Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tanec planet

V těchto dnech si můžeme večerní procházku okořenit pozorováním několika jasných planet. Nejjasnější z nich je Venuše a okem jsou vidět rovněž Merkur, Jupiter a Saturn.

Jasnost Venuše dosahuje – 4 mag, díky čemuž je večerní obloze nepřehlédnutelná. Spatřit ji můžete po západu Slunce nad jihozápadním obzorem. V neděli 4. února zapadne Venuše krátce před sedmou hodinou večer, celé dvě hodiny po Slunci. Nejlepší pozorovací podmínky nastanou půl hodiny po západu Slunce, kdy již při pohledu menším dalekohledem uvidíte jasný kotouček planety jevící fázi podobně jako Měsíc. Současná fáze Venuše je ubývající srpek. Díky svojí jasnosti a výskytu nízko nad obzorem je Venuše mnohdy mylně považována za UFO.

Ilustrační foto...
Zapadající Venuše. Foto Martin Gembec...

Venuše se podobá naší Zemi. Podmínky na jejím povrchu jsou však pozemskému životu naprosto nevyhovující. Kromě vysoké teploty a tlaku je planeta obklopena hustou, nepropustnou atmosférou, která vytváří nevídaně silný skleníkový efekt. Její vlastnosti, tolik odlišné od pozemských, přitahují zvědavost vědců a tudíž byla Venuše v minulosti cílem mnoha kosmických sond. V současné době jí zkoumá evropská Venus Express.

Ilustrační foto...

Nepropustná atmosféra Venuše

Večer v úterý 6. února se na obloze k Venuši přiblíží další planeta, Uran. Úhlová vzdálenost mezi oběma tělesy bude jen necelé dva stupně. Na pozorování Uranu ovšem potřebujete alespoň triedr. Blízko Venuše se nachází také Merkur. Vzhledem k tomu, že obíhá okolo Slunce blíž než Venuše, pozorujeme ho i na obloze blíže ke Slunci a zapadá tedy před Venuší. Je mnohem méně jasný než ona a pokud ho chcete spatřit, doporučujeme návštěvu blízké hvězdárny. (Seznam astronomických institucí naleznete na adrese http://mapa.hvezdarna.cz).

Po celou noc je pozorovatelná planeta Saturn. Nachází se v souhvězdí Lva a jeho prstence spatříte již triedrem. Z jasných planet pozorovatelných pouhým okem lze spatřit i Jupiter, ten však vychází až nad ránem. I v malém dalekohledu spatříte jeho čtyři největší měsíce, během noci si můžete všimnout změn v jejich poloze vůči disku planety. Ve větším dalekohledu se pak můžete při troše štěstí pokochat známou Velkou rudou skvrnou, která je největším atmosférickým úkazem ve Sluneční soustavě.

Podrobnou mapu oblohy, včetně východů a západů planet, naleznete na http://obloha.ian.cz.

Redakce IAN

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Cassini - Titan: Blízký průlet
Ilustrační foto...
Meteorologické družice - současnost a blízká
Ilustrační foto...
Xena vs. Pluto
Ilustrační foto...
Geovycházky 15
Ilustrační foto...
Černé divadlo
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691