Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars: objeveny mraky ve velkých výškách?

Planetologové objevili pomocí kosmické sondy Mars Express doposud nejvýše položené mraky ve sluneční soustavě. Oblačnost se nachází v řídké atmosféře Marsu ve výšce až 100 km.

Vědci z ESA objevili doposud nejvýše položené mraky v celé sluneční soustavě. Pomocí přístroje SPICAM na palubě evropské sondy Mars Express zkoumají vědci jak pracuje zdejší atmosféra. Díky nejnovějším pozorováním v ultrafialové a infračervené oblasti spektra byla objevena řídká vrstva mraků ve výšce mezi 80 až 100 kilometry nad povrchem Marsu. Tato oblačnost se s největší pravděpodobností skládá z oxidu uhličitého.

Mars Express pozoroval z oběžné dráhy hvězdy nad obzorem planety. Výskyt atmosféry se pak projeví zeslabením svitu hvězdy. Na základě těchto měření byly objeveny první stopy oblačnosti ve výšce až 100 kilometrů nad povrchem rudé planety. Vědci si jsou svým objevem jistí a to i přesto, že stopy mraků byly v takovýchto výškách zaznamenány jen v jednom procentu z celkového počtu asi 600 pozorování.

Ilustrační foto...

Mraky na Marsu zachycené sondou Mars Pathfinder v srpnu roku 1997 asi 30° nad obzorem před východem Slunce.

„ Pokud by jste chtěli vidět tyto mraky z povrchu Marsu, museli by jste pravděpodobně čekat až do západu Slunce,“ říká Franck Montmessin z Service d'Aeronomie du CNRS, Verrières-le-Buisson, Francie. Mraky jsou natolik slabé, že je lze z povrchu spatřit nejspíše pouze při západu Slunce, kdy odrážejí sluneční světlo proti temné noční obloze. V té podobě se chovají podobně jako mezosférické mraky na Zemi. Ty se na naší planetě nacházejí ve výšce asi 80 kilometrů, kde je hustota atmosféry podobná jako na Marsu ve výšce 35 km.

Ve výšce okolo 90 až 100 kilometrů nad povrchem Marsu je teplota asi -193°C. Z tohoto důvodu mraky neobsahují vodu, ale skládají se oxidu uhličitého. A kde je původ těchto mraků? Přístroj SPICAM na sondě Mars Express odhalil již dříve neznámou populaci nepatrných prachových zrn ve výšce asi 60 km nad povrchem. Právě tyto částice mohou být spolu s krystaly oxidu uhličitého centrem zárodků vysoce položených mraků. Prachové částice se mohly do horních vrstev atmosféry dostat buď větrem z povrchových útvarů, nebo se může jednat i prach z trosek meteorů, které končí svou pouť vesmírem v atmosféře rudé planety.

Výzkum atmosféry je velmi důležitý pro plánování budoucích sond, které mají na povrchu planety přistát a také při plánování manévrů „aerobraking“, což je brzdění sondy o atmosféru. Tohoto manévru využívá nyní sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), která již brzy zahájí výzkum Marsu z oběžné dráhy.


Zdroj: ESA

Petr Kubala

| Zdroj: ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Historie dobývání Měsíce III (1967 – 1970)
Ilustrační foto...
NASA prodloužil pobyt Atlantisu u ISS
Ilustrační foto...
Obloha nad digitálním foťákem -- dokončení
Ilustrační foto...
Měsíc v nejlepší společnosti
Ilustrační foto...
Astronomický víkend v Ostravě
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691