V pondělí 31. července 2006 se na vrcholu Žalov na observatoři v
Ondřejově konalo na pozvání ředitele Astronomického ústavu AV ČR
slavnostní setkání v upomínku na první vědecké pozorování, které se na
této význačné hvězdárně uskutečnilo před sto lety pod vedením
prof. Františka Nušla a Josefa Jana Friče, jenž podle Nušlova návrhu
zkonstruoval první cirkumzenitál (přístroj pro určování zeměpisných
souřadnic pozorováním hvězd metodou stejných výšek).
Na plošině mezi historickou centrální kopulí a vilkou s pověstnýmnápisem "Z jadérka strom vyrůstá" se sešlo a sjelo na sto hostí z blízkéhoi vzdáleného okolí Ondřejova, zejména mnozí pamětníci. Hosty uvítalředitel ASÚ doc. Petr Heinzel, jenž popsal, jak k objevu zápisu opozorování došlo a připomněl úžasnou proměnu, kterou astronomie od té dobyaž dodnes prošla jak u nás tak ve světě. Shromáždění pozdravil téžpředseda Akademie věd ČR prof. Václav Pačes, který připomněl mecenášečeské vědy jako byli zejména arch. Josef Hlávka, ale i mnozí dalšípodnikatelé, mezi nimiž i bratří Fričové. Vyslovil přesvědčení, že podobnějako ve vyspělých státech světa, kde jsou dodnes mecenáši mimořádně štědříke vědě či umění, se tento ušlechtilý zvyk vrátí opět i k nám, kde mávelká většina současných českých podnikatelů k vědě opravdu hodně daleko.

Prof. Jan Palouš seznámil účastníky k programem blížícího seValného shromáždění IAU, jež se uskutečňuje v Praze již podruhé vhistorii. Poprvé před 39 lety byl při té příležitosti slavnostně uveden dochodu největší čs. dalekohled - dvoumetrový reflektor. Nyní nás čekáneméně klíčová událost - přijetí Česka do svazku Evropské jižníobservatoře. V závěru úvodní části programu promluvil Ing. Jan Vondrák okonstrukci a využití cirkumzenitálu a to detektivním pátrání, kdy přesněse ono historické pozorování na hvězdárně uskutečnilo. Josef Jan Fričtotiž uváděl časové údaje ve hvězdném čase a podle tehdejších zvyklostíastronomická data se počítala od středního poledne. První pozorování seproto odehrálo až kolem 22 h SEČ ve středu dne 1. srpna a zápis do pamětníknihy vznikl v ranních hodinách 2. srpna 1906. Na počest krásného jubileazahrál na kytaru proslulý virtuóz a příznivec astronomie prof. Štěpán Rak.

Jednotliví účastníci se pak podívali do Fričových kopulí apřilehlého astronomického muzea V. Šafaříka, dále do kopule dvoumetrovéhodalekohledu i do budovy slunečního oddělení. Plánovaná repríza pozorovánípomocí rozličných dalekohledů, přivezených účastníky odevšad, se všakbohužel neuskutečnila - celý večer bylo většinou zataženo a lehcepoprchávalo.


Atmosféru magického letního večera zaznamenával přenosový vůzČeské televize a autor této zprávy pořídil několik snímků.