Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Chandra určila nezávisle Hubblovu konstantu

Celkem šest galaktických kup bylo vybráno pro pozorování kosmickým dalekohledem Chandra. Na základě měření byla potvrzena hodnota Hubblovy konstanty a stáří vesmíru.

Ke změření konstanty bylo využito Sunyaev-Zeldovičova jevu. Fotony kosmického mikrovlnného záření interagují s elektrony v horkém plynu, který obklopuje galaktické kupy. Interakcemi získávají fotony energii a pozmění tak směr šíření mikrovlnného záření. Velikost těchto změn je závislá na hmotnosti a teplotě elektronů a na hmotnosti samotné galaktické kupy.

Ilustrační foto...

Radiové teleskopy na Zemi změřily změny kosmického mikrovlnného záření a Chandra měřila vlastnosti horkého plynu v oblasti rentgenová záření, které pomohlo určit hmotnost a vzdálenost kup.

Na základě měření byla stanovena hodnota Hubblovy konstanty na 76,9 kilometrů za sekundu za megaparsek. Po započtení všech nejistot měření, vyšlo stáří vesmíru na 12-14 miliard let. Tyto hodnoty odpovídají současným teoriím.

Hubblova konstanta je číslo, které určuje, o kolik se zvětší rychlost vzdalování vzdáleného vesmírného objektu, když jeho vzdálenost vzroste o milión parseků. Jeden parsek je vzdálenost, z níž je jedná astronomická jednotka (vzdálenost Země – Slunce) vidět pod úhlem jedné vteřiny. Jeden parsek je přibližně 3,26 světelného roku.

Hodnota konstanty, která je mimo jiné velmi důležitá při stanovení stáří vesmíru, byla již dříve určena jinými přístroji a způsoby – např. Hubblovým kosmickým dalekohledem. Nyní vědci použili k jejímu nezávislému změření kosmický dalekohled Chandra a kombinaci pozorování rentgenového a radiového záření.


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, chandra.harvard.edu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Místa astronomické vzdělanosti 1918 –1945
Ilustrační foto...
GTM zahájil zkušební provoz
Ilustrační foto...
Instantní hvězdárna: Západ Slunce 18. září
Ilustrační foto...
Když astronomové vyfotí nic
Ilustrační foto...
Souhvězdí Labuť
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691