Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Když se rodí Slunce

Vědecký tým z University of Colorado pozoroval vznikající hvězdu v Orlí mlhovině (M16), která se nachází v souhvězdí Hada asi 2,2 kpc od Země.

Ve zdejší otevřené hvězdokupě nalézáme obrovské množství rodících se hvězd. Jedna ze vznikajících hvězd se velmi podobá Slunci. Tento zárodek byl pozorován pomocí rentgenové kosmické observatoře Chandra. Vznikající hvězda s označením E42 má prakticky stejnou hmotnost jako naše Slunce.

Ilustrační foto...
Obr.: Sloupy stvoření v Orlí mlhovině. Snímek vznikl kombinací fotografií z Hubblova dalekohledu a Chandry. Na fotografii níže uvidíte samostatnou fotografii z Chandry.

Nejnovější snímek vznikl kombinací fotografií z Chandry a Hubblova kosmického dalekohledu a zachycuje část Orlí mlhoviny s označením „Sloupy zrození“. Název je příhodný, neboť právě zde pozorujeme rodící se nové hvězdy. E 42 je jedním ze 73 zárodků, které v roce 1996 objevil v této oblasti Hubblův kosmický dalekohled. Jen asi 4 objekty mají dostatečnou hmotnost na to, aby se z nich staly hvězdy. „Čtyři prahvězdy identifikované na okraji sloupů jsou pravděpodobně nejmladší hvězdy, které byly kdy pozorovány,“ říká astronom Jeffrey Linsky.

Ilustrační foto...
Obr.: Sloupy stvoření na snímku z kosmické observatoře Chandra.

Linsky a jeho kolegové se při současném výzkumu observatoří Chandra zaměřili celou Orlí mlhovinu a sledovali více než 1100 již opravdových hvězd. E42 a další tři zárodky budoucích hvězd ještě nedospěly do takového stádia vývoje, aby vyzařovaly v oblasti rentgenového záření.

Naše Slunce vzniklo před 4,6 miliardami let z mračna, tvořeného plynem a prachem. Mračno začalo rotovat. Impulsem bylo vzplanutí jedné, nebo více blízkých supernov. Sloupy stvoření se velmi podobají regionu, ve kterém kdysi vzniklo naše Slunce. Právě proto je tato studie pro astronomy velmi důležitá a umožňuje jim pochopit první okamžiky v životě naší mateřské hvězdy. Astronomové z Francie také zaznamenali ve Sloupech stvoření pozůstatek po vzplanutí supernovy, ke kterému mělo dojít asi před 6 000 lety.

Ilustrační foto...
Obr.: Celkový pohled na Orlí mlhovinu a výsek zkoumané oblasti

Rentgenová kosmická observatoř Chandra byla vypuštěna z paluby raketoplánu v červenci 1999 a jejím cílem je studium původu a vývoje vesmíru.

Petr Kubala

| Zdroj: chandra.harvard.edu, solarsystem.nasa.gov  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Úplné zatmění Měsíce 3. / 4. března 2007
Ilustrační foto...
Z Večernice Jitřenka
Ilustrační foto...
Těžký život astronoma
Ilustrační foto...
Stometrová sova
Ilustrační foto...
Stardust dostal ťafku
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691