Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-116: Discovery – souhrnné informace

Rozcestník: STS-116 na stránkách IAN * Plán letu a online přenosy * Předstartovní operace * Úkoly a cíle mise * Posádka * Odkazy

Ilustrační foto...


Předstartovní operace

Neděle 10.prosince: 30% procentní šance na dobré počasí se během noci přeměnila na 70% šanci, předpovědi meteorologů se tak nenaplnily a Discovery ve 2:47 SEČ odstartoval na druhý pokus na misi STS-116. Další informace v průběžném zpravodajství.

Sobota 9.prosince (18:56) - NASA rozhodl, že se v noci na zítřek pokusí o start raketoplánu Discovery. Start je naplánován na 2:47 SEČ!

Sobota 9.prosince (17:30): NASA zatím nezačal s plněním ET a zvažuje odklad startu. Nádrže se musí začít plnit nejpozději v 18:30 našeho času. Ve stejnou dobu se také sejde vedení NASA a rozhodne co dál. Pravděpodobnost startu v noci na zítřek je minimální. Počasí vypadá špatně – jen 30% šance na start.

Sobota 9.prosince - krátce před 11. hodinou našeho času začalo opět odpočítávání do startu Discovery v čase T-11 hodin. Discovery má odstartovat ve 2:47 našeho času, ale počasí moc dobře nevypadá.

Pátek 8.prosince - Nový termín pokusu o start raketoplánu Discovery (STS-116) je neděle ve 2:47 našeho času (tedy v noci ze soboty na neděli). Vzhledem k tomu, že předpověď počasí je ještě horší než byla dnes, nechápeme, co tím NASA sleduje.

Pátek 8.prosince - NASA z důvodů nízké oblačnosti odložila start raketoplánu Discovery. Pracovníci zastavili odpočítávání v čase T-5 minut a čekali do posledních sekund startovacího okna – marně. Podrobnosti v záznamu našeho online přenosu.

7.prosince (21:00) – počasí dává jen 40% šanci na start. Odpočítávání přesto pokračuje. Držte palce, třeba to vyjde! Byl by to téměř historický úspěch – na poprvé startují jen Rusové :-)

6.prosince: Přípravy ke startu zatím poznamenalo několik menších problémů, které NASA v současné době řeší. Především došlo ke krátkému přepětí na vypuštěcím zařízení. Také počasí už nevypadá tak dobře - 40% šance na start!

5.prosince: Podle astro.zeto.czest.pl je pravděpodobnost dobrého počasí v pátek 80%. V další dny pak mnohem méně. Díky korekci dráhy ISS Progressem se změnil čas startu Discovery, ale jen o 2 sekundy.

5.prosince: Dnes v 5 ráno našeho času začalo odpočítávání do startu raketoplánu Discovery v čase T-43 hodin. Progress v noci na dnešek na podruhé úspěšně vytáhl ISS na vyšší oběžnou dráhu!

Odpočítávání ke startu má na Mysu Canaveral začít v úterý v 5 ráno našeho času v T-43 hodin. To ovšem neznamená, že raketoplán odstartuje o 43 hodin později! Toto odpočítávání slouží k uskutečnění předstartovních operací a mnohokrát se zastavuje. Nejdéle se hodiny zastaví dokonce až na půldne!

Na přelomu listopadu a prosince přišla první komplikace mise STS-116. Ruská nákladní loď Progress 23 měla vyzvednout Mezinárodní kosmickou stanici na vyšší oběžnou dráhu. Manévr měl trvat 18 minut a 22 sekund, ale motory Progressu vypnuly už po několika desítkách sekund. Později se ukázalo, že příčinou byl software. Ten totiž tak trochu pozapomněl, že se stanice rozrostla o další část (nosník se slunečními panely) a že tudíž těžiště celého komplexu leží někde jinde. Původní zpráva o tom, že neuskutečněný manévr ohrozí start Discovery se nepotvrdila. Raketoplán tak může odstartovat.

Přípravy Discovery ke startu v montážní hale VAB a přeprava na startovací rampu – více v samostatném článku zde.

Ilustrační foto...

Discovery na startovací rampě. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Úkoly a cíle mise STS-116

Nynější start raketoplánu bude prvním nočním startem po nehodě Columbie v roce 2003. NASA totiž po katastrofě nařídila dva starty za denního světla, aby bylo možné zjistit, zda učiněná opatření a úpravy jsou dostačující. Hned první start ukázal, že opatření dostačující nebyla. Z toho důvodů se podmínka nočního startu posunula až do předešlé mise STS-115. Mise STS-116 má čtyři hlavní úkoly. Tím prvním je dopravit a instalovat na ISS další část příčného nosníku. Část ITS-P3/P4 se slunečními panely dopravil již v září Atlantis. Nyní bude dopravena další část s označením ITS-P5. Tento segment je mnohem menší, než P3/P4 a bude sloužit k oddělení části P3/P4 a P6. Část P6 už na ISS je, ale nachází se na jiném místě a později bude přemístěna na správné místo. Část nosníku P5 je jakýmsi technickým řešením problému. Sluneční panely P4 a P6 nesmí být příliš blízko sebe. Aby se tohohle zaručilo, musela by být část P3/P4, kterou dopravil Atlantis, o něco delší. Jenomže to by se nevlezla do nákladového prostoru raketoplánu. Řešením je tak část P5.

Ilustrační foto...

Schéma nosníku a umístění jednotlivých částí

Druhým úkolem mise STS-116 je dopravit na ISS zásoby nutné k dalšímu rozšíření stanice. K přepravě bude využit modul SpaceHab-SM.

Třetím úkolem mise je dopravit na stanici nového člena posádky. Američanka Sunita Lyn Williams nahradí Němce Thomase Reitera. Ten je na palubě ISS od července, kdy ho tam dopravil Discovery v rámci STS-121.

Čtvrtým úkolem pak budou tradiční výstupy do kosmu. Při misi STS-116 jsou naplánovány celkem tři. Během nich bude pokračovat rozšiřování stanice. STS-116 je jubilejní dvacátou misí raketoplánu k ISS.

Posádka

Ilustrační foto...

Posádka STS-116 z leva: Mark Polansky, William Oefelein, Nicholas Patrick, Robert Curbeam, Christer Fuglesang, Joan Higginbotham a Sunita Williams.Pro zvětšení klikněte na obrázek.
 • Mark Polansky (*1956) – velitel, 1 let
 • William Oefelein (*1965) – pilot, 0 letů
 • Robert Curbeam (*1962) – specialista, 2 lety
 • Joan Higginbotham (*1964) – specialista, 0 letů
 • Nicholas Patrick (*1964) – specialista, 0 letů
 • Christer Fuglesang (*1957) – specialista, 0 letů – Švéd, Evropská kosmická agentura
 • Sunita Williams (*1965) – členka posádky ISS, 0 letů ; zpět na Zemi poletí nynější člen posádky Thomas Reiter.

Poznámka: v závorce je uveden rok narození, počet startů nezahrnuje současnou misi STS-116.

Ilustrační foto...

Posádka STS-116 Discovery

Jak je patrné, do vesmíru se tentokrát vydá poměrně nezkušená posádka. Dvakrát do vesmíru letěl pouze Robert Curbeam (v raketoplánu v letech 1997 a 2001). Jednu misi má za sebou velitel Mark Polansky. Pro ostatní členy posádky se bude jednat o premiéru. V posádce je také švédský astronaut Christer Fuglesang. Při návratu od ISS tak na palubě budou hned dva Evropané. Z ISS se totiž bude vracet Němec Thomas Reiter.


Rozcestník: STS-116 na stránkách IAN

Zde vám přinášíme soupis všech článků, které se týkají mise STS-116 a vyšly v IAN:


Plán letu a online přenosy

Plán letu STS-116 (časy jsou pouze orientační a budou se zpřesňovat). Poslední aktualizace letového plánu: 10.prosince, 3:50

 • Start: 10.prosince, 2:48
 • Přílet k ISS: 11.prosince, 23:08
 • První výstup do kosmu (EVA-1): 12.prosince, od 21:43
 • Druhý výstup do kosmu (EVA-2): 14.prosince, od 21:13
 • Třetí výstup do kosmu (EVA-3): 16.prosince, od 20:43
 • Čtvrtý výstup do kosmu (EVA-4): 18.prosince, od 19:47
 • Odlet od ISS: 19.prosince, ve 23:09
 • Vypuštění minidružice MEPSI: 22.prosince, 1:06
 • Vypuštění minidružice RAFT: 21.prosince, 19:19
 • Vypuštění dvou minidružic ANDE: 22.prosince, 21:55
 • Přistání: 22.prosince, ve 21:55

Plánované online přenosy v IAN:

Ilustrační foto...

Začátky online přenosů jsou pouze orientační a závisí na skutečném čase dané události. Poslední aktualizace:

 • Online přenos z přistání: 22.prosince, od 19:30

Kromě online přenosů připravujeme také průběžné zpravodajství!


Odkazy


Petr Kubala

| Zdroj: viz odkazy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Modul Columbus - evropská kosmická laboratoř
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 2
Ilustrační foto...
Na večerní obloze září jasná kometa!
Ilustrační foto...
Vzkaz pro kulovou hvězdokupu
Ilustrační foto...
Léto na konci vesmíru!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691