Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kometa Barnard po 120ti letech

Při hledání planetek můžete objevit kometu. To už se mnoha hledačům či hledacím projektům stalo. Můžete také ovšem najít kometu cizí, jednou už objevenou a poté dlouho nepozorovanou.

Neznámé pohybující se těleso zachytil 1-m teleskop projektu LINEAR v Novém Mexiku zaměřeného na hledání blízkozemních asteroidů 23.června 2006. Po zveřejnění na speciální webové stránce mezinárodního centra pro sledování planetek (the NEOCP) potvrdilo několik pozorovatelů jak existenci tělesa samého, tak jeho kometární vzhled (L. Buzzi z italské observatoře ve Varese, R. Salvo z Los Molinos v Uruguay a J. Broughton z Reedy Creek v Austrálii). Už předběžný výpočet dráhy v Centrále astronomických telegramů, který provedl D. W. E. Green, ukázal, že se nebude jednat o nový objev komety, ale o návrat komety P/1889 M1 (Barnard). Výpočty dráhy posléze provedené známým odborníkem B. G. Marsdenem toto potvrzení plně potvrdily. Kometa obíhá nyní kolem Slunce po velmi výstředné dráze (e=0,95) s velkou poloosou dráhy 24 AU, se sklonem k rovině ekliptiky 31 stupňů a oběžnou dobou 120 let.

Ilustrační foto...
Kometa P/2006 M3 (Barnard) zaznamenaná 3. července 2006 expozicí 20 sekund0,57-m reflektorem Observatoře Kleť CCD kamerou SBIG ST-8 (foto: M. Tichý a M. Kiriakov)

Původně tuto kometu objevil E.E. Barnard 24.června 1889 z Lickovy observatoře v Kalifornii s pomocí 17-cm refraktoru. Kometa byla dál pozorována jak Barnardem, tak například z Francie, Říma, Mnichova, také z Vídně (R. Spitaler). S použitím těchto pozorování pro ni po několika výpočtech parabolické dráhy A. Berberich spočítal a publikoval (1889) dráhu eliptickou s uvažovanou periodou kolem 128 let.

Ilustrační foto...
Edward Emerson Barnard

Americký astronom Edward Emerson Barnard (1857-1923) jako význačný a úspěšný pozorovatel a astrofotograf objevil spoustu dvojhvězd, 17 komet, Jupiterův měsíc Amalthea a proslulou po něm pojmenovanou Barnardovu hvězdu v souhvězdí Hadonoše s velmi rychlým vlastním pohybem, jednu z nám nejbližších hvězd. Barnardovo jméno tak také této kometě P/1889 M1 = P/2006 M3 už zůstane. Koneckonců komet pojmenovaných LINEAR už je více než 160, takže ani tento objevitelský tým nemusí mrzet, spíš těšit :-)

Jana Tichá

| Zdroj: komety.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Když se řekne Thajkonaut
Ilustrační foto...
Militarizace vesmíru? Ano!
Ilustrační foto...
Chyťte si svého circlemakera!
Ilustrační foto...
HST se podíval na Mars
Ilustrační foto...
Vesmírny výťah - žiadna utópia
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691