Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XIV

…aneb ohlédnutí za říjnem v kosmonautice: Sojuz u ISS * Start sondy Venus Express odložen * Ruská raketa s družicí se zřítila * Dva tchajkonauti ve vesmíru * Hayabusa má problémy * Příručka pro kosmické turisty * Cassini u Saturnových měsíců * Studentská družice ** Výročí v listopadu

Sojuz u ISS

Dne 1.října 2005 odstartovala z kosmodromu Bajkonur ruská kosmická loď Sojuz. Na její palubě byla nová americko-ruská posádka Mezinárodní kosmické stanice (ISS) ve složení Bill McArthur a Valerij Tokarev. Dalším členem posádky lodi Sojuz TMA-7 byl třetí kosmický turista Gregory Olsen. Ke spojení s ISS došlo 3.října ráno SELČ. Olsen však nebyl pravým „kosmickým turistou“. Narozdíl od svých předchůdců (Dennis Tito-2001 a Jihoafričan Mark Shuttleworth–2002) je vědcem a tak se během letu mimo jiné věnoval „videokonferenci“ s americkými vědci a studenty. Hlavním úkolem letu byla ovšem výměna posádky stanice. Stará posádka (Sergej Krikalov, John Philips) se na Zem vrátila v Sojuzu TMA-6, který byl u stanice ukotven půl roku. K odpojení od ISS došlo 10.října krátce před půlnocí SELČ. Ve 2:19 SELČ zažehl Sojuz na pět minut své motory, aby tak zahájil sestup do atmosféry. O půl hodiny později došlo k rozdělení lodi na tři části. Dne 11.října krátce po 3.hodině SELČ přistál Sojuz TMA-6 na Zemi.

Start sondy Venus Express odložen

Start první evropské sondy k Venuši byl odložen. Důvodem jsou nečistoty uvnitř aerodynamického krytu, který sondu chrání při startu. Sonda Venus Express měla původně odstartovat již ve středu 26.října. V neděli 23.října došlo k přesunu nosné rakety a sondy zpět do montážní haly na kosmodromu Bajkonur. Po důkladném vyčištění bude Venus Express znovu instalován na urychlovací stupeň Fregat a po nasazení aerodynamického krytu se celá soustava znovu přemístí na startovací rampu. Nové datum startu bylo stanoveno na středu 9.listopadu…tak držte palce! Stránky projektu (ESA)

Ilustrační foto...

Ruská raketa s družicí se zřítila

V sobotu 8.října 2005 odstartovala z ruského kosmodromu Pleseck nosná raketa Rokot s vědeckou družicí CryoSat. Let probíhal vcelku dobře až do chvíle, kdy mělo dojít k oddělení 2.stupně nosné rakety. Zřejmě z důvodů chyby počítače nedošlo k oddělení stupně a tak se raketa i s družicí zřítila do oblasti na sever od Grónska.

Dva tchajkonauti ve vesmíru

Další úspěch a další krok při dobývání vesmíru si na své konto může připsat Čína. Nejlidnatější země světa vyslala do vesmíru dvojící tchajkonautů. Čínská kosmická loď Šen-čou 6 odstartovala ve středu 12.října z kosmodromu Jiuquan. Na palubě byli Fei Junlong (40 let) a Nie Haisheng (41 let), kteří jsou bývalými vojenskými piloty. Hlavním úkolem letu bylo vyzkoušet nové technologie a vylepšení, kterými loď Šen-čou prošla oproti poslednímu letu. Šen-čou 6 přistála po 76 obletech Země v neděli 16.října v oblasti Vnitřní Mongolsko na severu Číny. Tchajkonauti (což je čínský název pro kosmonauty či astronauty) byli uvítání jako hrdinové – podobně jako v éře Sovětského svazu. Podobnost se SSSR je i v dalších věcech. Čína se stejně jako kdysi sověti snaží vše co se týká letu ututlat. Do poslední chvíle před startem nebyla známá ani jména členů posádky ani přesný čas startu. Zajímavá je cena celého projektu. Vývoj kosmické lodi Šen-čou vyšel na pouhých 2,3 miliardy USD a náklady na let Šen-čou 6 byly pouhých 110 milionů USD. Při letu Šen-čou v roce 2007 by měli tchajkonauti vystoupit do kosmu. V plánech je také vyslání žen do vesmíru. Výběr prvních adeptek by mohl začít již velmi brzy.

Hayabusa má problémy

Japonská kosmická sonda Hayabusa, která zkoumá planetku Itokawa a jejímž hlavním úkolem je odběr vzorků z planetky, má problémy. Již koncem září proběhl přesun ze vzdálenosti 20 km do vzdálenosti pouhých 6,8 km od povrchu Itokawy. Pro pohyb v kosmickém prostoru používá sonda tři reakční kola a to pro každou osu (x,y,z) zvlášť. Dne 3.října vypověděl službu již druhý motor (ten první nefunguje již od 31.července). Naštěstí se zdá, že nefunkční motory bude možno nahradit pomocí chemických motorů.

Ilustrační foto...

Neoficiálního pojmenování se dočkaly již tři oblasti na tělese (viz. obrázek). Woomera Desert – nese jméno podle místa v Austrálii, kde má v roce 2007 přistát modul se vzorky planetky, Muses Sea (Muses – C) – je původní název sondy Hayabusa, Uchinoura Bay – je místo v Japonsku, odkud sonda odstartovala.

Příručka pro kosmické turisty

V listopadu vyjde v USA první „Příručka pro kosmické turisty“. V knize, která má být bohatě ilustrovaná, naleznou čtenáři rady jak přežít krizové situace ve vesmíru apod. Příručku vydá již známá společnost Space Adventures.

Cassini Saturnových měsíců

Sonda Cassini i nadále pokračuje ve výzkumu planety Saturn a jeho měsíců. V sobotu 24.září 2005 prolétla sonda kolem měsíce Tethys a pořídila jeho krásné a velmi cenné informace. Tethys má průměr asi 1000 km a obíhá planetu ve vzdálenosti 300 000 km. Povrch je posetý krátery a soustavami údolí a průrev. Cassini uskutečnil průlet ve vzdálenosti pouhých 1500 km nad povrchem měsíce a dokázal tak pořídit snímky s rozlišením téměř dvaceti metrů! Další návštěva zajímavého měsíce je naplánovaná na konec června roku 2007. Dva dny poté došlo k průletu kolem dalšího Saturnova měsíce. Tentokrát se jednalo o Hyperion – malý měsíc ve tvaru připomínajícím spíše planetku. Jeho rozměr se pohybuje od 250 do 360 km. Planetu obíhá v průměrné vzdálenosti 1 480 000 km. Kolem Hyperionu prolétl Cassini ve vzdálenosti pouhých 500 km. Sonda Cassini má odhalit zda je měsíc z jednoho kusu, nebo je „slepencem“ drobných úlomků horniny. Dne 11.října proběhl těsný průlet kolem měsíce Dione. Cassini se dostala na vzdálenost 500 km. Stránky projektu

Ilustrační foto...

Studentská družice

Ve čtvrtek 27.října odstartovala z ruského kosmodromu Pleseck nosná raketa Kosmos 3M, aby tak dostala do vesmíru trojici komerčních satelitů a také „čistě studentskou družici“. Malý satelit vyvinuli a vyrobili studenti z devíti zemí a 21 univerzit. Stovka studentů pracovala pod záštitou Evropské kosmické agentury (ESA). Družice s názvem SSETI Express nemá sice větší vědecký význam, jejím hlavním úkolem je ukázat vysokoškolským studentům možnosti současné kosmonautiky.

Výročí v listopadu

  • 10.listopad (1970):start sondy Luna 17 k Měsíci (na palubě byl Lunochod 1)
  • 12.listopad (1965):start sondy Veněra 2 k Venuši
  • 13.listopad (1980):průlet sondy Voyager 1 kolem Saturnu
  • 16.listopad (1965):start sondy Veněra 3 k Venuši

Další zdroje:

Další zdroje:

www.space.com

http://ciencia.msfc.nasa.gov/

http://mx.news.yahoo.com

www.spacer.com

Stručně z kosmonautiky v roce 2005:

Stručně z kosmonautiky V (leden 2005)

Stručně z kosmonautiky VI (únor 2005)

Stručně z kosmonautiky VII (březen 2005)

Stručně z kosmonautiky VIII (duben 2005)

Stručně z kosmonautiky IX (květen 2005)

Stručně z kosmonautiky X (červen 2005)

Stručně z kosmonautiky XI (červenec 2005)

Stručně z kosmonautiky XII (srpen 2005)

Stručně z kosmonautiky XIII (září 2005)

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
Dění na Marsu dnes a v budoucnu
Ilustrační foto...
Turistický průvodce po měsících Saturnu
Ilustrační foto...
Mariner 9
Ilustrační foto...
STS-116: Discovery – souhrnné informace
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691