Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Messenger u Venuše

Americká kosmická sonda Messenger prolétla ve středu brzy ráno našeho času kolem Venuše na své cestě k Merkuru.

Messenger se na okamžik zapojil do rozsáhlé pozorovací kampaně. Planetu Venuši v těchto dnech zkoumá nejen evropská sonda Venus Express, která kolem planety obíhá, ale také celá řada pozemských dalekohledů. Více v článku Všechny oči směřují na Venuši.

Hlavním cílem středečního průletu kolem Venuše není věda, ale dodání potřebného gravitačního impulsu k další cestě. Cílem sondy je totiž nejmenší planeta Sluneční soustavy Merkur. Vědcům ale přesto šance mít dvě kosmické sondy u Venuše současně, nedala spát a sondu Messenger využili i k vědeckým pozorováním. „Je to poprvé, co jsme schopni pozorovat Venuši ze dvou míst současně“, řekl Sean Solomon, vedoucí týmu sondy Messenger.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: sonda Messenger prolétá okolo Venuše

Mise sondy Messenger v hodnotě 427 milionů dolarů začala startem 4. srpna 2004. V roce 2005 se sonda vrátila k Zemi, kolem které prolétla v srpnu 2005 a poté poprvé zamířila k Venuši, kolem níž prolétla v říjnu 2006. Nyní se k Venuši sonda vrátila podruhé a teď již míří ke svému cíli – planetě Merkur. Messenger nejdříve kolem nejmenší planety Sluneční soustavy pouze proletí a to 14. ledna 2008, 6. října 2008 a 30. září 2009. V roce 2011 se Messenger definitivně usadí na oběžné dráze Merkuru.

K Venuši se Messenger podruhé a naposledy přiblížil nejtěsněji ve středu 6. června v 1:08:19 našeho času na vzdálenost 336 kilometrů. Tento přelet byl pro úspěch mise klíčový, neboť poskytne sondě doposud největší impuls, potřebný k další cestě. Pozorování Venuše zahájil Messenger v pondělí 4. června. Přístroje Messengeru mají Venuši zkoumat asi 73 hodin do čtvrtku 7. června. Většinu dat z přeletu obdrží vědci až koncem tohoto týdne, takže v tuto chvíli nejsou ještě k dispozici. Všechny data má pak Messenger poslat do 15. června. Celkem má Messenger mimo jiné pořídit na 630 fotografií Venuše. Kromě toho se na atmosféru planety podívá spektrometr, laserový výškoměr a další přístroje sondy.

Planeta Merkur je nejméně probádanou planetou. Zatím ji zkoumala jen sonda Mariner 10 při třech průletech v letech 1974 a 1975. Celkově je zmapována jen zhruba polovina povrchu, takže je naprosto jasné, že se máme od sondy Messenger na co těšit.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nula s nulou pojde
Ilustrační foto...
HST nalezl poprvé v historii organické molekuly
Ilustrační foto...
Fotografická soutěž
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 28
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 4
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691