Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kandidát na nejmenší exoplanetu

Pomocí gravitačního čočkování objevili astronomové Zemi podobnou planetu mimo sluneční soustavu. Je možné, že se jedná o doposud nejmenší a nejlehčí z planet nacházejících se u cizích hvězd.

Metoda gravitačního čočkování je vlastně fotometrickým měřením jasnosti mnoha hvězd poblíž galaktické výdutě. Pokud se mezi vzdálenou hvězdu na pozadí a pozorovatele na Zemi dostane jiný hmotný objekt, dojde vlivem gravitačního působení k zesílení světla hvězdy v pozadí. O gravitačních čočkách si můžete počíst na stránce Leoše Ondry, kde jsou i vztahy pro zvídavé hlavy.

Ilustrační foto...

Mezinárodní síť dalekohledů zapojených do projektu PLANET (Probing Lensing Anomalies NETwork) objevila touto metodou pravděpodobně nejmenší extrasolární planetu o hmotnosti asi pětí Zemí. Mateřská hvězda je červený trpaslík a oběžná doba planety je asi deset let. Pojmenování nového tělesa OGLE-2005-BLG-390Lb vzešlo z události pozorované týmem OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) jedenáctého července minulého roku. Tento tým vyzval síť dalekohledů PLANET k další fotometrii zjasnění, během kterého byla planeta objevena. Přestože jsou měření velmi přesná, panuje celkem značná nejistota určených parametrů. Nové těleso tak může být asi dvakrát menší i větší než soudíme.

Přestože ve skutečnosti může být všechno úplně jinak, panuje mezi extrasolárními planetology mírné vzrušení. Toto pozorování totiž víc než cokoli jiného ukazuje na možnost výzkumu velmi malých těles obíhajících okolo vzdálených hvězd. Dodnes objevené extrasolární planety totiž víc než Zemi odpovídají obřím planetám, jako je Jupiter nebo Saturn. Na takových tělesech asi život jak jej známe najít nemůžeme. Malé, tzv. terestrické planety, jsou pochopitelně mnohem zajímavější, protože se mohou nacházet v zóně života své mateřské hvězdy a na jejich povrchu může být tekutá voda. Bohužel v případě OGLE-2005-BLG-390Lb tomu tak asi není. Povrchovou teplotu tohoto tělesa odhadujeme na -220 stupňů Celsia, takže případný kamenný povrch bude zřejmě promrzlý do velké hloubky. Mnohem víc než jako Země nebo Venuše bude nová planeta vypadat jako Pluto.

Ilustrační foto...

Ve vzdálenosti dvaceti tisíc světelných let směrem k centru Galaxie tak astronomové s největší pravděpodobností objevili první malou exoplanetu. O hmotnosti asi 5.5 Zemí, oběžnou periodou deset let a povrchovou teplotou hluboko pod nulou představuje slibný začátek statisticky zajímavého výzkumu. Podobných těles můžeme totiž čekat mnohem víc – detailním studiem jejich četnosti a určením základních parametrů si můžeme velmi vydatně vylepšit teorie, kterými se popisuje formování planetárních systémů a paradoxně tak pozorováním těch nejvzdálenějších světů lépe poznat zákonitosti toho našeho.

redakce

| Zdroj: ESO News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hvězdárna Františka Nušla v Jindřichově Hrad
Ilustrační foto...
Hlavu vzhůru! Leonidy přicházejí!
Ilustrační foto...
Jaké bylo rande?
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-9 se připravuje ke startu
Ilustrační foto...
Co nového u Orionu?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691