Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kde lze spočítat přelety družic

Na nočním nebi můžete kromě nebeských těles pozorovat i přelety družic. Královnou v tomto ohledu je Mezinárodní kosmická stanice (ISS), která každým rozšířením zvyšuje svou jasnost. Jak si přelety nejen ISS najít i pro místo svého bydliště najdete právě zde.Přelety ISS

Praha | Brno | Ostrava| České Budějovice| Liberec| Karlovy Vary| Olomouc |Frýdek-Místek| Opava| Pardubice| Plzeň| Hradec Králové| Ústí nad Labem| Valašské Meziříčí| Bratislava

Aktuální pozice ISS

Ilustrační foto...

Aktuální pozice ISS

Ilustrační foto...

Aktuální pozice ISS – kliknutím na obrázek získáte větší rozlišení


Přelety jiných družic

Genesis 1 – model nafukovacího hotelu

Přelety pro: Praha | Plzeň | Brno | Ostrava


Genesis 2 – model nafukovacího hotelu

Přelety pro: Praha | Plzeň | Brno | Ostrava


Iridium - záblesky

Družíce sítě Iridium jsou velmi zajímavým objektem k pozorování. Jejích antény totiž velmi dobře odrážejí sluneční světlo a družice tak „hází prasátka“ a v mnoha případech jsou mnohem jasnější než ISS. Předpověď pro pozorovací místo musí být ale velmi přesná. I několik kilometrů totiž u záblesků Iridií hraje roli. Přelet si proto pro své místo najděte podle postupu uvedeného níže. Hledat můžete předpověď na 24 hodin - Iridium Flares - next 24 hrs i delší dobu.


Přelety všech družic pro dnešní noc do 4,5 mag

Přelety pro: Praha | Plzeň | Brno | OstravaJak si najít přelet pro své město?

Návod je sepsán pro hledání přeletů Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Nalezení přeletu pro jinou družici je shodné až na bod č. 5, kde místo ISS kliknete na název požadované družice (Genesis, Envisat, Iridium,...). Pokud vám nabídka satelitů nestačí, klikněte na Select a satellite from the database a najděte si satelit, který vás zajímá. Využít lze také Daily predictions for all satellites brighter than magnitude:, kde vám systém vypíše přelety všech satelitů do jasnosti 3,5; 4,0 a 4,5 mag během dnešní noci.

Někomu se možná bude tento článek zdát jako triviální a zbytečný, ale na druhou stranu mnoho naších čtenářů, kteří neumí anglicky, nebo z internetem teprve začínají, následující řádky uvítá. Poradíme vám jak najít přelet ISS pro vaše město a to ať už bydlíte kdekoliv. Jednou z možností, kterou máte je využít stránky heavens-above.com. Zde najdete nejen aktuální polohu ISS, ale také přelety významných družic a mnoho dalšího. My se nyní soustředíme právě na hledání přeletů Mezinárodní kosmické stanice (ISS).


1. Otevřete stránku www.heavens-above.com. Obrázek Země na této stránce zobrazuje aktuální polohu ISS. To nás ovšem nyní nezajímá. Níže na stránce naleznete slovo „Select“ – klikněte na něj.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

2. Zobrazí se vám nabídka všech států světa. Na tuto stránku se můžete také dostat přímým odkazem: www.heavens-above.com/countries.asp. Pro ukázku nalezneme přelet pro Opavu. Takže vybereme nejdříve Czech Republic.

Ilustrační foto...

3. Na další stránce je třeba zadat název vašeho města. V databázi je velké množství českých a slovenským měst a vesnic. Zkuste proto nejdříve vaše město či vesnici a pokud ho systém nenajde, zkuste nějaké větší město ve vašem okolí. Časy přeletů se liší jen nepatrně – pro území o rozloze Česka jsou rozdíly jen v řádů desítek sekund.

Ilustrační foto...

4. Pokud systém nalezl vaše město, zobrazí se podobná stránka. Poté klikněte na název města. Pro zajímavost: pod slovem „neighbours“ naleznete města a vesnice ve vašem okolí.

Ilustrační foto...

5. Na následující stránce si můžete vybrat nejen přelety ISS, ale třeba i záblesky družic Iridium, které házejí velmi jasná „prasátka“ k Zemi apod. Nás nyní zajímá ISS, takže vybereme z nabídky ji. Klikneme tedy na ISS.

Ilustrační foto...

6. Hurá! Máte hotovo. Systém vygeneroval tabulku přeletů ISS. Pokud najdete na této stránce něco jiného, než ukazuje náš obrázek níže, pak to s největší pravděpodobností znamená, že v nejbližších dnech nejsou hlášeny žádné přelety ISS, a nebo jsou ve dne, kdy stanice stejně není vidět!

Ilustrační foto...Vysvětlivky

Teď si popíšeme co znamenají ty zobrazené údaje. Nad tabulkou jsou zaznamenány údaje o vašem pozorovacím místě (název, zeměpisné souřadnice), čase a periodě pro které jsou údaje vygenerovány. V tabulce pod tím jsou uvedeny přelety. Všechny údaje jsou v čase pro dané pozorovací místo, takže není důvod nic přepočítávat a to ani v době letního času! V prvním sloupci je uvedeno datum (date) přeletu. Druhý sloupec (mag) udává jasnost stanice. Čím nižší je toto číslo, tím jasnější bude ISS v té chvíli. Ideální je záporná hodnota. Další tři sloupce udávají časové údaje přeletu: začátek (starts), maximální elevace – kdy bude ISS nejvýše nad obzorem (max. altitude) a konec přeletu (ends). Tyto sloupce jsou rozděleny ještě na další tři sloupečky. V prvním je uveden čas (time), ve druhém výška nad obzorem (alt.) ve stupních. Tento údaj je zvláště důležitý pro maximální elevaci (max. altitude), protože udává maximální výšku stanice nad obzorem. Pokud bude číslo nízké (do 20°), pak je přelet především ve městě, kde vadí domy, stromy apod. trochu obtížně pozorovatelný. V posledním třetím sloupečku je uvedena světová strana, kde přelet začíná, kulminuje, nebo končí. Význam zkratek: východ (E), západ (W), jih (S) a sever (N). Platí i příslušné kombinace – SSE = jiho jiho východ apod.

Ilustrační foto...

Tabulky přeletů pro ostatní družice jsou založeny na stejném principu. Pokud kliknete na datum (date) zobrazí se vám dráha ISS na obloze během daného přeletu.


K pozorování ISS nepotřebujete vůbec nic. Vadit vám nemusí dokonce ani městská přesvětlená obloha. ISS poznáte jako pohybující se žlutou tečku, která nebliká (neplést s letadly !). Občas se může stát, že se stanice z ničeho nic ztratí. To je způsobeno tím, že zrovna vstoupila do zemského stínu.


Jasné nebe a šťastný lov!


Petr Kubala

| Zdroj: heavens-above.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stručně z kosmonautiky XXIV
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Žeň objevů 1994
Ilustrační foto...
Roční statistika projektu HOP
Ilustrační foto...
Kopanec od ATV
Ilustrační foto...
O sobotním dění nad Třešňovou ulicí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691