Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

TX Cam v negližé

Doby, kdy jsme mohli sledovat intimní okolí jediné hvězdy -- tedy našeho Slunce, jsou pryč. Druhým případem je od nynějška TX Camelopardalis.

Ilustrační foto...Budoucnost naší denní hvězdy je v hrubých rysech nalinkována: Následujících pět miliard roků bude ve svém nitru spalovat klidně vodík na helium. Jakmile ale tohle jaderné palivo vyčerpá, zahřeje se a začne spalovat další těžší a těžší prvky. Postupně se nafoukne a vytvoří skutečného obra. V jeho řídké atmosféře postupně zmizí Merkur a možná i Venuže.

V okamžiku největšího vzepětí zářivého výkonu Slunce se povrch Země rozpálí až na teplotu 2100 stupňů Celsia. Zemská atmosféra zmizí v nenávratnu, stejně jako všechny těkavé látky na povrchu. Vlastní těleso by však mělo tuto krátkodobou horkou kúru přečkat bez větší úhony.

Vývoj u stálic do hmotnosti do osmi až jedenácti Sluncí pak podle našich současných představ končí v okamžiku, kdy si vytvoří kyslíkouhlíkové jádro, budoucího bílého trpaslíka. Poté hvězda odhodí vnější obálku, která se stejně jako v případě Činky ze souhvězdí Lištičky rozplyne v tzv. planetární mlhovinu.

Ilustrační foto...Ze Země bude kotouček chladnoucího bílého trpaslíka viditelný pod úhlem asi deset úhlových vteřin, takže se na pozemské obloze den za dnem bude objevovat bodový zdroj se svítivostí asi setiny dnešního Slunce. Jeho jasnost však bude slábnout a během několika miliard let z pozemské oblohy zmizí nadobro.

Máme pro tento scénář, který jsme vám v hrubých rysech načrtli, nějaké pozorovací důkazy? Samozřejmě, celou řadu. Vždyť už od dob Galilea Galileiho musí všechny hypotézy projít nemilosrdnou experimentální konfrontací.

Do našich představ o budoucím osudu Slunce zapadá pozorování nenápadné hvězdičky TX Camelopardalis, která leží asi tisíc světelných roků daleko, směrem do souhvězdí Žirafy. Už leta je o ní známo, že v cyklech dlouhých asi 560 dní mění svoji jasnost. Patří mezi tzv. proměnné typu Mira -- hvězdné obry s rozsáhlým, velmi řídkým plynným obalem. Důvodem jejich proměnnosti jsou drastické změny v atmosféře způsobené průchody mohutných rázových vln, která povstávají v nitru a prodírají se až na povrch. Neklidná hvězda tak ztrácí v ohromných chuchvalcích svoji látku, doslova čadí do prostoru. Podobně bude za šest miliard roků vypadat i Slunce.

Radioastronomové v letech 1997 a 1998 využili vynikající rozlišovací schopnosti sítě VLBA a podívali se do nejbližšího okolí TX Cam. Very Long Baseline Array sestává z deseti radioteleskopů rozmístěných po Spojených státech, na Havaji a Panenských ostrovech. Pokud se všechny antény speciálním způsobem propojí, pracují jako jediné zrcadlo o průměru přes sedm a půl tisíce kilometrů a poskytuje v radiové oblasti pětsetkrát lepší rozlišení než ve viditelném světle Hubblův kosmický dalekohled.

Ilustrační foto...

Jelikož hvězdáři každé dva týdny pořídili jeden záběr, mohli nakonec sestavit krátkou, o to však unikátní animaci změn v atmosféře této velmi staré hvězdy (celkem jde o 37 snímků). Efekty způsobené procházejícími rázovými vlnami jsou tak zřetelné na první pohled. Celý film se shoduje s cyklem světelných změn, pokrývá tedy skoro devadesát týdnů v životě TX Cam. Pozorovatelé přitom hodlají hvězdu pozorovat alespoň jednou tak dlouho.

Krátký film, tu a tam přirovnávaný záběrům z koronografů sluneční observatoře SOHO, je skutečně pozoruhodný. Prostě a jednoduše se poprvé s tolika detaily ukazuje intimní život jedné vzdálené hvězdy. A pokud se do toho zapojí i jiné observatoře, máme další střípek do mozaiky stelárního vývoje v kapse.

Jiří Dušek

| Zdroj: NRAO News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sluneční piha (soutěž!)
Ilustrační foto...
NASA a ESA budou u Marsu spolupracovat
Ilustrační foto...
Instantní galerie 13 (STS-121)
Ilustrační foto...
NASA odložil start Atlantisu na neurčito
Ilustrační foto...
Co může za anomálii sond Pioneer?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691