Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Další výsledky ze sondy Huygens

I dnes, dva a půl roku po historickém přistání evropské sondy Huygens na povrchu Saturnova měsíce Titanu, vědci zveřejňují nové objevy.

Píše se 14. leden 2005 a celý svět s otevřenou pusou sleduje, jak evropská sonda Huygens přistává na povrchu Titanu. Sonda se tehdy odpojila po sedmileté společné cestě od sondy Cassini, aby 2 hodiny a 28 minut sestupovala na padacích atmosférou jednoho z nejpodivnějších těles sluneční soustavy. Huygens nakonec po dobu několika desítek minut vysílal i z povrchu měsíce. O jedenáct měsíců později – dne 8. prosince 2005 publikoval tým vědců první ucelené informace, které Huygens získal. Nyní astronomové zveřejnili další podrobnosti.

Ilustrační foto...
Obr.: Pohled na známky eroze na povrchu Titanu ze sondy Huygens. Horní snímek zachycuje říční koryta asi 5 až 10 km od místa přistání sondy. Spodní obrázky zachycují koryta řek okolo místa přistání.

Vědcům se podařilo další cenné informace „vyždímat“ z počítačových simulací. Huygens zjistil, že atmosféra byla zpočátku málo průhledná kvůli aerosolům. Když ale sonda sestoupila níže do výšky asi 40 km nad povrchem, atmosféra se vyčistila a kamery mohly sledovat povrch. Huygens odhalil, že po povrchu Titanu teče nějaká kapalina (zřejmě metan) a že tato kapalina silně eroduje povrch.

Ilustrační foto...
Obr.: Složená fotografie Titanu ze sondy Huygens, pořízená při jejím sestupu k povrchu dne 14. ledna 2005.

Astronomové nyní využili nejen data se sondy Huygens, ale také velké množství dat ze sondy Cassini, která nad povrchem měsíce již mnohokrát přelétala. Na základě počítačových modelů se podařilo zjistit, že atmosféra měsíce funguje jako velký dopravní pás. Plyny v atmosféře obíhají měsíc od jižního pólu severnímu a zase zpět. Výsledky také naznačují, že velký oceán naplněný metan nemusí být jen na povrchu, jak ukazují radarové snímky, ale také pod povrchem.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, ESA  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Messierovskému maratónu letos počasí nepřálo
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 82
Ilustrační foto...
Z archivu: John Fitzgerald Kennedy k národu
Ilustrační foto...
Instantní galerie 2
Ilustrační foto...
Patnáctý sjezd České astronomické společnost
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691