Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XXVII

...anebo ohlédnutí za listopadem v kosmonautice: MGS se už neozve * Ulysses opět nad póly Slunce * MRO zahájil primární část mise * Roseta míří k Marsu * Discovery se připravuje ke startu * Rovery oslavily jubileum * Bude další kosmickou velmocí Indie? * Velká bouře na jižním pólu Saturnu * Posádka ISS vystoupila do kosmu

MGS se už neozve

V průběhu listopadu jsme vás informovali o náhlém konci sondy Mars Global Surveyor (MGS). NASA už pomalu vzdává pokusy o navázání spojení, které se sondou ztratila počátkem listopadu. Snahy pořídit fotografii MGS prostřednictví kolegy – sondy MRO a navázat kontakt přes rover z povrchu, byly neúspěšné. Související články:

Ulysses opět nad póly Slunce

Americko-evropská sonda Ulysses se 17.listopadu potřetí vrátila nad jižní pól Slunce. Sklon dráhy Ulysses vůči rovině ekliptiky činí 79°. To sondě umožňuje přelétat každých 6 let nad póly naší mateřské hvězdy. První takový přelet nastal v roce 1994 (jižní pól) a 1995 (severní pól). Tyto přelety proběhly v době slunečního minima. Opačná situace byla při přeletech v letech 2000 a 2001, kdy bylo maximum sluneční aktivity. Současný přelet proběhl tak opět v době minima. Nad severní pól Slunce by se měla sonda dostat příští rok. Podrobnosti na stránkách projektu.

Ilustrační foto...

Sonda Ulysses

MRO zahájil primární část mise

Dne 7.listopadu začala primární část mise sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), která má trvat minimálně dva roky. MRO odstartoval 12. srpna 2005 pomocí nosné rakety Atlas 5 a na oběžnou dráhu Marsu byla sonda navedena 10.března letošního roku.

Roseta míří k Marsu

Evropská sonda Roseta se připravuje na průlet okolo Marsu, který má proběhnout v únoru 2007. Vědci tak musejí ještě uskutečnit několik drobných korekcí dráhy a vyzkoušet všechna zařízení. Hlavním cílem průletu okolo rudé planety je využití její gravitace k další cestě. Přesto budou od počátku nového roku do konce března probíhat i cenná vědecká pozorování. Vždyť Roseta se k Marsu přiblíží na pouhých 250 km a to by byl skutečně hřích nevyužít. Kromě toho by se měla sonda podívat počátkem roku svou kamerou na planetku (21) Lutetia a do záběru se snad dostanou i dva měsíce Marsu – Phobos a Deimos. V květnu 2014 přiletí Roseta k hlavnímu cíli – kometě Churyumov-Gerasimenko a usadí se na její oběžné dráze. Bude to první umělá družice komety. V listopadu 2014 na kometě přistane modul Philae. Zdroj: ESA.

Ilustrační foto...

Kosmická sonda Roseta

Rovery oslavily jubileum

Oba rovery oslavily kulaté jubileum. Na povrchu Marsu pracují už 1000 solů, tedy marsovských dní. V případě Spiritu nastalo výročí už 26.října, zatímco dvojče Opportunity oslavil kulatiny 16.listopadu. Primární část mise obou robotů přitom trvala jen 90 dní! Podrobnosti v samostatném článku.

Bude další kosmickou velmocí Indie?

Zatím pouze tři země dokázaly vlastními silami vyslat člověka do vesmíru. První byl Sovětský svaz (dnes Rusko), druhým byly USA a nedávno třetím a zatím posledním Čína. Své plány budoucího kosmického programu nyní zveřejnila Indie, která mimo jiné počítá i s pilotovaným letem v roce 2014. Podrobnosti v samostatném článku.

Velká bouře na jižním pólu Saturnu

Sonda Cassini zaznamenala v jižních oblastech Saturnu bouři, která se vymyká dosavadním představám o bouřích v atmosférách obřích plynných planet. Podrobnosti v samostatném článku.

Discovery se připravuje ke startu

Americký raketoplán Discovery se připravuje ke startu v rámci mise STS-116 k Mezinárodní kosmické stanici. Start je naplánován na 8.prosince ráno našeho času. Podrobnosti v samostatném článku.

Ilustrační foto...

Posádka STS-116 při příletu na Floridu 3.prosince

Posádka ISS vystoupila do kosmu

Dva členové posádky Mezinárodní kosmické stanice (ISS) vystoupili ve čtvrtek 23.listopadu do volného kosmu. Úkolem byla nejen obsluha vědeckých experimentů a pokračování v budování mezinárodní stanice, ale jeden z astronautů si zahrál golf. Podrobnosti v samostatném článku.

Progress nevytáhl ISS

Ruská nákladní loď Progress 23 měla počátkem prosince vyzvednout Mezinárodní kosmickou stanici na vyšší oběžnou dráhu. Manévr měl trvat 18 minut a 22 sekund, ale motory Progressu vypnuly už po několika desítkách sekund. Později se ukázalo, že příčinou byl software. Ten totiž tak trochu pozapomněl, že se stanice rozrostla o další část (nosník se slunečními panely) a že tudíž těžiště celého komplexu leží někde jinde. Manévr byl 4.prosince úspěšně zopakován.


Chronologický přehled

 • 4.listopadu: ze základny Vandenberg AFB odstartovala raketa Delta 4M s vojenskou družicí DMSP-5D3-F17.
 • 8.listopadu: z kosmodromu Bajkonur odstartovala ruská nosná raketa Proton-M s geostacionární komunikační družicí ARABSAT 4B.
 • 9.listopadu: raketoplán Discovery (STS-116) byl přepraven na startovací rampu.
 • 17.listopadu: z Mysu Canaveral odstartovala nosná raketa Delta 2 (7925) s navigační družicí GPS 2R-M3
 • 23.listopadu: dva členové posádky ISS vystoupili do volného kosmu.

Výhled na prosinec

 • 8.prosince – z čínského kosmodromu Xichang má odstartovat raketa CZ-3A s geostacionární meteorologickou družicí Feng Yun 2D.
 • 8.prosince – předpokládaný start nosné rakety Ariane 5 ECA s družicemi WildBlue 1 a AMC-18 z evropského kosmodromu Kourou.
 • 8.prosince – očekávaný start raketoplánu Discovery (STS-116) k ISS.
 • 11.prosince – očekávaný start rakety Proton-M z kosmodromu Bajkonur z telekomunikační družicí Measat-3.
 • 16.prosince – předpokládaný start japonské rakety RN H-2A (204) kosmodromu Yoshinobu z technologickou družicí Kiku-8 (ETS-8).
 • 21.prosince – očekávaný start rakety Sojuz 2-1b/Fregat z kosmodromu Bajkonur z kosmickým dalekohledem COROT.
 • 25.prosince – z Bajkonuru má odstartovat raketa Proton-K/DM-3 z třemi navigačními družicemi typu Uragan-M.

U některých dalších startů a událostí zatím nebyl stanoven přesný termín. Ve výhledu na další měsíc také z důvodů přehlednosti neuvádíme starty vojenských satelitů. Zdroj: Loty kosmiczne


Stručně z kosmonautiky v roce 2006

Adresy starších dílů (2004 - 2006) naleznete zde.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hubble objevil záhadný objekt
Ilustrační foto...
Hvězdárna barona Krause má planetku
Ilustrační foto...
Budoucnost radarových měření
Ilustrační foto...
2147 satelitů v následujícím desetiletí
Ilustrační foto...
Krása
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691