Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Raketoplány slaví 25. výročí

12. dubna 1981 vzlétl první raketoplán Columbia do vesmíru.

Ilustrační foto...

Nejlepší mise raketoplánu: STS-49 v květnu 1992. Třem astronautů se při jejich výstupu do vesmíru podařilo uchopit čtyřtunový satelit rukavicemi svých skafandrů po dvou neúspěšných pokusech ho zachytit úchytnou tyčí v ceně 7 miliónů dolarů. První let Challengeru po Endeavouru. První přistání za pomocí brzdícího padáku.

Nejosamělejší astronaut: Pierre Thuot během stejné mise - zavěšený na opačném konci robotické paže raketoplánu Endeavour, kde pozoroval jak se satelit, kterého se příliš tvrdě dotknul úchytnou paží vzdaluje - již podruhé ve dvou dnech.

Nejlepší bar: Outpost blízko Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu. Pravá svatyně všech astronautů létajících na raketoplánech.

Nejvýjimečnější astronaut raketoplánů: John Glenn a první američanka ve vesmíru Sally Ride.

Nejvtipnější posádka raketoplánu: STS-27 z prosince 1988. Jejich mise byla vojenského rázu. Robert "Hoot" Gibson a jeho posádka měli na předletové tiskové konferenci na obličeji černé masky. Reportéři se jich tázali na vysoce utajovaný obsah nákladového prostoru raketoplánu - Gibson jim odvětil: "Můžeme vám to prozradit, ale pak vás budeme muset zabít."

Nejdrsnější odpověď při rozhovoru s novináři: Autorem je Bill Shepherd první velitel Mezinárodní vesmírné stanice, který byl členem elitní jednotky amerického námořnictva SEAL. Byl tázan, co mu jde nejlépe: "Zabíjet lidi nožem."

Nejlepší přezdívky astronautů: U mise STS-69 ze září 1995. Astronauti byli nazýváni Psí posádkou II, velitel Dave Walker měl přezdívku "Rudý pes", Ken Cockrell "Bernardýn", Jim Voss "Psí tvář", Jim Newman "Pluto" a Michael Gernhardt "Underdog" (psí superman z kreslené parodie filmu Superman). Posádka nosila náhradní znak mise, kde byl vyobrazen buldog vykukující ze psí boudy, která měla tvar raketoplánu. Poslední pokrm před startem raketoplánu jedli z psích misek. Druhý v pořadí: Jean Francois Clervoy "Ideální muž".

Nejlepší recese: Mise STS-44 při nacvičování odpočítávání startu raketoplánu. Po Halloween v roce 1991, měli na sobě velitel Fred Gregory a jeho posádka při východu z předstartovní budovy silonové kukly, takže vypadali jako plešatí. Tím vzdávali hold svému kamarádovi z posádky Story Musgravevovi.

Největší podivíni: Story Musgrave. Druhý v pořadí: Rick Sturckow.

Nejbystřejší a nejstatečnější astronaut: Michael Foale, který přežil nespočetné závady na vesmírné stanici Mir.

Astronaut s největší "kosmickou" nemocí: "Zvraceč" Jake Garn. Senátor USA z Utahu trpěl adaptačním syndromem po celý svůj let v roce 1985. Druhý v pořadí: J.O. Creighton, který onemocněl ještě před opožděným startem mise STS-36 v únoru 1990.

Astronaut s největším štěstím: Dan Bursch, který jako jediný zažil a přežil 2 velmi nebezpečná zrušení odpočítávání startu raketoplánu (mise STS-51 v roce 1993 a STS-68 v roce 1994).

Největší astronaut: 192 cm vysoký Jim Wetherbee.

Nejmenší astronaut: 152,5 cm vysoká Nancy Currie.

Nejsympatičtější "hvězdní manželé": Robert "Hoot" Gibson a Rhea Seddon. Další pár: Mark Lee a Jan Davis - první manželský pár, který letěl společně do vesmíru s misí STS-47 v roce 1992.

Nejúspěšnější výstup do vesmíru: U mise STS-41B v roce 1984. Bruce McCandless a Robert Stewart poprvé úspěšně vyzkoušeli manévrovací jednotku, kterou měli zavěšenou na zádech - umožňuje pohyb astronautů bez připoutání k vesmírné stanici.

Největší přínos u výstupů do vesmíru: U mise STS-61 v prosinci 1993, kdy byly prováděny vesmírné výstupy nepřetržitě 5 dní za sebou což je bezprecedentní počin. Jejich účelem byla oprava Hubblova teleskopu a vybavení vesmírné observatoře vědeckým zařízením.

Nejhrozivější odvolání startu na rampě: U mise STS-41D v roce 1984. Palivový ventil přivodil vypnutí motorů raketoplánů 4 sekundy před startem - došlo k úniku pohonných hmot a požáru.

Nejhrozivější start od katastrofy Challengeru v roce 1986: U mise STS-93 v roce 1999. Elektrický zkrat zapříčinil výpadek počítačů řídících chod 2 motorů pět sekund po startu - posádka byla blízko riskantního nouzového přistání. Druhý v pořadí: U mise STS-114 v roce 2005. Hrůzná událost, která postihla Columbii se málem opakovala - půl kilogramový kus izolační pěny se uvolnil z vnější palivové nádrže Discovery 2 minuty po startu a těsně minul pravé křídlo raketoplánu.

Nejohroženější astronaut: Mike Mullane. V prvním případě u mise STS-41D v roce 1984 došlo k narušení těsnění raketových motorů (SRB), které v minulosti způsobilo katastrofu Challengeru. U jeho další mise STS-27 v roce 1988 došlo k vážnému narušení tepelného štítu.

Největší počet zrušení odpočítávání startu: Mise STS-73 v 1995. Odpočítávání bylo zrušeno celkem 6 krát. U předešlých misí (SATS-61C, STS-35 a STS-36) 5 krát.

Astronaut, který se nejvícekrát vracel do prostorů budovy kde se astronauti shromažďují před startem: Steve Hawley. Zažil 11 zrušení startů před svými 5 lety do vesmíru.

Nejkurióznější opatření při výcviku posádky: U mise STS-49. Brandensteinova posádka byla při výcviku pokutována plechovkou piva za každé pronesené sprosté slovo. Jakmile měla posádka během mise náběh mluvit sprostě, Brandenstein ji vždy upozornil: "Pozor Orel naslouchá."

Nejlepší znak mise: STS-71 v roce 1995. Umělec Robert McCall navrhnul znak, který zobrazoval raketoplán Atlantis a ruskou vesmírnou stanici Mir směřující k vycházejícímu Slunci. Slunce symbolizovalo úsvit nové éry vesmírných letů.

Nejlepší snímek přistání raketoplánu: STS-43 v roce 1991. Bulvární plátek otiskl upravenou fotografii na které byl Vetřelec vystupující z raketoplánu spolu s posádkou.

Nejzáhadnější ředitel letů raketoplánů: Geroge Abbey. Jeho postup při výběru posádky byl označován černou magií.

Posádka, která se nejvíce zasloužila o výstavbu Mezinárodní vesmírné stanice: Astronauti mise STS-98, kteří dopravili ke stanici vědeckou laboratoř Destiny v únoru 2001.

Nejlepší vesmírný taxikář: Velitel mise STS-71 Robert "Hoot" Gibson. V roce 1995 dovezl 2 ruské kosmonauty na stanici Mir a vrátil se na Zemi s astronautem Normanem Thagardem a dvěma dalšími kosmonauty.

Nejupřímnější řeč astronauta před startem: "Prosím Bože nedopusť abych to zkurvil."

Jirka Domžal

| Zdroj: ISS@Astronomy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Můžeme Velkou čínskou zeď vidět z Měsíce?
Ilustrační foto...
Mars ohrožuje planetka
Ilustrační foto...
ISS před soudem
Ilustrační foto...
Družice MetOp-A odstartovala
Ilustrační foto...
Létající observatoř SOFIA
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691