Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 32

V článku se tentokrát zaměříme na některé události na obloze a zvlášť na události v kosmonautice..

Události na obloze

Perseidy 2005

Pozorovací téma týdne. Letošní roj by neměl být tak silný co do počtu meteorů jako loňský, kdy maximální frekvence dosahovala až ke 200 za hodinu. Reálně lze letos očekávat obvyklé zhruba poloviční množství 80 - 100 meteorů za hodinu.Toto číslo je ovšem třeba ještě dále zredukovat, neboť jeden pozorovatel neuvidí všechny a musel by mít radiant (místoodkud Perseidy zdánlivě vyletují) v zenitu (přímo nad hlavou, což u nás v noci nenastává, ale radiant stoupá s blížícím se ránem a tak by meteorů mohlo trochu přibývat).

Ilustrační foto...

Perseidy 2004, 51 fotografií v jedné, děkuji Fredu Bruenjesovi

Typické pro Perseidy a vlastně asi každý podobný roj je, že nepadají pravidelně pořád, ale v jakýchsi "sprškách", kdy čekáte třeba 10 minut a nevidíte jedinou Perseidu a pak náhle během pěti minut vidíte třeba 5 i více meteorů. Průměrně bychom na tmavé jasné obloze měli vidět 40 až 50 Perseid za hodinu. To už je velmi hezký zážitek, zvláště když některé bývají docela jasné a zanechávají za sebou kratinkou stopu ionizovaného vzduchu (po průletu částice atmosférou se tato vypařuje a září, ale také zahřívá okolní vzduch - ionizuje ho a ten pak chvilku, výjmečně i desítky sekund, září).

Venuše s Měsícem

Jak jsem upozorňoval na konci minulého článku, Měsíc se přiblížil k Venuši. Nakonec nebylo toto setkání ještě tak obtížným cílem, horší to bylo s počasím, které je takovým negativním tématem číslo jedna letošního srpna.

Ilustrační foto...

Měsíc u Ještědu (Venuše za mraky), děkuji Aleši Majerovi

Události z kosmonautiky

STS 114 - Discovery

Ilustrační foto...

Ano, opět téma týdne. Raketoplán úspěšně přistál. Článek pojednávající o celém letu napsal Petr Kubala. Co dodat? Nastraně jedné tábor těch, co se domnívají, že NASA nedostatečně zajistila, aby části izolační pěny z přídavné nádrže už neodpadávaly, na straně druhé ti, co NASA velebí, že mise byla tak úspěšná. Nyní tedy víme, že vyzkoušeny byly všemožné novinky pro větší bezpečí výprav raketoplánů a pokud se tedy poněkud zlepší situace s odpadávající pěnou, máme tu vcelkupohodové plavidlo jako kdysi. Další let, konkrétně raketoplánu Atlantis, se však uskuteční později. V lepším případě koncem září, v horším v listopadu či lednu. Tentokrát si snad NASA nenechá rok na to, aby dala do kupy problém s přídavnou nádrží.

Ilustrační foto...

Snímky převzaty z NASA.

K Marsu

Veřejnost zaujal především start sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Pravda je asi ta, že se nám to díky zdržení letu raketoplánu pěkně sešlo. A tak mohlo pro změnu z médií znít, že tu máme další krok na cestě k uskutečnění cesty lidí na Měsíc a pak na Mars. Pravdou je, že ono to tak je, vždyť MRO je nejdokonalejší sondou, která má obíhat Mars. Pro potřeby dokonalého zmapování to určitě bude stačit. Bude to však stačit i na ideální přenosovou kapacitu potřebnou pro přenos dat z plánovaného vozidla Mars Science Laboratory (MSL)? Na to už se odpovídá hůře. Podle všeho to stačit bude, pokud bude MRO funkční. Nicméně asi ne na všechen objem dat, který je MSL schopen vyprodukovat. Proč ty obavy? Z úsporných důvodů byl prozatím zastaven projekt na výkonnější přenosové sondě k Marsu - MTO (Mars Telecommunications Orbiter). Mimochodem i vozítko MSL má podle všeho plánovaný odklad startu z původního okna v roce 2009 nejspíš na rok 2011.
O vozidle MSL i o MRO jsem se zmiňoval již v jednom z předchozích článků.

Ilustrační foto...

Prachové víry, data NASA/JPL, barvy Nirgal

Už jste někdy viděli něco takového? Spirit v kráteru Gusev ano. Snímek byl pořízen během solu číslo 568. (Na snímku je několik prachových vírů. Odkaz na animaci).Spirit nyní míří na jeden z vrcholů kopce Husband. Velice brzo bychom se již mohli dočkat pohledu do zajímavých oblastína jižním úbočí i na skvělé panorama.

Opportunity mimochodem právě studuje horniny na pláni Meridiani! Ten vykřičník proto, že je to již několik měsíců, kdy stála naposledy na pevné hornině kdesi v kráteru Endurance. Nyní je několik desítek metrů od dalšího velkého kráteru - Erebus.

Saturn

Pokud se podíváte někdy na Saturn v dalekohledu, zcela jistě nepřehlédnete jeho prstence. Ty nejjasnější se dají ve větším přístroji rozlišit na dva oddělené Cassiniho mezerou. To jsou prstence A a B. Blíže k planetě je pak ještě vidět prstenec C a za dobrých podmínek také "krepový" prstenec D. Prstence další označujeme E, F, a G a nachází se vně od jasných prstenců. G je již extrémně slabý. Prstenec F je velmi zajímavý, je utvářen pastýřskými měsíčky a vypadá místy opravdu zvláštně.

Ilustrační foto...

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Šedivé zatmění
Ilustrační foto...
První věda z MESSENGERu
Ilustrační foto...
Nadpozemský maratón
Ilustrační foto...
Přežije lidstvo letošní svátek práce?
Ilustrační foto...
Ruská kosmická loď Sojuz TMA-10 přistála s v
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691