Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

inAstroPoradna: Venuše nezmizí!

Zkuste najít nejtenčí možnou Večernici nebo Jitřenku! Nesmírně se těšíme na snímky co určitě všichni pošlete do Instantní pozorovatelny :)

Někdy v prosinci jsem učinil předpověď, že Venuše bude coby Večernice vidět jen do Tří králů. V těch dnech ale bylo pak zataženo, tak jsem už ani pěkně tenký srpek ani nezahlédl.

Jaké bylo mé překvapení, když se mě po telefonu v pondělí 9. ledna manželka ptala, jestli ta hvězda, které si při stmívání s Ludvíkem Trnkou višmli, mohla být ještě Venuše. Ona v Pitíně cestou z Hostětína, Ludvík z Pindulky cestou z Podolí, potkali se večer v práci v Domě ochránců přírody v Brně. No, byla to Venuše. Mě ani nenapadlo se po ní v neděli (když se konečně rozjasnilo) ani v pondělí pořádně dívat.

Ilustrační foto...

V úterý jsem se nachystal, abych ji našel. Zaostřil jsem dalekohled na Měsíc, o půl čtvrté jej namířil rovnou na Slunce (náměr jsem kontroloval promítáním na dlaň, ne koukáním do dalekohledu), a po chvíli jsem vypnul motorek, který dalekohled popohání za hvězdami. Pootočil jsem jej o pět a půl stupně k severu (na to i bídná stupnice stačila, stačil by ale i svinovací metr a trochu počítání), a asi za devatenáct minut a dvacet pět sekund motorek znovu zapnul. Krátce po západu Slunce jsem se do dalekohledu podíval, a tenounký srpek Venuše byl krásně vidět.

Podle budov (hlavně sv. Augustina) a stromů na obzoru, nad nějž dlouhý (dva a půl metru) dalekohled mířil, jsme pak Venuši snadno našli i v dalších dalekohledech (dvojitých 25x100 a 10x80 a 6cm čočkovém dalekohledu s revolverovým okulárovým koncem). S těmi jsme pak s Filipem Hrochem sledovali Venuši až do jejího západu. Tak od půl páté byla už vidět i bez dalekohledu, nakonec jsem ji opravdu zřetelně viděl i já, a to je co říci.

Ilustrační foto...

Vzpomínali jsme na Gaussovu matku a říkali si, kolikpak lidí asi postřehne, že jde o srpek (měl úhlový průměr přesně jednu minutu).Večernice byla patrná jako dokonale vodorovně ležící hluboká miska, která se zvolna posouvala doprava dolů -- dvacetkrát zvětšeno, byl pohyb vidět jako plynulá plavba ke vzdáleným smrkům na Barvičově ulici.

Krásný byl i pohled větším zvětšením (asi 150x) na tenoučký srpek, jímž nahoru putovaly barevné vlny a vlnky. Dole byl srpek většinou červený, nahoře až modrý.Tak tenkou Venuši jsem neviděl ještě nikdy, ani nikdo jiný u nás na brněnské hvězdárně, alespoň z těch, kteří se také přišli podívat.

Uvědomil jsem si, že Venuši bude možné vidět, alespoň dalekohledem a pokud vydrží jasné počasí, každý večer snad až do pátku, a v pátek kromě toho snad už i ráno, v sobotu ráno určitě -- to už bude po konjunkci v ekliptikální délce (ta nastává o světové půlnoci). Je to díky tomu, že Venuše je hodně nad ekliptikou -- pět stupňů, postupně do konce ledna až sedm.

Dnes ve středu jsem ji našel už dvě minuty před čtvrtou hodinou, když Slunce ještě ani nebylo šikmo dolů. Opět jsme na ni my brněnští hvězdáři s nadšením hleděli a nemohli jsme se nabažit. Bez dalekohledu ji ale viděl jen ten s nejbystřejším zrakem, Matúš Kocka -- vzduch byl totiž mnohem méně průzračný než včera.

(Pro hvězdáře: extinkce v zenitu v úterý činila 0,21 mag, ve středu už 0,30 mag, přičemž aerosolová vrstva byla nízko nad zemí, takže pro Venuši tři stupně nad obzorem byla už jakoby 0,33 mag -- vše zjištěno během klesání Slunce pomocí luxmetru Extech EA30. Zatímco v úterý měla Venuše nízko nad obzorem mínus jednu magnitudu, dnes to bylo plus jednu.)

Zítra bude Venuše ještě méně vysoko nad Sluncem (v úterý to bylo 7 a půl stupně, dnes šest a půl, zítra jen pět a půl), ale už desetkrát zvětšujícím dalekohledem by měla být vidět. Jen ji trefit. Jde to i podle azimutu, bude o 2,2 stupně větší než ten sluneční. V pátek pak bude Venuše jako Večernice oproti Slunci o 3,5 stupně vpravo (a čtyři stupně nad ním).

Ilustrační foto...

Kdybyste to chtěli zkusit naopak ráno, tak je v pátek coby jitřenka tři a půl stupně doleva a stejně tolik nahoru od vycházejícího Slunce. V sobotu je Jitřenka nadějnější, je už čtyři a půl stupně nad Sluncem, dva stupně vlevo (v neděli je o 5,5 stupně nad Sluncem, půl stupně vlevo, v pondělí 16. bude už necelý stupeň vpravo a více než šest stupňů nad Sluncem). Ráno je hledání pravda těžké, snad den předtím zjistit, kudy obzorem leze vycházející Slunce. Nebo Venuši zkrátka zahlédnout.

Pohled na tenkou Venuši, zkrášlenou pohybem barev, jak je působí lom světla ve vzduchu, stojí opravdu za to. Celou nádheru ani zdaleka nevystihují obrázky, které jsem dnes pořídil, viz ev. adresář .

Jan Hollan

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astronomía mexicana
Ilustrační foto...
Historie dobývání Marsu – díl první (Mars 1
Ilustrační foto...
Geovycházky 3
Ilustrační foto...
Orkán nad ČR
Ilustrační foto...
Druhý díl multimediálního CD-ROMu Astro 2001
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691