Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XXI

... aneb ohlédnutí za květnem v kosmonautice: Discovery připraven * Voyager 2 na konci sluneční soustavy * Přípravy CEV pokročily * Akari (Astro-F) zahájila vědecká pozorování * Co nového u prstenců ? * Venus Express na definitivní oběžné dráze * Columbus přepraven * Opportunity zapadl * ISS: výstup do kosmu * Mexiko míří do vesmíru * ESA mapuje požáry * Bude SOHO vlajkovou lodí sluneční flotily? * Přípravy sondy LRO pokročily

Discovery připraven

Americký raketoplán Discovery byl přepraven na startovací rampu na Mysu Canaveral a je připraven na start v době od 1.července do 19.července. Bude to první start raketoplánu po ročním zastavení jejích letů. NASA musel odstranit z vnější palivové nádrže izolační pěnu, jejíž náraz do tepelného štítu raketoplánu způsobil havárii Columbie v roce 2003 a málem i podobnou katastrofu raketoplánu před rokem. Úkolem současného letu Discovery STS 121 je prověrka všech systémů, doprava zásob a třetího člena posádky na Mezinárodní kosmickou stanici. Více o připravovaném letu Discovery STS 121 v samostatných článcích:

Ilustrační foto...

Přeprava raketoplánu Discovery na startovací rampu

Voyager 2 na konci sluneční soustavy

Už více než 30 let jsou na své pouti vesmírem sondy Voyager. Jednička odstartovala 5. září 1977. Nejdříve proletěl Voyager 1 dne 5. března 1979 kolem obřího Jupiteru. Následně se zaměřil na Saturn, kolem něhož prolétl 13. listopadu 1980. Voyager 2 – startoval paradoxně dříve, již 20. srpna 1977 a pochlubit se může větším počtem návštěv, než jeho předchůdce. První návštěvou byl 9. července 1979 Jupiter, který sondě udělil potřebný gravitační impuls k další cestě. Druhou zastávkou byl Saturn, kolem kterého prolétl 26. srpna 1981. Na rozdíl od svého předchůdce pokračoval i pak dál a jako zatím jediná sonda navštívil v lednu 1986 Uran a v srpnu 1989 i Neptun.

Ilustrační foto...

Průběh letu sond Voyager

Jedním z úkolů sond bylo nalezení konce sluneční soustavy. Přístroje Voyagerů zaznamenaly projevy okraje heliosféry, tedy jakési bubliny obklopující sluneční soustavu. Za vznikem heliosféry je naše mateřská hvězda – Slunce. Vědci již dříve předpokládali, že heliosféra nemá kulový tvar, ale je dosti nerovnoměrně protáhlá a tvarem připomíná spíše vejce. Voyager 1 se dostal na okraj ve vzdálenosti asi 20 miliard km od Slunce. Voyager 2 se vydal jiným směrem a okraj heliosféry zaregistroval asi 17 miliard km od naší hvězdy. Někteří vědci se domnívají, že tvar heliosféry významně ovlivňuje tlak mezihvězdného plynu. Některé odvážnější a méně pravděpodobné domněnky hovoří o tom, že tvar heliosféry je ovlivněn doposud neobjeveným hvězdným průvodcem Slunce. Podle předpokladů by mohly obě sondy Voyager fungovat ještě několik let a získávat tak další mimořádně cenná data o samotném konci sluneční soustavy. Více informací.

Přípravy CEV pokročily

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) pokročil ve výstavbě svého nového kosmického dopravního prostředku CEV (Crew Exploration Vehicle), který má po roce 2010 nahradit současné raketoplány. NASA nyní zahájil testy materiálů pro tepelný štít lodi. Také vývoj dalších částí zřejmě začne v nejbližší době.

Akari (Astro-F) zahájila vědecká pozorování

Japonská infračervená družice Akari (světlo), která nesla dříve název Astro-F zahájila vědecká pozorování. Akari odstartovala 21.února 2006 (viz.SzK XVIII). Po dvou týdnech se dostala na operační oběžnou dráhu ve výšce 700 km a v minulých dnech zahájila ostrá vědecká pozorování. Těm předcházelo dubnové testování přístrojů. Družice je vybavena dvěmi kamerami FIS a IRC, které pokrývají celou infračervenou část spektra. Na zpracování výsledků sondy se podílí také Evropská kosmická agentura (ESA). Ta hodlá rovněž vypustit vlastní družici pro výzkum v infračervené oblasti spektra s názvem Herschel. Více informací.

Ilustrační foto...

Fotografii spirální galaxie M81 pořídila družice Akari v různých vlnových délkách. Snímky zobrazující záření o vlnové délce 3 a 4 m zachycují záření hvězd ve vnitřní části galaxie. Oblast 7 a 11m jsou uhlíkaté molekuly v mezihvězdných oblacích plynu. V oblasti 15 a 24 m září plyn ohřátý mladými horkými hvězdami.

Co nového u prstenců ?

Dne 30.dubna prolétla sonda Cassini již po čtrnácté kolem největšího Saturnova měsíce Titanu. Nynější průlet se odehrál ve výšce 1879 km nad Titanem. Během průletu se přístroje Cassini zaměřily především na atmosféru měsíce a radar mapoval další části povrchu Titanu. Další přístroje se zaměřily rovněž na okolí měsíce. Zajímavým experimentem bylo pozorování zákrytu Titanu s hvězdu β Ori. Podobné metody se využívá také při studiu atmosféry Saturnu. K tomuto účelu byl využit ultrafialový spektrograf UVIS. Během průletu došlo rovněž k zákrytu sondy za měsícem, což bylo využito k výzkumu ionosféry, teploty, tlaku a absorpčních profilů atmosféry apod. K experimentu byla využita nejen rádiová aparatura sondy, ale také pozemské radioteleskopy. Získaná data budou konfrontovaná s daty získanými při minulých průletech. Většina dat z průletu kolem Titanu ale mohla být ztracena. Příčinou byla technická závada na napájení oscilátoru. Problém se naštěstí podařilo vyřešit a většina cenných dat dorazila na Zemi. Ztráta dat ve výší 17% procent mohla být mnohem větší nebýt nového programu, který má zachránit vědecká data v případě poruchy. Stránky projektu.

Venus Express na definitivní oběžné dráze

Necelý měsíc po navedení na oběžnou dráhu kolem Venuše se evropská sonda Venus Express dostala na definitivní dráhu. Stalo se tak po 16 obězích planety 7.května. Po příletu k Venuši 11.dubna 2006 byla sonda navedena na protáhlou eliptickou dráhu ve výšce 400 až 330 000 km. Pomocí motoru sondy byla oběžná dráha upravována na optimálních 250 až 66 000 km. Dnes (4.června) měla být oficiálně zahájená ostrá vědecká pozorování. Úkolem první evropské sondy pro výzkum Venuše je především globální výzkum planety a zvláště pak atmosféry. Podrobnosti.

Ilustrační foto...

Kresba: sonda Venus Express na oběžné dráze kolem Venuše

Columbus přepraven

Evropská kosmická agentura přepravila svůj modul Columbus pro Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) na Floridu. Do vesmíru má být dopraven americkým raketoplánem počátkem příštího roku. Více o laboratoři Columbus v samostatném článku.

Ilustrační foto...

Přeprava modulu Columbus na Floridu

Ilustrační foto...

Vykládání modulu Columbus z nákladového prostoru speciálního letadla

Opportunity zapadl

Na 29.května si Opportunity naplánoval přesun v délce asi 30 metrů mezi dunami. Při otáčení však rover zapadl a nemohl se pohnout. Podobná situace potkala vozítko již jednou asi před rokem. Současná situace ale nevypadá tak zle jako předtím. Kola se podle informací nezabořila tak hluboko jako tehdy. Pokus o vysvobození musely předcházet analýzy celé situace, aby Opportunity dalším nevhodně zvoleným manévrem nezapadl ještě více. O vyproštění se pokusil 31.května a zdá se, že popojel o asi 9 cm. V první červnový den pak Opportunity popojel o několik metrů a z duny se pravděpodobně dostal. Opportunity již na povrchu Marsu najel téměř 8 kilometrů!

ISS: výstup do kosmu

Posádka Mezinárodní kosmické stanice Pavel Vinogradov a Jeff Williams vystoupili v pátek 2.června na více než šest hodin do volného kosmu. Během kosmické vycházky se věnovali především údržbě stanice. Původně plánovaný komerční experiment s odpálením golfového míčku (viz. SzK XX) se prozatím odložil z bezpečnostních důvodů. NASA se obávala, že by míček narazil do stanice a poškodil ji. Podrobnosti.

Mexiko míří do vesmíru

Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně odstartovala v sobotu 27.května 2006 evropská nosná raketa Ariane 5 s dvojící telekomunikačních družic. Thajský satelit Thaicom 5 a mexický satelit Satmex 6 byly úspěšně navedeny na oběžnou dráhu kolem Země. Více v samostatném článku.

ESA mapuje požáry

Evropská kosmická agentura pomáhá s mapováním požárů z vesmírů a v reálném čase vydává celosvětové požární mapy. Více v samostatném článku.

Bude SOHO vlajkovou lodí sluneční flotily?

Evropská kosmická agentura (ESA) hodlá prodloužit misi družice SOHO do konce roku 2009. USA, Evropa a Japonsko navíc plánují vypuštění dalších družic k výzkumu naší hvězdy. Více v samostatném článku.

Přípravy sondy LRO pokročily

Přípravy americké sondy k Měsíci pokročily. Více v samostatném článku.

Chronologický přehled

  • 3.květen: start rakety Sojuz-U se zpravodajskou družicí Kosmos 2420 ze základny Pleseck.
  • 24.květen: start rakety Delta 4M+ (4,2) s meteorologickou družicí GOES-N z Mysu Canaveral.
  • 26.květen: z ponorky v Barentsově moři odstartovala raketa Štil-1N s geofyzikální družicí Kompass-2.
  • 27.květen: start nosné rakety Ariane 5 ECA s družicemi Satmex-6 a Thaicom-5.

Výhled na červen

  • 2.června (1966): sonda Surveyor 1přistála na Měsíci
  • 12.června: předpokládaný start rakety Zenit-3SL s geostacionární družicí Galaxy-16 ze Sea Launch.
  • 15.června: očekávaný start rakety Sojuz-U s družicí Resurs DK z Bajkonuru.
  • 30.června (1971): tragické přistání Sojuzu 11 – zahynuli tři kosmonauti.

Stručně z kosmonautiky v roce 2006

Adresy starších dílů (2004, 2005) zde.

Další zdroje:

www.space.com

http://ciencia.msfc.nasa.gov/

http://astro.zeto.czest.pl/

www.spacer.com

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Diskutujte on-line!
Ilustrační foto...
Drobky ve vzdálených končinách -- díl čtvrt
Ilustrační foto...
Jak mě honily fotony aneb Fotovíkend
Ilustrační foto...
Zlaté století astronomie - díl druhý
Ilustrační foto...
Region Aeolis Mensae
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691