Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 28

Tématem tohoto týdne jsou spíše události z kosmonautiky než nějaká pozorovatelská chuťovka. Zavzpomínat se dá jednak na let Sojuz-Apollo a jednak by mohl odstartovat raketoplán Discovery. Také Cassini vykoná zajímavý přelet nad měsícem Enceladus. Odkazem se dostaneme také k Přístrojové a optické sekci ČAS.

Slunce na ústupu

Ilustrační foto...

Slunce ze SOHO 11. 7. 2005

Skvrny na povrchu Slunce pomalu zapadají a zmenšují svou plochu, možná se opět dočkáme čistého sluníčka tak jako koncem června. V minulém týdnu byla ještě aktivita Slunce zvýšená, nyní se dá očekávat razantní pokles, zvláště až zapadne oblast č. 786.

STS 114

Raketoplán byl podstatným způsobem vylepšen. Let, který to má ověřit v praxi je snad již za dveřmi. Pokud vše půjde podle plánu, ve středu před 22. hodinou bude raketoplán Discovery stoupat k nebesům. Doufejme v dobré počasí, protože v oblasti Karibiku nastalo období hurikánů a tak by nyní start mohla ohrozit snad jen bouře nedaleko MysuCanaveral.

Ilustrační foto...

Raketoplán Discovery na startovní rampě 39B Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, zdroj: Return to flight / NASA

O změnách provedených na raketoplánech o havárie Columbie 1. 2. 2003 píše Aleš Holub na webu kosmo.cz.

Pokud by start raketoplánu proběhl podle plánu, možná by při jednom z večerních přeletů ISS mohl být vidět i Discovery jako další hvězda na dráze ISS. Jeden takový přelet nastává v neděli po 22. hodině.
Přelety ISS a další podrobnosti.

Novinky z Cassini

Určitě nejzajímavější událostí tohoto týdne je velmi blízký průlet nad měsícem Enceladus. 27. dubna, po předchozím průletu, se Enceladus dostal do středu zájmu vědců. Byla proto dokonce pozměněna výška příštího průletu, který nás právě čeká. Z původních 1000 km byla výška průletu snížena na pouhých 175 km! Bude se tedy jednat o nejnižší průlet kolem nějakého tělesa během celé nominální čtyřleté mise Cassini u Saturnu.

Ilustrační foto...

Enceladus - starý a mladý terén v nepravé barvě

Ze starších věcí stojí rozhodně za zmínku měsíček Hyperion, kolem něhož Cassini nedávno prolétla a poslala tak vlastně pěknou animaci i otázku ohledně povahy tělesa. Hyperion má podle předběžných analýz hustotu pouze 60 % hustoty vodního ledu.Z toho logicky vyplývá, že se nejspíš tedy jedná o ledový měsíc s nějakým tím prachem, ale velmi porézní. Tuto houbovitou strukturu naznačují i některé krátery na povrchu. Vypadá snad jako zachycené jádro komety?

Ilustrační foto...

Hyperion - anaglyf a normální snímek

Chcete-li vidět animaci průletu a číst podrobnosti, proklikněte si na článek.

Na závěr ještě poznámka ke Cassini Photo Contest - akci na webu mise, kde byly vybrány snímky sondy za poslední rok a lidé mohli volit ten nejlepší. Při pohledu na snímky bych jich mohl zvolit hned pět, možná deset. Překvapila mně jenabsence jakéhokoli snímku Encelada. V polovině července mají být známy výsledky, tak se podívejte.

Další události

15. července uplyne 30 let od první mezinárodní mise ve vesmíru - letu Sojuz-Apollo. Podrobněji se k této událostivrací článkem Petr Kubala

Česká astronomická společnost má nyní také svou Přístrojovou a optickou skci (POSEC). Na webových stránkách si lze zaříditgalerii svých snímků, nemáte-li svůj vlastní prostor, nebo například recenze dalekohledu, který se v poslední době jeví jakovelmi zajímavá volba - Sky Watcheru ED80. Dalekohled má při své ceně skutečně obdivuhodné parametry obrazu. Je mu věnováno i rozsáhlé diskuzní téma na Astrofóru.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Šťastné setkání po 14 letech
Ilustrační foto...
Discovery přistál a jak dál s on-line přenosy
Ilustrační foto...
Astronomické částky
Ilustrační foto...
Další snímky ze sondy MRO
Ilustrační foto...
Nejrychlejší neutronová hvězda
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691