Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zrodí se definice planety v Praze?

Možná to zní neuvěřitelně, ale astronomie nemá přesnou definici pojmu planeta. Rozdíl mezi planetou a hvězdou je celkem přesně dán ve hmotnosti, ale rozdíl mezi planetou a něčím menším (planetkou) už tak přesně dán není. Formulace přesné definice by mohla nastat v srpnu na Valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Praze.

Když bylo v roce 1930 objeveno Pluto o existenci nějakých těles za dráhou Neptunu se toho ještě příliš nevědělo a tak se Pluto zcela automaticky ocitlo na seznamu planet. Problém nastal teprve koncem minulého století, kdy se začaly hromadit objevy těles v Kuiperově pásu za dráhou Neptunu. Pluto navíc nemá příliš mnoho podobných znaků s planetami pozemského typu o těch plynných ani nemluvě. A tak se již řadu let vášnivě diskutuje o tom, zda je Pluto planetou, nebo není. Vše komplikuje fakt, že přesná definice tohoto pojmu neexistuje. Rozdíl mezi hvězdou a planetou je ve hmotnosti, ale rozdíl mezi planetou a planetkou je zcela nejasný. Navíc v posledních letech byly objeveny tělesa v Kuiperově pásu, které jsou stejně velké a možná i větší než Pluto. Situace se tak dále komplikuje.

Astronomové se shodují jen na jednom. Kdyby bylo Pluto objeveno dnes, do seznamu planet by zařazeno jistě nebylo. Ale co dělat nyní? Nechat Pluto mezi planetami z historických důvodů , a nebo jej vyškrtnout a přepsat učebnice? Nejdůležitějším úkolem je přesně definovat planetu. K tomuto úkolu Mezinárodní astronomická unie (IAU) sestavila speciální komisi. Ta má diskusi posunout z mrtvého bodu a vytvořit legitimní definici planety. Její závěry se očekávají v srpnu na Valném shromáždění IAU, které proběhne v Praze. Někteří odborníci jsou však skeptičtí a myslí si, že se nepodaří najít potřebnou shodu. Má být planeta definována pomocí hmotnosti, nebo parametrů oběžné dráhy? Situace je velmi komplikovaná a pražská jednání určitě nebudou jednoduchá. Vědci již v minulosti přišli s několika návrhy definic, nicméně žádná nebyla zrovna optimální. Ideálním řešením by byla taková definice, která by nikdy neselhala a zároveň byla jednoduchá a srozumitelná.

Ilustrační foto...

Některé dřívější návrhy:

  • Planeta je těleso, jehož hmotnost je větší než součet hmotností všech těles pohybujících se na podobné dráze. Takže Země je planeta, neboť součet všech těles na podobné dráze (Měsíc) je menší než hmotnost Země. Hmotnost Marsu je větší než hmotnost jeho měsíců. Pluto planeta není, protože jeho hmotnost je menší než hmotnost všech těles Kuiperova pásu dohromady.
  • Planeta je těleso, které má hmotnost větší než Pluto, ale menší než stačí k „hoření“ deutéria v jeho nitru a zároveň obíhá kolem tělesa, v jehož centrálních oblastech jaderné reakce probíhají. Této definice se využívá především při hledání planet mimo sluneční soustavu.

Související články:

Co je to planeta?

Problémy s Plutem (1846 – 2005)

Výročí objevení Pluta a C.W. Tombaugh

Těleso větší než Pluto má měsíček!

75 let od objevení Pluta

Doporučené odkazy:

Zdroj – space.com

Valné shromáždění IAU Praha 2006 – oficiální stránky

Oficiální stránky IAU

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
LMT-GTM a jiné velké radioteleskopy – proč a
Ilustrační foto...
Meteorické krátery v Estonsku
Ilustrační foto...
FITS snímky kométy McNaught voľne prístupné
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2004 - část F
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2000 -- díl pátý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691