Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kdy přijde astrofyzikální show?

Určitě jste o ní už někdy slyšeli. Hvězda Eta Carinae je blízká hvězda, která může kdykoliv explodovat a zazářit na pozemské obloze více, než kterákoliv supernova v novodobé historii.

Eta Carinae se nachází jen 7 500 světelných let od Země, což je v astronomických měřítcích takřka za rohem. Narozdíl od našeho Slunce spaluje Eta Carinae své palivo velmi rychle a blíží se osudnému dni, kdy vzplane jako supernova. Až se tak jednoho dne stane, bude zářit na naší obloze natolik jasně, že bude viditelná prostým okem i v pravé poledne a svou jasností bude soupeřit s naším Měsícem.

Ilustrační foto...
Obr.: Eta Carinae na snímku z HST a Chandry.

Osud hvězdy upřesnil nedávný objev supernovy SN 2006gy, která vzplála v blízké galaxii (viz článek zde). Nevyzpytatelné chování hvězdy, která později vzplanula jako supernova SN 2006gy naznačuje, že Eta Carinae může explodovat prakticky kdykoliv.

Eta Carinae má hmotnost 100x až 150x větší, než je hmotnost našeho Slunce. V roce 1840 se Eta Carinae při výbuchu části své hmoty zbavila. Odhodila materiál o hmotnosti 10 Sluncí a na několik dní se stala druhou nejjasnější hvězdou na obloze. Taková exploze by většinu hvězd zcela zničila, ale ne tak Eta Carinae. Nový snímek ukazuje pozůstatky této události tak, jak ho zachytil Hubblův kosmický dalekohled (HST) ve viditelné části spektra (modrá barva). HST zachytil na fotografii dvoupólovou skořápku kolem hvězdy. Do snímku byly také přidány údaje s rentgenové kosmické observatoře Chandra. Oranžové a žluté regiony jsou blízké prachové oblasti, které zasáhl vyvržený materiál z Eta Carinae a způsobil jejích ohřátí na více než milion stupňů. Rentgenové pozorování ukazují, že vyvržený vnější materiál je obohacený o atomy dusíku, který vzniká v nitru Eta Carinae a explozí se dostal ven.

Eta Carinae je těsnou dvojhvězdou. Menší společník ale na snímku není a vědci ani netuší jaké postavení má ve vývoji Eta Carinae a jakou roli bude hrát v budoucnu.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, chandra.harvard.edu  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Co je to planeta?
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Záhada kosmických paprsků
Ilustrační foto...
Překvapení: Neptunův tanec na čtyři...
Ilustrační foto...
Měsíc zakryje Jesličky
Ilustrační foto...
Pozvánka na slavnostní otevření SKYMASTERu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691