Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

ESA dokončila modul Columbus

Evropská agentura pro vesmír (European Space Agency) oznámila v úterý dokončení stavby laboratoře Columbus, která vědcům umožní provádět na Mezinárodní vesmírné stanici široké pole různých experimentů.

Laboratoř, jejíž stavba si vyžádala deset let, bude převezena na konci měsíce na Cape Canaveral ve státě Florida a měla být vynesena k ISS na palubě vesmírného raketoplánů v druhé polovině příštího roku.

Celý projekt, který stál 880 milionů Eur a byl veden divizí Space Transportation společnosti European Aeronautic Defence & Space Co. a podílelo se na něm dále 40 firem z deseti zemí Evropské Unie. Náklady pokryly i výstavbu řídícího centra Columbus nedaleko Mnichova v Oberpfaffenhofenu. Centrum bylo dokončeno v roce 2004 a bude řídit všechny operace v evropských modulech na vesmírné stanici.

Ceremoniál k úspěšnému dokončení laboratoře se konal v Brémách a zúčastnila se jej také německá kancléřka Angela Merkelová. Ta řekla, že projekt svědčí o oddanosti Německa evropskému vesmírnému programu. "Je to malá, ale významná oblast, kde země jako Německo, které je známé svou vyspělou technologii a vedoucí rolí ve vědě, si vede velmi, velmi dobře".

ESA uvedla, že během desetileté životnosti modulu, budou vědečtí pracovníci na Zemi za pomoci astronautů na vesmírné stanici moci provádět experimenty ve stavu beztíže.

Modul má průměr téměř 4.5 metru a poskytuje 75 kubických metrů prostoru k umístění celé řady vědeckých laboratoří. Columbus má místo pro 10 stojanů, každý o velikosti telefonní budky a je může být soběstačnou a nezávislou laboratoří se svým vlastním napájením, chladícími systémy a video a datovou linkou k vědcům na Zemi.

Columbus byl navržen pro tři astronauty, kteří mohou najednou pohodlně pracovat uvnitř modulu, řekl Dieter Isakeit, představitel ESA.

Ilustrační foto...

Columbus Orbital Facility (COF) je zajišťován Evropskou vesmírnou agenturou (European Space Agency – ESA) jako část programu mezinárodní stanice. Columbus je navržen jako univerzální laboratoř, která může podporovat jakýkoli předvídatelný experiment, tykající se výzkumu materiálů a kapalin, vývoje technologií nebo vědy zabývající se výzkumem života. Pro program Columbus vyvíjí Esa pět laboratoří pro výzkum v mikrogravitaci v oblastech biologie, lidské fyziologie, výzkumu materiálů a kapalin. Tyto výzkumy budou prováděny evropskými vědci.

Pro tento module je také plánována vnější nákladová konstrukce, která se bude skládat ze dvou částí, umístěných směrem k zemi a do volného prostoru. Ke ISS by měl být modul Columbus připojen v březnu 2004 při letu 1E raketoplánu Endeauvour STS-135.

Základní charakteristiky:

  • Délka, vnější: 6,5 m
  • Délka, bez koncových kuželů: 5,0 m
  • Průměr, vnější: 4,5 m
  • Hmotnost na orbitě: 16,568 tun
  • Celkem stojanů ISPR: 16
  • Počet výzkumných ISPR: 10
  • Výzkumné ISPR sdílené US: 5

Článek byl převzat ze serveru iss.astronomy.cz

Jirka Domžal

| Zdroj: ISS@Astronomy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
První kosmická rosnička
Ilustrační foto...
Proměnná sluneční konstanta
Ilustrační foto...
MRO pořídil první fotografie
Ilustrační foto...
Great gig in the sky.
Ilustrační foto...
Portrét mrazivého zrodu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691