Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kdy se opalovat?

Třebaže opalování už poněkud vychází z módy, je ještě řada lidí ochotna obětovat této pošetilé činnosti spoustu času. Nebudeme teď řešit otázku, zda je toto počínání zdraví prospěšné, to ponecháme k posouzení povolanějším. Spíše se nyní podíváme na proces opalování z hlediska astronomického.

Ilustrační foto...Při opalování vystavujeme svou pokožku slunečním paprskům. Sluneční záření je směsicí elektromagnetického záření různých vlnových délek. Pro vyvolání žádoucího hnědého pigmentu jsou rozhodující ultrafialové paprsky o vlnové délce kolem 305 nanometrů. Na jejich intenzitě bude záležet, jak rychle začne naše pokožka rudnout a poté kýženým způsobem hnědnout. Před ultrafialovým zářením přicházejícím z kosmu nás velmi účinně chrání zemská atmosféra. Při vstupu do ovzduší se toto záření rozptyluje na shlucích molekul vzduchu, pohlcují jej i částice prachu. Největší překážkou pro ultrafialové paprsky je však vrstva ozonu, rozkládající se ve výšce několika desítek kilometrů nad povrchem Země.

Je-li zemská atmosféra velice málo zaprášená, pak propustí jen čtyřicetinu původního množství ultrafialového záření. Vznáší-li se v atmosféře spousta prachových částeček, pak propustnost poklesne až na jednu stopadesátinu. Zde je tedy první návod. Chcete-li se rychle opálit, vybírejte si k tomu jen takové dny, kdy je atmosféra málo zaprášená. Poznáte to podle toho, že obloha je v takové dny temně modrá a dohlednost je vysoká. Je-li obloha našedlá, pak je opalování jen ztrátou času.

Je tu ještě jedna důležitá okolnost a tou je úhlová výška Slunce nad obzorem. Proč, to se hned ukáže. Předpokládejme teď, že je překrásně jasno, obloha je jako šmolka, po prachu ani památky. Atmosféra pak propustí 1/40 celkové dávky ultrafialového záření. Ale pozor! Tento údaj platí jen v tom případě, že Slunce stojí v zenitu a jeho paprsky dopadají na zemi kolmo. Něčeho takového se však v našich zeměpisných šířkách nedočkáte, to byste se museli vypravit někam k rovníku. U nás vstupují sluneční paprsky do ovzduší vždycky šikmo. To ovšem znamená, že jejich dráha v zemské atmosféře je delší. Atmosféra má tudíž více času na to, aby procházející paprsky pohltila.

Svítí-li nějaký zdroj na atmosféru pod úhlem 30 stupňů, pak je dráha paprsků dvakrát delší než při kolmém průchodu. Jak se přitom změní propustnost atmosféry? Kdo hádal, že na jednu osmdesátinu, prohádal. Ve skutečnosti je ten rozdíl mnohem větší -- propustnost se sníží na 1/1600. Jak je to možné? Sledujme následující úvahu. Předpokládejme pro jednoduchost, že se záření v ovzduší pohlcuje rovnoměrně. Projde-li drahou odpovídající tloušťce atmosféry, zeslábne na 1/40. Projde-li takto zeslabené záření znovu tutéž cestu, pak jeho intenzita poklesne znovu 40krát. Čili 1/40 x 1/40 = 1/1600.

Poučení je tak nasnadě. Chcete-li se vskutku efektivně opalovat, musíte hledět, aby bylo Slunce nad obzorem co nejvýše. A doporučení, která z toto podmínky vyplývají?

  • Odjet na opalovací dovolenou do míst poblíž rovníku. Slunce tam opaluje ještě důrazněji, než by vyplývalo z našich úvah, protože v rovníkových oblastech je menší koncentrace ozonu.
  • Opalovat se jen v období kolem letního slunovratu, čili v červnu a v červenci.
  • Opalovat se v době od 11 do 15 hodin místního letního času.
Budete-li se řídit všemi těmito doporučeními, můžete si být jisti, že se opálíte tak rychle a dokonale, že vám zbude ještě spousta času na léčení spálenin a rakoviny kůže.

Zdeněk Mikulášek

| Zdroj: Záludné otázky z astronomie IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Raketoplán Endeavour odstartoval k ISS
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 3
Ilustrační foto...
Co způsobuje ledové gejzíry na Enceladu?
Ilustrační foto...
Mir - Chladiaci systém
Ilustrační foto...
Nakopnutý Měsíc
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691