Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

ČR pod vrstvou prachu

Včera v odpoledních hodinách přecházela přes naše území teplá fronta, za níž k nám pronikl i prach, jehož původ se zdá být nad Ukrajinou. Fronta poté postupovala směrem od severovýchodu a přinesla poměrně výrazné srážky, které měly místy „špinavé“ nebo nažloutlé zabarvení.

Dnes tato fronta ovlivňovala ještě především jižní části našeho území a za ní se k nám začala rozšiřovat výrazná tlaková výše, jejíž střed se nachází nad Finskem. Kolem této anticyklony k nám proudí vzduch od východu, který s sebou pravděpodobně přinesl poměrně značné množství prachu.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek ukazuje dva obrázky z ranních hodin (09:00 UTC) Prach lze pozorovat na spodním snímku, kde se projevuje fialovou až růžovou barvou. Bohužel naše území překrývá oblačnost (hnědá barva) přes kterou prach jednoznačně nemůžeme určit, ale je pravděpodobné že zasahuje až pod jižní hranici našeho území. Zdroj: www.chmi.cz

Zdroj tohoto prachu se pravděpodobně nachází nad Ukrajinou, kde silnější vítr zvedá ze země (ještě nepokryté vegetací) množství prachu. Tato situace není moc častá, neboť většina frontálních systémů se k nám dostává ze západu, nicméně občas se u nás vyskytnou srážky zbarvené pískem ze Sahary. Ten se k nám většinou dostává po okraji anticyklony při jižním proudění.

Animaci která ukazuje proudění prachové hmoty z Ukrajiny spustíte kliknutím na TENTO odkaz.

Prosíme čtenáře, aby nám případný výskyt ohlasili na mail pozorování(zavináč)IAN.cz. Mapa

Ilustrační foto...
Obr.: Místa výskytu dle vašich hlášení došlých do redakčního mailu. Větší tečky pak znázorňují dvě a více hlášení.

Aktualizováno:

Zbytky prachových částic se nad našim územím vyskytují i dnes (25.3.2007). Díky nim vzniká "prachová korona" tzv. Bischopův prstenec. Jako velice slabý jde údajně pozorovat i do vzdálenosti až 50°.

Ilustrační foto...
Obr.:
Ilustrační foto...
Obr.:

Ve Ždánicích, podobně jako na dalších místech se rovněž objevila prachovákorona, ovšem až v odpoledních hodinách, neboť dopoledne zde byla oblohapokryta cirrovitou oblačností. Korona byla docela výrazná, do vzdálenosti10° od slunce viditelná velmi dobře a slaběji byla vidět ještě ve většíchvzdálenostech. Rovněž celá obloha měla špianvě bílomodrou barvu jako přidlouhotrvajících letních anticyklonálních situacích, kdy se v atmosféřenahromadí velké množství prachu. Snímky se mi sice moc nepovedly, alekorona se mi podařila docela úspěšně nasimulovat - velikost a barevnostkorony totiž závisí velmi silně na velikosti částic a distribuci jejichvelikostí. Velikost částic, které tuto koronu způsobily, se pohybovalaněkde kolem jednoho mikrometru, jak je vidět z následujícího grafu.

Ilustrační foto...
Obr.:

Vzhled korony na uvedené simulaci níže se velmi dobře shodoval spozorvaným vzhledem jak co do barev, tak co do velikosti. Simulace má našířku 50° a aby byla korona lépe patrná, volil jsem tmavé pozadí.

Ilustrační foto...
Obr.: Simulace

Bohužel nějaké kvalitní snímky se mi nepovedlo pořídt, neboť díky silnémurozptylu světla na prachových částicích byla korona poblíž slunce velmijasná a při použití filtru se naprosto ztratila informace o barvách avzdálenější a slabší části korony nebyly vidět vůbec. S postupem časukorona ztrácela na intenzitě a i její průměr klesal. Hezký byl i samotnýzápad slunce, který byl výrazně oranžový s jemnými náznaky korony.

Ilustrační foto...
Obr.:

Roman Maňák


Ne, ze bych byl na cistotu sveho auta nejaky cimprdlich, ale stav, ve kterem jsem ho nasel dnes rano, byl vskutku zalostny. Posilam vyrez fotky papiroveho kapesnicku, kterym jsem prejel cca pulmetrovou drahu na prednim skle. Prach ma skutecne barvu rekl bych dost kvalitni cernozeme :-))

Jakub Serych

Praha 4 - Hodkovicky

Ilustrační foto...
Obr.:

Dne 24.3.2007 v dopolednich hodinach pri ceste na Praded - prachova usazenina na snehove pokryvce od Ovcarny po Praded, vzhledem k tomu ze byla mlha, neni to na fotografiich tak videt, ale snad poznate rozdil v barve snehu kde jsou stopy rolby a prach ve volnem terenu.

S pozdarvem Michal Kozak

Ilustrační foto...
Obr.:

Z vašich pozorování se dovídáme, že prach již včera v noci dorazil i do Velké Británie. Děkujeme.


Obec Syrovice u Brna ( 664 67 ) je jedna z mnoha která byla zasypána jemnou vrstvou prachu. Prach byl smíchán z deštěm po dešti zůstaly tyto mapy prachu na dlažbě.

S pozdravem Miroslav Hekerle

Ilustrační foto...
Obr.:

Dobrý den, posíláme fotky z Blanska: stopy prachu na dlažbě a na autech dnes v dopoleních hodinách tj. 25.3.2006.

Zdraví Hubertovi

Ilustrační foto...
Obr.:
Ilustrační foto...
Obr.:
Ilustrační foto...
Obr.:

24.3.2007 13:00 seč oblast Labské louky, Vysoké kolo a hřeben Violiku, Krkonoše vítr cca 90 v nárazech 110km/h když jsem roztáhl ruce vítr mě táhl i do kopce na běžkách, šlo to směrem od Polska od nás byl sníh bílý jak jak má být. zasílám i foto obr. 1. pohled na sněžné jámy zahnědlé (bohužel z dálky neboť byl takovej vichr, že to nešlo blíž) obr. 2. stopa od lyží , obr.3. detail námrazy

s pozdravem Václav Šír

Ilustrační foto...
Obr.:
Ilustrační foto...
Obr.:
Ilustrační foto...
Obr.:

V příloze zasílám snímek na kterém je zřetelně zachycen prach usazený na krytu webové kamery umístěné na věži městského vodojemu ve výšce 35 m. Snímek byl pořízen dnes t.j. 25.března v 18:35 hod. Prach je usazen pouze na východní straně pozdra, severní, jižní a západní strana jsou čisté.

Jiří Valíček - informatik Měst.úřadu v Pečkách

Ilustrační foto...
Obr.:

Silné vrstvy prachu jsem si všimnul již v sobotu odpoledne kolem 17 hodinyna autě na místech kde voda při dešti nestékala a dále v neděli po dešti namnoha místech v okolí domu v Troubsku 66441 asi 10 km západně od Brna.Přikládám foto ploché střechy a co na ní zbylo po dešti.

S pozdravem Pavel Havránek

Ilustrační foto...
Obr.:

Dobrý den, i nám spadlo 24.03. cosi hnědého z nebe. Ještě, že jsem den před tím umyla balkón. Měla jsem ohromnou radost, že ho můžu mýt znovu. Dříve než se stane, tak posílám fotky prachu, ať z toho máte větší radost než já.

Čtenářka

Ilustrační foto...
Obr.:

V ranných hodinách, až do obeda, 24.3.2007 bola hmla, ktorá bola veľminezvyčajná. Preto som pozoroval reakcie v médiach a na internete až somzaznamenal Vašu stránku. Tak Vám posielam foto "Ukrajinský pozdrav", ktorýsom zaznamenal na strešnom okne a samozrejme aj na aute.

S pozdravom JozefZsadány, Púchov (Slovensko)

Ilustrační foto...
Obr.:

Dobry den,posilam vam nejake fotky z Boziho Daru z toho prachopadu, vypadalo to unas jako z nejake apokalypsy..s pozdravemdasa chladova

Ilustrační foto...
Obr.:
Ilustrační foto...
Obr.:
Ilustrační foto...
Obr.:

Poměrně výrazný výskyt ukrajinského prachu na všech rovných plochách, na dlažbě, autech apod. Přikládám dvě fotky z rovné střechy garáže. Snímky 26.3.2007.

Zdraví Majer, Brno - Žabovřesky

Ilustrační foto...
Obr.:

Posílám Vám několik fotografií z Brna - Černých Polí. Jsou fotografovány 26. 3. 2007dopoledne. Jsou to stopy prachu na zábradlí, střešním okně, na skleněném zastřešenísvětlíku a na terase, jak zůstaly po dešti.

Jiří Blažek

Ilustrační foto...
Obr.:

Jan Kondziolka a Roman Maňák

| Zdroj: www.chmi.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
New Horizons u Jupiteru IV
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-9 přistál
Ilustrační foto...
Dovolená s dalekohledem 2007
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2003 (XXXVIII.) - díl F a G
Ilustrační foto...
Osud Hubbla upečen
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691