Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Najde se planeta Vulkán ze seriálu Star Trek?

Astronomové spekulují nad tím, zda bude kosmický dalekohled SIM PlanetQuest schopen najít domnělou exoplanetu Vulkán, která má podle tvůrců scifi seriálu obíhat okolo jedné z hvězd systému 40 Eridani.

Astronomové z Jet Propulsion Laboratory (JPL) se domnívají, že kosmický dalekohled SIM PlanetQuest by byl schopen najít domnělou planetu o velikosti Země, která by obíhala okolo hvězdy 40 Eridani. Planeta je známa fandům seriálu Star Trek pod názvem Vulkán. Hvězda 40 Eridani je trojhvězdou a nachází se 16 světelných let od Země. Soustavu 40 Eridani tvoří tři hvězdy v souhvězdí Eridanus. Nejjasnější z nich 40 Eridani A (4,5 mag) je nepatrně menší a chladnější než naše Slunce. Druhou hvězdou je bílý trpaslík 40 Eridani B (9,5 mag) a třetí červený trpaslík 40 Eridani C. Hvězda 40 Eridani A se od obou zbývajících hvězd nachází ve vzdálenosti 400 AU. Okolo hvězdy má obíhat planeta s názvem Vulkán, která je domovem jednoho z hrdiny seriálu Star Trek Mr. Spocka.

Ilustrační foto...
Obr.: Kosmický dalekohled SIM PlanetQuest

Když astronomové přemýšleli nad tím, zda by mohl SIM PlanetQuest planetu odhalit, položili si dvě základní otázky: Může se vůbec nějaká planeta okolo 40 Eridani zformovat? A může SIM takovou planetu odhalit?

Dr. Sean Raymond z University of Colorado říká: „Všechny tři hvězdy v systému jsou od sebe natolik daleko (stovky AU), že nevidím jediný důvod, proč by se nemohla planeta o velikosti Země zformovat okolo primární hvězdy 40 Eridani“. Pokud by ale zároveň měl na planetě být život, musela by nutně obíhat kolem hvězdy v takové vzdálenosti, aby na jejím povrchu panovala přijatelná teplota. Takovou zónu života má 40 Eridani A ve vzdálenosti 0,6 AU.

SIM PlanetQuest bude schopen takovou exoplanetu odhalit. Navíc by měl být kosmický dalekohled schopen určit složení atmosféry, což není dnes již nic neobvyklého.

O co jde? SIM PlanetQuest bude kosmickým interferometrem, jehož start je naplánován na příští desetiletí. Kosmická observatoř se má zaměřit na planety podobné naši Zemi, které obíhají kolem svých hvězd v zóně vhodné pro život.

Pěknou animaci hypotetické planety u hvězdy 40 Eridani A si můžete přehrát na stránkách NASA (mov).


Doporučené odkazy:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zrození ledového obra
Ilustrační foto...
O sobotním dění nad Třešňovou ulicí - díl
Ilustrační foto...
Recenze: kniha Elegantní vesmír
Ilustrační foto...
Kruhy v obilí aneb jak to vidí Circlemakeři
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 29
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691