Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mrkněte na ISS!

Letní obloha není tak temná jako ta zimní, což trochu kazí pozorovací podmínky. Na druhou stranu právě v tuto dobu odrážejí družice daleko nejvíce světla, takže horké letní noci jsou více než příznivé pro jejích pozorování. Tou daleko nejjasnější „družicí“ je Mezinárodní kosmická stanice.

Stále rozestavěnou Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) obývají dva astronauti. Již 1.července má ale k ISS odstartovat raketoplán Discovery, na jehož palubě bude mimo jiné po dlouhé době třetí člen posádky ISS.

Předpovědi přeletů významných družic a ISS jsou dostupné na internetu vždy několik dní dopředu. ISS na obloze rozhodně díky její velké jasnosti nepřehlédnete. Objekt se pohybuje po obloze obvykle několik desítek sekund a nebliká! Mnoho laiků si obvykle ISS splete s letadlem. Klidně se vám přitom může stát, že stanice z ničeho nic zmizne. To v žádném případě neznamená, že by se stanice někam zřítila nebo, že by na stanici zhasli světlo a šli spát. ISS pouze odráží sluneční světlo, a proto je vidět. V určitou chvíli vstupuje do zemského stínu a sluneční světlo již tolik neodráží. To se pak pozorovateli na Zemi projeví rychlým poklesem jasnosti stanice a nakonec objekt úplně zmizí.

Ilustrační foto...

ISS na oběžné dráze kolem Země.

V budoucnu bude ISS na obloze ještě jasnější, neboť ponese obří sluneční panely, které mají velkou plochu a budou tedy odrážet dosti velké množství slunečního světla.

Ilustrační foto...

V následující tabulce jsou uvedeny přelety stanice pro následující dny. V prvním sloupci je datum, ve druhém jasnost stanice. Další sloupce vždy uvádějí čas, výšku nad obzorem a směr. V prvním případě je popsáno kdy a kde se na obloze stanice objeví. Ve druhém kdy a kde bude na obloze stanice nejvýše a ve třetím kdy a kde bude přelet končit. Význam zkratek: N – sever, J – jih, W – západ. Na stránkách www.heavens-above.com naleznete přelety pro různá místa na světě. V databázi je také mnoho Českých a Slovenským měst. My jsme jako ukázku vybrali Brno (horní tabulka) a Prahu (dolní tabulka). Údaje pro ostatní místa se liší jen nepatrně. Na www.heavens-above.com si také můžete nechat zobrazit pro každý přelet mapku oblohy.

Předpovídat přelety ISS na delší dobu nelze. Stanice totiž třením o atmosféru neustále klesá a tak je zapotřebí čas od času jí pomocí motorů vytáhnout výše. Tato korekce dráhy pak má zásadní vliv na doby přeletů.

Předpovědi pro další místa naleznete na adrese www.heavens-above.com a iss.astronomy.cz.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 28
Ilustrační foto...
Alergie na měsíční prach
Ilustrační foto...
Prevence světelného znečištění ve světě
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXIX
Ilustrační foto...
STS-115: Atlantis – souhrnné informace
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691