Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zákryt Saturnu Měsícem

V pátek 2. března se na ranní obloze odehrál pozoruhodný úkaz: zákryt Saturnu Měsícem. Vzhledem k tomu, že zákryt proběhl kolem půl čtvrté ráno a počasí v celé republice bylo dost nejisté, zřejmě jej u nás nepozorovaly davy lidí. Navzdory mrakům, které se proháněly po brněnské obloze, jsme se s týmem nadšených studentů astrofyziky vydali na hvězdárnu. S sebou jsme vzali výbavu v podobě webkamer a digitální zrcadlovky Canon EOS 350D.

Co to vůbec zákryt je a jak vzniká? Měsíc se na obloze pohybuje — oproti ostatním vesmírným tělesům — velmi rychle. Za necelý měsíc stihne „oběhnout” kruh kolem dokola celé oblohy. Jelikož obíhá kolem Země téměř ve stejné rovině, jako obíhají planety kolem Slunce, všechny planety i Měsíc se na obloze pohybují v okolí pomyslné kružnice, kterou nazýváme ekliptika. Na aktuální mapě oblohy je ekliptika znázorněna přerušovanou čarou.

Občas se tedy stane, že náš vesmírný soused na své pouti oblohou potká jednu z planet a na chvíli ji zakryje. Tato chvíle trvá nejvýše zhruba hodinu — tolik totiž trvá Měsíci přesunout se na obloze o celý svůj průměr. A tak se také stalo v pátek.

Já jsem se uvelebil v kopuli u čočkového dalekohledu 200/3000 mm a připojil zrcadlovku do primárního ohniska. Bohužel Matúš Kocka u druhého dalekohledu s webkamerou neměl mnoho štěstí, ale můžete si alespoň prohlédnout obrázky z foťáku. První dva snímky jsou z doby 40, respektive 21 minut před zákrytem. Tehdy jsem ještě měl dost času a baterky, takže jsem pořídil mozaiku celého Měsíce. Pozorování již v tu dobu trochu rušila vysoká oblačnost.

Ilustrační foto...
Obr.: 40 minut před zákrytem
Ilustrační foto...
Obr.: 22 minut před zákrytem

Druhá dvojice fotek je z doby 14, resp. 6 minut před zákrytem. Na snímcích je vidět, že počasí se řídilo přesně podle Murphyho zákonů — totiž zhoršovalo se. Saturn jsem ještě v tuto dobu exponoval zvlášť a snímky jsou tak složeny z různých expozic, aby slabší Saturn vedle jasného Měsíce lépe vynikl.

Ilustrační foto...
Obr.: 14 minut před zákrytem
Ilustrační foto...
Obr.: 6 minut před zákrytem

Těsně před prvním „kontaktem” se přihnalo už opravdu ošklivé mlíko a tomu odpovídá i kvalita fotek. :( Na druhou stranu kontrast byl tak nízký, že nebylo potřeba pořizovat zvlášť expozici pro Měsíc a zvlášť pro Saturn. Ostatně na to už nebyl ani čas, ani místo na kartě. Samotný zákryt jsem snímal v intervalech cca. 10 vteřin a můžete si jej prohlédnout níže (kliknutím zobrazíte větší obrázek). Uvedené časy jsou v SEČ.

Ilustrační foto...Ilustrační foto...Ilustrační foto...Ilustrační foto...Ilustrační foto...Ilustrační foto...Ilustrační foto...Ilustrační foto...Ilustrační foto...Ilustrační foto...

Nakonec ale můžeme být rádi alespoň za to, co jsme viděli, protože krátce poté se zatáhlo úplně. Nezbývá než těšit se na večer 22. května, kdy proběhne repríza. Doufám, že v květnu budeme úspěšnější, protože na další zákryt Saturnu Měsícem si budeme muset počkat až do roku 2025. :)

Na závěr jako bonus přidávám koláž z fotografií. Můžete celkem logicky namítnout, že obrázek mlží, protože „v pohybu” na něm je Saturn, ne Měsíc, ale koneckonců, pohyb je přece relativní. ;)

Ilustrační foto...
Obr.: Tak jde čas...

Pavel Karas

| Zdroj: http://denik.astronomy.cz/ IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vrchol nevkusu nebo zasloužená pocta?
Ilustrační foto...
Jaká byla Kopalova Litomyšl?
Ilustrační foto...
Jak Ježíšek nakupuje větší dalekohled?
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2004 - díl C
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Vlasy Bereniky (Coma Berenices), zkr.
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691