Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmír je sladký!

Nekonečná fantazie vesmírného prostoru opět ukázala jednu ze svých méně tradičních tváří: Pracovníci dvanáctimetrového radioteleskopu na arizonském Kitt Peaku objevili záření unikátní molekuly -- glykoladehydu, nejjednoduššího z cukrů.

Ilustrační foto...V mezihvězdném prostoru se radioastronomům dosud podařilo vystopovat na sto dvacet nejrůzněji složitých molekul. Nacházejí se ve vnitřních oblastech oblaků mezihvězdné látky, které tyto sloučeniny chrání před agresivním zářením hvězd, eventuálně v rozsáhlých obálkách chladných červených obrů. Pozorují se sice těžko, ale tu a tam se projeví v dalekém infračervené nebo mikrovlnné oblasti elektromagnetického spektra.

Vzhledem k hojnosti mateřského prvku je nejvíc v prostoru zastoupena molekula H2, ale najdou se i komplikovanější případy jako H2CO či CO nebo dokonce H2O -- voda.

Čerstvé stopy glykolaldehdy jsou však značně výjimečné. "Objev molekuly tohoto sacharidu v oblaku, kde se rodí nové hvězdy, naznačuje, že řada složitých látek vzniká dávno předtím, než se objeví planety," popsal význam Jan M. Hollis z Goddardova střediska kosmických letů. Glykolaldehyd je poskládaný z osmi atomů uhlíku, kyslíku a vodíku, přičemž v kombinaci s jinými molekulami může vytvořit i složitější Ribosu či Glukosu. Ta první je základním stavebním kamenem nukleových kyselin jako je RNA a DNA. Glykolaldehyd je vlastně jednodušším příbuzným stolního cukru, se kterým jste si možná před chvílí osladili kávu nebo čaj.

Molekulu se podařilo odhalit v jednom z mračen ve vzdálenosti kolem 26 tisíc světelných roků směrem ke středu Galaxie, jenž nese nezáživné jméno Sagittarius B2 (North). Tyto oblasti zvýšené koncentrace mezihvězdné látky jsou pořád ještě řidší než to nejlepší vakuu, které dokážeme na Zemi vysát. Na druhou stranu ale nikam nepospíchají a "chemické" reakce zde probíhají stovky tisíc až miliony roků.

Ilustrační foto..."Objev glykolaldehydu v jednom z takových mezihvězdných mračen prozrazuje, že složité molekuly mohou vznikat i ve velmi nepříznivých podmínkách," odkryl další pozadí Jan Hollis. "Zatím sice nevíme jakým způsobem, nicméně další astronomická pozorování a teoretické práce chemiků snad tohle tajemství rozlousknou. Navíc doufáme, že tak podpoříme snahu o hledání dalších typů molekul a sestavíme tak alespoň základní obraz o procesech v těchto oblastech vesmíru."

Molekula jednoduchého cukru se prozradila díky slabému mikrovlnnému záření, odpovídajícímu přechodům mezi jednotlivými rotačními stavy. Charakteristické signály zaslechla dvanáctimetrová anténa Národní rádioastronomické observatoře, která od roku 1967 pracuje na Kitt Peaku. Za tři desetiletí objevila desítky molekul, mezi nimi i CO, která se dnes často využívá právě při studiu mezihvězdných mračen. (A za jejíž nerušenou frekvenci musí astronomové bojovat s nejrůznějšími telekomunikačními společnostmi.)

Glykolaldehyd je přitom sladkou tečkou za nenápadnou, ale velmi úspěšnou kariérou tohoto detektoru. Koncem července bude sice definitivně uzavřen, nicméně jeho odkaz se stane součástí připravované Atacamské velké mikrovlnné sítě, kterou v severní Chile poskládá šedesát čtyři menších antén.

Jiří Dušek

| Zdroj: NRAO News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Superúplňkové měsíční zastavení
Ilustrační foto...
Kometa 177P/Barnard
Ilustrační foto...
Zábavní astropark na nultém poledníku
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 3
Ilustrační foto...
O sobotním dění nad Třešňovou ulicí - díl
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691