z různýchmíst na Zemi zhruba na totéž místo, protože už je velmi daleko).

Ilustrační foto...

Přechody Velké červené skvrny se odehrají nejlépe v těchto večerech (poloha na středu disku v SELČ):
17. 5. ve 21:56
19. 5. ve 23:34
22. 5. v 1:13

Z hlediska přechodu měsíčků a jejich stínů je nejzajímavější noc z 19. na 20. května (Európa, Ió) a večer 21. května (Ió).

Drobky

Venuše pro hračičky - ano, vzhledem k blízkosti Slunci je viditelná jen krátce po západu Slunce triedrem.

Opportunity se již začíná hýbat - poté co zapadl tento robot do asi 30 cm vysoké marsovské duny, daří se mu nyní pohybovat kolečky a připravovat si tak vyproštění. Bude to ještě trvat, ale technici i vědci zůstávají optimisty,máme být proto trpěliví.

Ilustrační foto... Ilustrační foto...

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 8 – speciál
Ilustrační foto...
Druhý díl multimediálního CD-ROMu Astro 2001
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Honba za dvojčetem Země
Ilustrační foto...
Slzy svatého Vavřince
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 53
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691