Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 37

V hlavní roli Slunce, polární záře zatím u nás ne. Hayabusa zakotvila u planetky Itokawa. Titan při 7. průletu zkoumán zbytečně? Planety jsou viditelné večer, v noci i nad ránem, končí večerní přelety ISS.

V hlavní roli Slunce

Aktualizováno 13.9. - pozdě večer došlo k dvojité erupci X1 - velmi nadějné pro další polární záře.

37. týden začíná se sluneční aktivitou v hlavní roli. Může za to aktivní oblast, která vznikla již před měsícem a bylaočíslována jako NOAA 10 798. Později zmizela na opačné straně Slunce a bylo pouze vidět, že zde muselo dojít minimálně k jedné velké erupci, jejímž následkem byla nádherná CME mířící tak někam k Saturnu, který je zrovna za Sluncem na opačné straně, než Země. V minulém týdnu se pak objevila oblast znovu a rovnou v nejlepší ráži. Očíslována byla nově také jako 808.Překvapila jednak velmi mohutnou erupcí (asi X17, jedna z největších v posledních letech). Také se zde dala pozorovatskupina skvrn, které zabíraly více než 1000 milióntin viditelného povrchu Slunce. Nádherná podívaná ve všech oborechspektra (dalekohledem i na družicích). Na počátku tohoto týdne nám aktivita utichá, skvrn ubylo, ale stále může nastat velmisilná erupce třídy X.

Ilustrační foto...

Kombinace kvalitního refraktoru se slunečním filtrem a primitivního automatického digitálu vedla ke vzniku této fotografie z 10. září 2005. Fotil Martin Mašek.

Jestliže první erupce (pět třídy X) nastaly v době, kdy byla oblast nedaleko východního okraje disku, nemohli jsme očekávat,že výrazně ovlivní Zemi. Přesto okrajová část jedné CME Zemi zasáhla a způsobila silnou polární záři viditelnou předevšímz USA a Kanady (protože v Evropě již začínal den).

Ilustrační foto...

Kp index na úrovni 9 zaručuje viditelnost polární záře i z ČR. Zde však pouze 11. 9. po ránu. I tak je zemské magnetické pole neustálené, index je nezvykle vysoký. SEC NOAA.

Je jasné, že pokud by nyní nastala nějaká silnější erupce třídy M, nebo X, mohla by být doprovázena další CME (rychlý výron hmoty z koróny). Tentokrát by ale mířila přímo k Zemi. Naděje na polární záři tedy zcela neutichá. Počátek týdne zatímeruoce třídy X nepřinesl, geomagnetické pole je narušené a jakákoli rázová vlna ve slunečním větru by zřejmě okamžitě vyvolala další polární záře.

Zahraniční zdroje: SEC NOAA, Spaceweather.com

Snímky skvrn sbírá od amatérů APO.

Večerní, noční a ranní planety

Večer nízko nad obzorem Venuše a slabší Jupiter, v noci Mars, Uran, Neptun, nad ránem Saturn. Takové je nynější uspořádání planet na obloze. Měsíc je vhodně doplňuje, neboť nastává tento týden úplněk (ve 4:01 v neděli). 15. až 17. září je Měsíc poblíž planet Uran a Neptun (tyto jsou bezpečně viditelné jen dalekohledem, Uran výjmečně i okem, Měsíc jej17. 9. navštíví na vzdálenost 3°). Mars je dobře viditelný již krátce po půlnoci a při vhodných atmosférických podmínkách bývají vidět světlé i tmavé oblasti a jižní polární čepička.

Hayabusa - Itokawa

Neznámé pojmy? Doufám že ne. První se týká sondy původně označované MUSES-C. Jedná se o japonskou ambiciózní misik asteroidu Itokawa. Jedná se o zhruba půl kilometru velký, protáhlý asteroid a Hayabusa jej má nejen snímkovat, ale i pokusitse posbírat nějaké vzorky a dopravit je na Zemi. Navíc testuje iontový pohon. I z toho důvodu bylo přibližování k planetcevelmi pomalé. Mohli jsme tak sledovat, jak se ze vzdálenosti 1550 km 2. září, přiblížila na vzdálenost 220 km 9. září a nyní,k 12. září je již jen 20 km od planetky. Samozřejmě pořizuje pravidelně zajímavé snímky, na nichž je na první pohledne mnoha krátery pokrytý asteroid. (Sonda se motorickým manévrem téměř zastavila vůči asteroidu a nyní se pohybuje vůči němu rychlostí pouze 0,25 mm/s).

Ilustrační foto...

Itokawa, vzdálenost 20 km, Hayabusa

7. průlet nad Titanem zbytečný?

7. září prolétla Cassini nad Titanem. Při tomto průletu byla snímkována oblast tvaru písmene H a také byly v činnostiostaní přístroje, mezi nimi např. radar. Jak jsem však pochopil, většinu dat z tohoto průletu nebude možné získat, protožeprý selhalo záznamové zařízení a záložní bylo příliš plné, aby se na něj všechna data vešla. Většina radarových i optických pozorování z největšími detaily tak na Zem nedorazila. Nějaká data tedy máme a nezbývá než věřit, že se podobné problémynebudou opakovat.

Ilustrační foto...

Cassini pořizuje naštěstí spoustu skvělých snímků, což je sice jen ta nejviditelnější část mise, ale nutno přiznat, nejkrásnější. Opět vkládám některé pěkné záběry.

Ilustrační foto...

Nejnověji objevený měsíček 2005/S1. Asi 7 km velký, obíhá v Keelerově mezeře v prstenci A (asi 175 km od vnějšího kraje jasné části prstenců). Způsobuje zde gravitační vlnky.

Ilustrační foto...

Janus, Epimétheus a prstenec F, doporučuji animaci

Ilustrační foto...

Pandora fotografována zblízka v září 2005.

Další skvělé animace:
Tethys částečně zakryla Dione
Pandora objevující se ze stínu, letící Janus a prstence

Zdroje: Unmannedspaceflight.com, Titan today.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
inAstroPoradna: Venuše nezmizí!
Ilustrační foto...
Nádherné snimky polární záře
Ilustrační foto...
Astronomický rok 2002
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 25
Ilustrační foto...
C/2006 A1 (Pojmanski), jasná ranná kométa
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691