Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Podkrkonošské dělo

Během prázdnin jsem měl to štěstí spolu s několika dalšími účastníky expedice v Úpici navštívit pozorovatelnu pana Jiřího Drbohlava, která se nachází jen kousek od Úpice a odkud pochází nemalá část dalekohledů našich amatérů. A také největší zrcadlový dalekohled v soukromém vlastnictví. Pojďte se tedy spolu s autorem článku podívat, jak to ve Rtyni vlastně vypadá.

Ilustrační foto...Pokud byste hvězdárničku hledali, zeptejte se místních. Díky tomu, že posledních dvacet let slouží údajně každé pondělí pro veřejná pozorování, ji bude snad každý znát. K cestování doporučuji mírně terénní automobil, protože cesta se několikrát "morfuje" z asfaltu na vymletou "polňačku" a štěrkovici. Naše Garde (Škoda 120 zapůjčená k tomuto účelu laskavě Leonem Mišem) mělo dost problémy s nízkým podvozkem a tak jsme ji raději nechali u cesty a došli pěšky.

Nevzdávejte to, hvězdárna leží asi kilometr (možná až dva) od poslední křižovatky se světem a tak to chvíli trvá, než dorazíte k cíli. Ani není kloudně vidět, protože se schovává za pahorkem, který ji pěkně izoluje od osvětlení Rtyně a v noci je tak nad loukou krásný výhled na hvězdy. Vzhledem k nadmořské výšce jsou okolní obzory dostatečně volné, snad jen přilehlý les může trochu zavazet.

Krom stavení majitele hvězdárny je součástí "areálu" také kůlna a impozantní kopule. Ostatně všichni, co jsme se až k cíli dostali jsme pochvalně zabručeli. Po seznámení s kocourem a mírném zmatku při hledání dveří se nakonec na prahu objevil sám pan Drbohlav. Upřímně řečeno, byl jsem docela zvědavý, jak vlastně vypadá a jaký je. Během let, co jezdím do Úpice, jsem o něm slyšel už mnohokrát, ale bylo to letos poprvé, co jsem jej i viděl. Po krátkém a mírně rozpačitém úvodu (nějak jsme popletli organizaci a přijeli asi nevhod) nás odvedl do kopule.

Ilustrační foto...Musím se přiznat, že po spatření konstrukce přístroje jsem zafuněl podruhé. Tak velký dalekohled jsem ještě zblízka neviděl (u ondřejovského dvoumetru jsem dosud nestál). Štěrbina kopule se neotvírá horizontálně ale vertikálně a dalekohled nemá klasický tubus, ale konstrukci trubek, takže vypadá jako menší bratr některého ze světových gigantů. Na montáži je krom primárního přístroje k fotografování ještě několik útlejších přístrojů určených k pozorování. A konečně už tedy parametr, na který asi každý čeká. Průměr primárního zrcadla je asi osmdesát centimetrů, v primárním ohnisku však nenajdete sekundární zrcátko, ale úložný prostor pro fotografickou desku.

Asi. Ono to totiž celé má jeden háček. Nikdo z nás vlastně zrcadlo neviděl, takže jediné, co můžeme spolehlivě říct je, že ve Rtyni má pan Drbohlav montáž dalekohledu, který vypadá monumentálně. Trochu mě totiž překvapilo, že člověk, který si vybrousí největší amatérské zrcadlo v Čechách, postaví svépomocně kopuli, montáž a s dalekohledem fotografuje, nemá na ukázku jediný snímek. Stěny kopule byly vyzdobeny notně zastaralými fotografiemi z časopisů a vůbec jsem byl překvapen tím, že celá místnost na mě působila spíše jako mauzoleum než pozorovatelna. Ale plně respektuji vkus a styl pana Drbohlava a uvádím to zde spíše pro popsání atmosféry, než kritickou výtku. Inu proti gustu, žádný dišputát.

Ilustrační foto...Na montáži jsou také další přístroje. Především je to čočkový dalekohled o průměru objektivu dvacet pět centimetrů a podle mě se tak řadí k největším čočkovým dalekohledům u nás. Dále jsme viděli cassegrainův (asi 40 cm, přiznám se, že jsem už velikost primárního zrcadla zapomněl) reflektor a fotokomoru. Tedy vybavení, které by mohla závidět snad každá hvězdárna.

Ale optiku žádného jsme neviděli. Přestože si nemyslím, že by tam nebyla, zdálo se nám, že koukáme na stroj vypadající jako výborný dalekohled, ale jak každý kdo se někdy na oblohu koukal ví, to, jak dalekohled vypadá navenek neříká vůbec nic o tom, jak kvalitní je jeho obraz a chod montáže. Proto mě trochu mrzí, že přestože pan Drbohlav věděl, že jsme z hvězdárny a že už se stmívalo, neukázal nám zhola nic. Ani ty fotografie. Protože by nás to prý stejně nezajímalo.

Ale jak už jsem psal. Vzhledem k tomu, že se jedná o zcela soukromou aktivitu, je jen a jen na majiteli, co s přístrojem dělá a co komu ukáže. Vstupné jsme si nezaplatili a tak můžeme být vůbec rádi, že jsme se k přístroji alespoň na omrknutí dostali. Ale kdybych měl podobnou pozorovatelnu já, určitě bych nechal mladé nadšence "zaslintat" si u okuláru, který bych jen pro ty účely zhotovil. Ať si závidí :-)

Po mírně rozpačitém dialogu o přístrojích jež vidíme se chlapci snažili zjistit, kolik by je stál malý (relativně) zrcadlový dalekohled a kolik větší. Musím se přiznat, že jsem měl pocit, že stavitel ani moc nemá zájem budovat nic menšího než zrcadlo o průměru 35 centimetrů a že vzhledem k počtu zakázek ani moc nemá zájem, aby si u něj lidé nechali dalekohledy dělat. Upřímně -- ani se moc nedivím. Je-li pravda, že brousí půlmetrová a větší zrcadla, pak je asi krajně nevýhodné vyrábět malé "popelníky" pro začínající nadšence. Ovšem docela by mě zajímalo, kde ty velké přístroje končí. Ono to není nic levného nechat si udělat půlmetrový newton. To vás pak přijde téměř na sto tisíc a za ty peníze je to drahá hračka pro zbohatlého podnikatele. Ale údajně i tací jsou a dalekohled si domů staví jako ukázku svého zájmu o vědění a zajímavý doplněk interiéru domu. Inu co. Proti gustu žádný dišputát.

Viděl jsem dva dalekohledy z dílny rtyňského stavitele a musím říct, že pohled na oblohu jejich optikou stál za to. Osobně bych dal sice přednost lehčímu tubusu, protože dalekohled o průměru 35 cm už sami za město neodnesete, ale postavíte-li přístroj na jedno místo (nebo jste-li na to dva), pozorování stojí za to. Oproti ostatním výrobcům v Čechách jsou i ceny příznivé, protože však nejsme komerční noviny (což někteří pořád nechápou), neuvedeme ceník. Ten si vyžádejte třeba prostřednictvím adresy uvedené ve Hvězdářské ročence.

Ilustrační foto...Zhodnocení? Je mi trochu smutno z toho, že v České republice je přístroj, na který by mohli být hrdí leckde, že mnoha astronomům by jistě stálo za to jezdit k němu i za peníze pozorovat, ale je zhola nevyužitý. Ať se na mě pan Drbohlav nezlobí, ale k čemu je mi dalekohled, kterým se nemohu kouknout, kterým systematicky nepozoruji, který mě stál spoustu času a peněz a používám ho jen jako ukázku toho, co dovedu. Najde se mezi čtenáři někdo, kdo už se jím koukal, dělal nějaké snímky? Viděl zrcadlo? Napište mi, ať mám lepší pocit, protože jinak se domnívám, že ve Rtyni tleje dělo, které by do hvězdných válek české astronomie mohlo udělat slušný průvan.

Nesoudím majitele podkrkonošské hvězdárny vůbec za nic proto, že je jen jeho věc, co si s přístrojem dělá. I kdyby bydlely v tubusu slepice, nehnu brvou, protože nemám právo plést se do soukromých záležitostí někoho jiného. Jenom ale doufám, že koukáním po nebi se kochá alespoň sám stavitel, který si s sebou do hrobu asi odnese jedno malé tajemství české astronomie. Proč vlastně vznikl na samotě u lesa v podkrkonoší dalekohled, který smutně hlídá kopuli a třeba i doufá, že se s ním někdo na oblohu podívá. Proto existuje a určitě mu to chybí.

redakce

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl druhý
Ilustrační foto...
Končí Spirit s Marsem?
Ilustrační foto...
Kometa C/2006 VZ13 LINEAR zjasňuje
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Otisky kosmických katastrof
Ilustrační foto...
Vesmír na dlouhých vlnách -- díl první
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691